38 ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସରକାର ପଠାଇଛନ୍ତି 2-2 ହଜାର ଟଙ୍କା, କଣ ଆପଣଙ୍କୁ ମିଳିଛ ? ଏମିତି ପାଇପାରିବେ …

କରୋନା ସମୟର ଏହି କଷ୍ଟ ସମୟରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନା ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି। ଏଥିରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ 6 ହଜାର ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଏ | ତିନୋଟି କିସ୍ତିରେ ଏହା ସିଧାସଳଖ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଆସେ| ଗତ 30 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସରକାର 38 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ 2-2 ହଜାର ଟଙ୍କା ପଠାଇଛନ୍ତି। ନଭେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାୟ ଦେଢ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ଟଙ୍କା ପାଇବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏହି ଯୋଜନାର ଷଷ୍ଠ କିସ୍ତି ଅଗଷ୍ଟରେ ପଠାଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ନଭେମ୍ବରରେ ଫୁଣି ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରାଯିବ। ଯଦି ତୁମେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତୁମର ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଶେଷ ଟଙ୍କା ପାଇ ନାହଁ, ତେବେ ତୁମେ ତୁମର ବାଲାନ୍ସ ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ କିଛି ବିଶେଷ ପଦ୍ଧତି ଅନୁସରଣ କରିପାରିବ | ଏଥି ସହିତ, ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଛି |

ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ

ଯଦି PM Kisan Samman Nidhi ସ୍କିମ୍ ଅଧୀନରେ ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଟଙ୍କା ଆସି ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟରେ କିଛି ଭୁଲ ହୋଇପାରେ | ଜାଣିବା ପାଇଁ, ଯୋଜନାର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ (pmkisan.gov.in) କୁ ଲଗ୍ ଇନ୍ କରନ୍ତୁ | ଏହା ପରେ, ଏଥିରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ‘କୃଷକ କର୍ଣ୍ଣର ରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ | ଯଦି ଆପଣ ପୂର୍ବରୁ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ଆଧାର ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଅପଲୋଡ୍ ହୋଇନାହିଁ କିମ୍ବା କୌଣସି କାରଣରୁ ଆଧାର ନମ୍ବର ଭୁଲ ଭାବରେ ପ୍ରବେଶ କରାଯାଇଛି, ତେବେ ଏହାକୁ ସଂପାଦନ କରନ୍ତୁ | ନାମର ଭୁଲ ବନାନ ହେତୁ ଅନେକ ଥର ଟଙ୍କା ଅବରୋଧ ହୋଇଯାଏ, ତେଣୁ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ | ସ୍କିମ୍ ସହିତ ଜଡିତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଦ୍ୟତନଗୁଡିକ ଦେଖିବାକୁ ଷ୍ଟାଟସ୍ ଚେକ୍ ର ଏକ ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ଅଛି | ଆପଣ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ ଦେଖିପାରିବେ |

ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା

କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଆତ୍ମ-ପଞ୍ଜୀକରଣ ବିକଳ୍ପ ଦିଆଯାଇଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ। ଏଥିରେ ଯଦି କୃଷକଙ୍କ ରାଜସ୍ୱ ରେକର୍ଡ, ଆଧାର କାର୍ଡ, ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର ଥାଏ, ତେବେ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ୱେବସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରି ନିଜକୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିପାରିବେ। ଆବେଦନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି କି ନାହିଁ ଏବଂ ଟଙ୍କା ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଆସିଛି କି ନାହିଁ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆପଣ ପିଏମ କିସାନ ପୋର୍ଟାଲ ପରିଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ |

10 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଆବେଦନକାରୀ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ 10 କୋଟିରୁ ଅଧିକ 65 ଲକ୍ଷ କୃଷକ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଚାଷୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଚାଷ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା। ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | ଅଗଷ୍ଟ 9 ରେ, ଷଷ୍ଠ କିସ୍ତି ଭାବରେ ସରକାର 17 ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା 8.5 କୋଟି ଚାଷୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିଲେ।ଏହା ପରେ ଆସନ୍ତା 20 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ 30 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଚାଷୀଙ୍କୁ 2-2 ହଜାର ଟଙ୍କା ପଠାଯାଇଛି।

Share Your Views In Comments Below

comments