ଲାଡ଼ଲି ଯୋଜନା: ଝିଅ ଜନ୍ମ ହେଲେ 36000 ଟଙ୍କା ଦେବେ ସରକାର, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ଉଠାଇ ପାରିବେ ଲାଭ…

ଆଜିର ଯୁଗ ବହୁତ କିଛି ବଦଳିଛି, କିନ୍ତୁ ବହୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯାହାଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରା ପୂର୍ବ ପରି ରହିଛି| ଆଜି ବି ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଝିଅ ଜନ୍ମ ହେଲେ ଖୁସି ପାଳନ କରାଯାଏ ନାହିଁ | ଆଜି ବି ଯେତେବେଳେ ଝିଅଟି ଜନ୍ମ ହୁଏ, ସେଠାରେ ବହୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ବହୁତ ନିରାଶ ହୁଅନ୍ତି | ଯଦି କାହାର ଘରେ ଝିଅ ଜନ୍ମ ହୁଏ, ତେବେ ତାକୁ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ପଠାଯାଏ ନାହିଁ| ଏହି ସବୁ ଜିନିଷକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି, ଝିଅମାନଙ୍କର ଜନ୍ମକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିବା ସହ ଅନ୍ୟ ବିଷୟକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ସେମାନଙ୍କୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଲାଡଲି ଯୋଜନା (ମୁଖମନ୍ତ୍ରି ଲାଡଲି ଯୋଜନା) ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଘରେ ଝିଅ ଜନ୍ମ ହୁଏ, ତେବେ ସରକାର ତାଙ୍କୁ 36000 ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ଝିଅର ଜନ୍ମ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅଧ୍ୟୟନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ସରକାର ଏହି ରାଶି ଦେବେ, କିନ୍ତୁ ଏହି ରାଶି ଆପଣଙ୍କୁ ଥରେ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଏହି ରାଶି ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଦିଆଯିବ | ଆଜି, ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଏହି ଯୋଜନା କ’ଣ? ଏବଂ ଏହାର ଫାଇଦା କିପରି ନିଆଯିବ? ଏହି ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଜାଣିବା ପାଇଁ ପୁରା ପୋଷ୍ଟ ପଢନ୍ତୁ |

ଲାଡଲି ଯୋଜନା କ’ଣ?

ଆମ ଦେଶରେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଝିଅମାନଙ୍କ ସହ ଭେଦଭାବ କରାଯାଏ | ଝିଅମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଲୋକଙ୍କ ଭିନ୍ନ ଧାରଣା ରହିଛି | ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ଝିଅ ଜନ୍ମ ହୁଏ, ପ୍ରାୟତ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଘୃଣା କରନ୍ତି | ଏହି ଭେଦଭାବ ଦୂର କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଲାଡଲି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଜନ୍ମ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାର ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସରକାର ଝିଅକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଟଙ୍କା ଆସିବ, ଯାହା 18 ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ ଝିଅର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଇପାରିବ। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ସମୁଦାୟ 35 ରୁ 36 ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦିଆଯିବ |

ଜନ୍ମ ସମୟରେ ମିଳିବ ପ୍ରଥମ କିସ୍ତି

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସନ୍ତାନର ଜନ୍ମ ସମୟରେ ଲାଡଲି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ପ୍ରଥମ କିସ୍ତି ଦେଇଥାନ୍ତି| ଯଦି ଝିଅଟି ଏକ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଜନ୍ମ ହୁଏ ତେବେ ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ 11000 ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ | ଯଦି ଘରେ ଜନ୍ମ ହୁଏ ତେବେ ସେହି ସମୟରେ10000 ଦିଆଯିବ, ଯାହା ପରେ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରେ ଝିଅର ଆଡମିଶନ ସମୟରେ ସରକାର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବେ | ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ, ଷଷ୍ଠ, ନବମ, ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ | ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର 5-5 ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେବେ।

ଏହି ଯୋଜନା ସହିତ ଜଡିତ ସର୍ତ୍ତ

• ବାଳିକା ସନ୍ତାନର ଜନ୍ମର 1 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣ ଲାଡଲି ସ୍କିମ୍ ପାଇବାକୁ ଆବେଦନ କରିବା ଉଚିତ୍ |

• ଆବେଦନକାରୀ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି , ତେବେ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଦିଲ୍ଲୀର ବାସିନ୍ଦା ହେବା ଆବଶ୍ୟକ |

• ଯେଉଁ ଘରେ ପିଲା ଜନ୍ମ ହୁଏ ସେହି ପରିବାରର ବାର୍ଷିକ ଆୟ 100000 ରୁ କମ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ |

• ଗୋଟିଏ ପରିବାରରେ ଦୁଇ ଝିଅ ଜନ୍ମ ପରେ ହିଁ ଏହି ଯୋଜନା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ |

• କେବଳ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢ଼ୁଥିବା ଝିଅ ଏହି ସୁବିଧା ପାଇବେ। ଆବେଦନ କରିବା ସମୟରେ, ଝିଅ ସନ୍ତାନର ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ 3 ବର୍ଷ ରହିବାକୁ ପଡିବ, ଆୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ର, ଝିଅର ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର, ଝିଅର ପରିବାର ଫଟୋ, ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଜାତି ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଏବଂ ଆଧାର କାର୍ଡ ଆବଶ୍ୟକ ।

• ଆପଣ ଯେତେବେଳେ ଏହି ସ୍କିମ୍ ପାଇଁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଆବେଦନ କରିବେ ସେତେବେଳେ ଆପଣ ଏହି ସ୍କିମ୍ ଅଧୀନରେ ଲାଭ ପାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ, ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପିଲା ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ତେବେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆଡମିଶନ ହେବାର 90 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆବେଦନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ |

କିପରି ଆବେଦନ କରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ

ଯଦି ଆପଣ ଲାଡଲି ସ୍କିମ୍ ଅଧୀନରେ ଲାଭ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଆପଣଙ୍କୁ SBI ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ସରକାର କିମ୍ବା ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ସାମାଜିକ କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗର ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରି ଏହି ବିଷୟରେ ସମସ୍ତ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ, 18 ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ପରିମାଣ ଏସବିଆଇ ଲାଇଫ ଇନସୁରାନ୍ସ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେବ | ଝିଅଟି18 ବର୍ଷ ପୂରଣ କଲାପରେ ଏବଂ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେଲେ କିମ୍ବା ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ନାମ ଲେଖାଇଲେ ଆପଣ ଏହି ପରିମାଣ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିପାରିବେ |

Share Your Views In Comments Below

comments