କୋହଲିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଉପରେ ଗମ୍ଭୀର ଉଠାଇଲେ ପ୍ରଶ୍ନ, କହିଲେ- ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ RCBର ଅଧିନାୟକତ୍ୱରୁ ହଟାଇ ଦେବାର ଥିଲା…

ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋରର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଏହି ସିଜିନର ଆଇପିଏଲ୍ 2020 ଏଲିମିଟରରେ ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଠାରୁ ହରିବା ପରେ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି। ପରାଜୟ ପରେ ବିରାଟ କୋହଲି ସମାଲୋଚକଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ଆସିଛନ୍ତି। ଆଇପିଏଲର ଏହି ସିଜନରେ ବିରାଟ କୋହଲି କିଛି ବିଶେଷ କରିପାରିନାହାନ୍ତି। ସେପଟେ ପୂର୍ବତନ ଓପନର୍ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଆରସିବି ଦଳକୁ 6 ୱିକେଟରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି, ଏହି କାରଣରୁ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଆଇପିଏଲ ଟ୍ରଫି ଜିତିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ପୁଣି ଥରେ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି। 2013 ମସିହାରେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ଆରସିବି ଦଳର ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ 8 ବର୍ଷ ବିତିଗଲାଣି କିନ୍ତୁ ଥରେ ବିରାଟଙ୍କ ଦଳ ଚାମ୍ପିୟନ ହେବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲା ନାହିଁ। 2016 ମସିହାରେ ଦଳ ଫାଇନାଲକୁ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲା ​​କିନ୍ତୁ ଟ୍ରଫି ଜିତିପାରିଲା ନାହିଁ | ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ଆରସିବି ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ନେଇ ଅନେକ କଥା କହିଛନ୍ତି

ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀରଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଗଲା ଯେ ଆରସିବି ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଦୃଷ୍ଟିରୁ କୋହଲିଙ୍କଠାରୁ ଆଗରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ କି? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର କହିଛନ୍ତି ଯେ 100% ଅଧିନାୟକ ଉତ୍ତରଦାୟୀ ଏବଂ ସମସ୍ୟା ଏହି ବିଷୟରେ, ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ 8 ବର୍ଷର ଆଗକୁ ଆସିଛି କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୋଟିଏ ବି ଟାଇଟଲ୍ ଜିତି ନାହିଁ | ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋତେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଅଧିନାୟକ ବିଷୟରେ କୁହନ୍ତୁ, ଚାଲ ଅଧିନାୟକଙ୍କୁ ଛାଡିଦେବା, କୌଣସି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ 8 ବର୍ଷ ମିଳିବ, 8 ବର୍ଷରେ କୌଣସି ଖେଳାଳି ଥିବେ ଯିଏ ଟାଇଟଲ ଜିତି ନାହାଁନ୍ତି ତଥାପି ସେ ଦଳରେ ଅଛନ୍ତି? ଏଥିପାଇଁ ଉତ୍ତର ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ, ଜଣେ ଅଧିନାୟକ ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ |”

ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ବର୍ଷର କଥା ନୁହେଁ, ଏହା ପ୍ରାୟ ବର୍ଷ ହୋଇଗଲାଣି। ମୁଁ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ହାତ ଉପରକୁ କରିବାର ଅଵଶ୍ୟକତା ଅଛି ଏବଂ ସେ କୁହନ୍ତୁ “ହଁ, ମୁଁ ଦାୟୀ, ମୁଁ ଉତ୍ତରଦାୟୀ। ” ଗମ୍ଭୀର କହିଛନ୍ତି ଯେ 8 ବର୍ଷର ସମୟ କମ୍ ନୁହେଁ, ଏହା ବହୁତ ଲମ୍ବା | ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ୍ ଅଶ୍ୱିନ ସହିତ କ’ଣ ହେଲା ଦେଖନ୍ତୁ | ସେ କିଙ୍ଗସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବ ପାଇଁ ଭଲ ଫଳାଫଳ ଦେଇପାରିନଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଛାଡି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଆମେ ଏମଏସ ଧୋନି, ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ବିଷୟରେ କଥା ହେଉ। କ’ଣ ଆମେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ବିଷୟରେ କଥା ହେଉ? ଆଦୌ ନୁହଁ ଧୋନି ଚେନ୍ନାଇ ପାଇଁ ତିନୋଟି ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ସେ ଚେନ୍ନାଇକୁ ଏତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଗମ୍ଭୀର କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଚାରିଟି ଟାଇଟଲ ଜିତିଛନ୍ତି। ମୋର ବିଶ୍ୱାସ ଯେ ଯଦି ରୋହିତ 8 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ପ୍ରମାଣ କରି ନଥାନ୍ତେ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥାନ୍ତା | ବିଭିନ୍ନ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଭିନ୍ନ ଜିନିଷ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ”

କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଚଳିତ ସିଜନରେ ଆଇପିଏଲ୍ 2020ରୁ ବାହାର ହେବା ପରେ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନମାନଙ୍କୁ ଏହାର ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି। ବିରାଟ କୋହଲି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନମାନଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ବୋଲରମାନଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇବାରେ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସ୍କୋର କରିବାରେ ବିଫଳ ହେଲେ। ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରିତ ହେବା ପରେ ବାଙ୍ଗାଲୋର 7 ୱିକେଟ ହରାଇ ମାତ୍ର 131 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା। ଏବି ଡି ଭିଲିୟର୍ସ ଦଳ ପାଇଁ 56 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ହାଇଦ୍ରାବାଦ କେନ୍ ୱିଲିୟମସନଙ୍କ 50 ରନର ଅପରାଜିତ ଇନିଂସରୁ 19.4 ଓଭରରେ ମ୍ୟାଚ ଜିତିଥିଲା |

Share Your Views In Comments Below

comments