ଲଣ୍ଡନରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଚାକିରୀ ଛାଡି ଭାରତ ଆସି ଆରମ୍ଭ କଲେ ଚାଷ କାମ, ଆଜି ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି 60 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ…

ଯେଉଁମାନେ ବାହାରକୁ ଯାଇ ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ସମାଜର ଏକ ଭିନ୍ନ ମନୋଭାବ | ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଯେଉଁମାନେ ବିଦେଶରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରନ୍ତି ସେମାନେ ଶୀର୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହିପରି ଲୋକଙ୍କ ଆଖିରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି। ଆମ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନ କିମ୍ବା କାମ କରିବାକୁ ବିଦେଶ ଯିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି | ଅନେକ ଲୋକ ବିଦେଶରେ କାମ କରିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖନ୍ତି | ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କର ଅଧିକ ଦରମା ଅଛି, ଯାହାଫଳରେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିପାରନ୍ତି|

ବିଦେଶରେ ଚାକିରି କରିବା ପରେ ସ୍ଥିର ହେବା ପ୍ରାୟ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନ, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି କେହି ଭଲ ଚାକିରି ଛାଡି ଭାରତରେ ଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ କ’ଣ କହିବେ? ଏହିପରି ଲୋକଙ୍କୁ ମୂର୍ଖ କୁହାଯାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଆଗ୍ରା ନିବାସୀ ନେହା ଭାଟିଆ ସେ ଯାହା କରିଛନ୍ତି ତାହା ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ| ନେହା ଭାଟିଆ 2014 ରେ ଲଣ୍ଡନ ସ୍କୁଲ ଅଫ୍ ଇକୋନୋମିକ୍ସରୁ ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଥିଲେ।

ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ନେହା ଏକ ବର୍ଷ ଲଣ୍ଡନରେ କାମ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଭଲ ବେତନ ପାଉଥିଲେ | ଅବଶ୍ୟ, ପରେ ସେ ଦେଶକୁ ଫେରିଥିଲେ ଏବଂ 2017 ରୁ ସେ ଜୈବିକ ଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଆଜିର ସମୟରେ, ନେହା ତିନୋଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଷ କରନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ସେ ମଧ୍ୟ ବାର୍ଷିକ 60 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ନେହା କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଜୈବିକ ଚାଷରେ ମଧ୍ୟ ତାଲିମ ଦେଉଛନ୍ତି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ।

ନେହାଙ୍କୁ 31 ବର୍ଷ ବୟସ ଏବଂ ସେ ଏକ ବ୍ୟବସାୟ ପରିବାରର ଅଟନ୍ତି | ନେହା କୁହନ୍ତି, ମୁଁ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲି ଯେ ମୁଁ ବ୍ୟବସାୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି କିନ୍ତୁ କେବଳ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାକୁ ନୁହେଁ, ବରଂ ସାମାଜିକ ଲାଭ ଏବଂ ସାମାଜିକ ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରୁ ଉପକୃତ ହେବା ଉଚିତ୍ | ତେବେ ସେତେବେଳେ ଚାଷ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିନଥିଲେ ”। ନେହା ଦିଲ୍ଲୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ସ୍ନାତକ ସମାପ୍ତ ହେବା ମାତ୍ରେ ସେ ଏକ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ | ରାଜସ୍ଥାନ, ହରିୟାଣା, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ସମେତ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ନେହା ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭଳି ସମସ୍ୟା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ 2012 ମସିହାରେ ଲଣ୍ଡନ ଯାଇଥିଲେ।

ଲଣ୍ଡନରୁ ଫେରିବା ପରେ ସେ ପୁନର୍ବାର ନିଜକୁ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ସହ ଜଡିତ କରି ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଅନେକ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଭେଟି ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହୋଇଥିଲେ। ନେହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଲୋକଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ସେମାନେ ବୁଝିଥିଲେ ଯେ ସେମାନଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ। କେବଳ ସହରୀ ଲୋକ ନୁହଁନ୍ତି ଗାଁର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଠିକ୍ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରରେ ଅଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନେହା 2016 ରେ ଏକ ‘ସ୍ୱଚ୍ଛ ଖାଦ୍ୟ ଆନ୍ଦୋଳନ’ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ ସଠିକ୍ ଏବଂ ଶୁଦ୍ଧ ଖାଦ୍ୟ ପାଇପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ସେ ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। ନେହା ଗବେଷଣା ଆରମ୍ଭ କଲେ |

ଲୋକମାନେ କହୁଥିଲେ ଯଦି ସଠିକ୍ ଖାଦ୍ୟ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହାକୁ ଠିକ୍ ରୂପେ ବଢ଼େଇବାକୁ ପଡିବ | ଯଦି ଶସ୍ୟ ଏବଂ ପନିପରିବାରେ ୟୁରିଆ ଏବଂ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ରହିବ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଖାଦ୍ୟ କଦାପି ଭଲ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନେହାଙ୍କ ମନରେ ଜୈବିକ ଚାଷର ଧାରଣା ଆସିଲା। ତେବେ ଏହି ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନେହା ଚାଷ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ନଥିଲେ। ଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସେ କୃଷକମାନଙ୍କଠାରୁ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଚାଷ ବିଷୟରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସୂଚନା ନେଇଥିଲେ | ସୂଚନା ପାଇବା ପରେ ନେହା ନୋଏଡାରେ ଦୁଇ ଏକର ଜମି କିଣିଥିଲେ। ଆରମ୍ଭରେ, ନେହା ନିରାଶ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ, ତଥାପି ସେ ସାହସ ହରାଇଲେ ନାହିଁ |

ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ଅମଳ ଭଲ ଥିଲା, ଏହା ପରେ ନେହା ନିଜେ ନିଜର ଜୈବିକ ଉତ୍ପାଦକୁ ବଜାରକୁ ନେଇଗଲେ ଏବଂ ଏହାର ଲାଭ ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଲେ | ନେହା କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଭଲ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ବ୍ୟବସାୟ ବଢିବାକୁ ଲାଗିଲା। ନୋଏଡା ପରେ ସେ ମୁଜାଫରନଗର ଏବଂ ଭୀମତାଲରେ ମଧ୍ୟ ଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସମ୍ପ୍ରତି ନେହାଙ୍କର ମୋଟ 15 ଏକର ଜମି ଅଛି, ଯାହା ଉପରେ ସେ ଜୈବିକ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି | ଆଜି ତାଙ୍କ ଦଳରେ 20 ଜଣ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କାମ ପରିଚାଳନା କରନ୍ତି | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ କୃଷକ ମଧ୍ୟ ନେହାଙ୍କ ସହ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଠାରୁ ଜୈବିକ କୃଷି ଉପରେ ତାଲିମ ନିଅନ୍ତି |

Share Your Views In Comments Below

comments