2020 ଶେଷ ହେବା ପୁର୍ବରୁ କରି ଦିୟନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ କାମ, ନଚେତ ପଛରେ ବଡ଼ ଦାମ ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ… ଆଜିହିଁ ସରିଦିଆନ୍ତୁ ଏହି କାମକୁ..

ଦେଶରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେତୁ ଆୟକର (ITR) ଦାଖଲ କରିବାର ସମୟସୀମା ଅନେକ ଥର ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଆୟକର (FY 2019-20) ଦାଖଲ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ଆସିଛି, ଯାହାକି ଡିସେମ୍ବର 31 | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ 31 ଡିସେମ୍ବର ପୂର୍ବରୁ ଆୟକର ଦାଖଲ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ବିଳମ୍ବ ଶୁଳ୍କ ପରି ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ |

ଯଦି ଆପଣ ଆୟକର ସମୟରେ ଫାଇଲ୍ ନକରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ 10,000 ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ | ତଥାପି, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ବାର୍ଷିକ ଆୟ 5 ଲକ୍ଷରୁ କମ୍, ସେମାନଙ୍କୁ ବିଳମ୍ବ ଶୁଳ୍କ ଭାବରେ ମାତ୍ର 1 ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ | ବାସ୍ତବରେ, ଯଦି ଟିକସ ଠିକ୍ ସମୟରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ ନାହିଁ, ତେବେ ଟିକସଦାତା ଉପରେ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି |

ଟିକସଦାତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ITR ଦାଖଲ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣଙ୍କର ଆୟ ଫେରସ୍ତ ଦାଖଲ କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଚିନ୍ତା କରିବାର କିଛି ନାହିଁ | ଆପଣଙ୍କୁ ଆୟକର ଦାଖଲ କରିବାକୁ 31 ଡିସେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଛି | ଆପଣ ଏହାକୁ ତିନୋଟି ଉପାୟରେ ଅନଲାଇନ୍, ଅଫଲାଇନ୍ କିମ୍ବା ସଫ୍ଟୱେର୍ ଫାଇଲ୍ କରିପାରିବେ | ଆପଣ ନିଜ ITR କୁ ଘରୁ ଠିକ୍ ଫାଇଲ୍ କରିପାରିବେ | ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରଖିବାକୁ ପଡିବ |

ITR କିପରି ଫାଇଲ୍ କରିବେ

– ITR ଫାଇଲ୍ କରିବାକୁ, ଆପଣଙ୍କର ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସଂଯୋଗ ସହିତ ଏକ ଲାପଟପ୍, କମ୍ପ୍ୟୁଟର କିମ୍ବା ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ରହିବା ଜରୁରୀ |

– ଆୟକର ଦାଖଲ କରିବାକୁ, ଆପଣଙ୍କ ଲାପଟପ୍, କମ୍ପ୍ୟୁଟର କିମ୍ବା ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନରୁ ଆୟକର ବିଭାଗ ୱେବସାଇଟ୍ www ଡ଼ଟ tin-nsdl ଡ଼ଟ com କୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ |

– ଯେତେବେଳେ ୱେବସାଇଟ୍ ଖୋଲିବ, ‘ସେବା’ ବିଭାଗକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |

– ଡ୍ରପ୍ ଡାଉନ୍ ମେନୁରେ, ଆପଣ ଇ-ପେମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ‘ପେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଅନ୍ଲାଇନ୍’ ବିକଳ୍ପ ଦେଖିବେ | ଏହାକୁ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଚ୍ୟାଲେନ୍ ବିକଳ୍ପ ବାଛନ୍ତୁ | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ ITNS 280, ITNS 281, ITNS 282, ITNS 283, ITNS 284 କିମ୍ବା ଫର୍ମ 26 ଚାହିଦା ଦେୟ ଇତ୍ୟାଦି |

– ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ କରିଛନ୍ତି, ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ PAN / TAN ଇତ୍ୟାଦି ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଏଥିସହ, ଆପଣଙ୍କୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ବିବରଣୀ ମଧ୍ୟ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ | ବ୍ୟାଙ୍କ, ନାମ, ଠିକଣା ଇତ୍ୟାଦି ସୂଚନା ଦେବା ପରେ, ‘ଦାଖଲ’ ବଟନ୍ ଦବାନ୍ତୁ |

ଏହା ପରେ, ଏକ ନିଶ୍ଚିତକରଣ ବାର୍ତ୍ତା ଆସିବ, ଯାହା ପରେ ଆପଣ ନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ପୋର୍ଟକୁ ପୁନଃନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ହେବେ | ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ପାଇଁ ଲଗ୍ଇନ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ |

– ଆପଣ ଲଗ୍ ଇନ୍ କରିବା ମାତ୍ରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ଦେୟ ବିବରଣୀ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଦେୟ ଉପରେ, ଆପଣ ୱେବସାଇଟରେ CIN ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୂଚନା ପାଇବେ | ଆପଣ ଏହି ସୂଚନାଗୁଡିକୁ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ କିମ୍ବା ଆପଣ ଏଥିରୁ ଏକ ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ ପାଇପାରିବେ |

Share Your Views In Comments Below

comments