IPLରେ ଯେଉଁ ସୁପରଷ୍ଟାର ଖେଳାଳି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଥିଲେ, ଏବେ ସେମାନେ ଲଙ୍କା ପ୍ରିମିୟର ଲିଗରେ ପାଉଛନ୍ତି ମାତ୍ର ଏତିକି ଟଙ୍କା… ଆକାଶ ପାତାଳ ଫରକ…

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (ଆଇପିଏଲ୍) ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଆଧାରିତ ଟି -20 ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପାଇଁ ଏକ ମାନଦଣ୍ଡ ଅଟେ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୂତନ ଲିଗ୍ ଏହି ଫର୍ମାଟ୍ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି, ଏବଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି | ତଥାପି, ବିସିସିଆଇର ଲୋକପ୍ରିୟତାକୁ କେହି ନିକଟତର କରିନାହାଁନ୍ତି |

ଲଙ୍କା ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ହେଉଛି ସର୍ବଶେଷ ଟି -20 ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଯାହାକି ଖେଳର ପ୍ରଶଂସକମାନଙ୍କୁ ମ୍ୟାଚ ଦେଖିବାକୁ ସୁଯଗ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ | ଶ୍ରୀଲଙ୍କା କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ସଂଗଠିତ, ଏଲପିଏଲ, ଆଇପିଏଲ ଭଳି ସମାନ ଫର୍ମାଟକୁ ଅନୁସରଣ କରେ | ଏହି ଲିଗରେ ଆଇପିଏଲ୍ ଭଳି ଚାରି ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଖେଳିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି |

ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ, ଆମେ ଆଇପିଏଲ୍ ଖେଳୁଥିବା ଲଙ୍କା ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଦରମା ଜାଣିବା |

1) ଆଣ୍ଡ୍ରେ ରସେଲ – 50,000 ଡଲାର (କଲମ୍ବୋ କିଙ୍ଗସ୍)

ଏହି ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜର ଅଲରାଉଣ୍ଡର ହେଉଛନ୍ତି ଲଙ୍କା ପ୍ରିମିୟର ଲିଗର ଅନ୍ୟତମ ଆକର୍ଷଣ। ସେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ରାଜଧାନୀର ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ କଲମ୍ବୋ କିଙ୍ଗ୍ସ ପାଇଁ ଖେଳନ୍ତି | ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଆଇପିଏଲରେ ଆଘାତ ସମସ୍ୟା ସହ ଲଢ଼ୁଥିଲେ | ଏଥିପାଇଁ ରସେଲ ହୁଏତ ନିଜକୁ ଭଲ ରୂପରେ ଫେରିବା ପାଇଁ LPL ରେ ଖେଳିବାକୁ ସାଇନ୍ କରିଥିବେ | ତାଙ୍କର ଦରମା 50,000 ଡଲାର, ଯାହା ପ୍ରାୟ 37 ଲକ୍ଷ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା ଅଟେ | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, କେକେଆର୍ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା 8.5 କୋଟି ପାଇଁ ରସେଲଙ୍କୁ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି।

2) ଡେଲ ଷ୍ଟେନ – 40,000 ଡଲାର (କ୍ୟାଣ୍ଡି ଟସ୍କର)

ଡେଲ ଷ୍ଟେନ୍ LPL ରେ କ୍ୟାଣ୍ଡି ଟସ୍କର୍ ଦଳ ସହିତ ଜଡିତ | ସେ ଫ୍ରାଚାଇଜ ସହିତ 40,000 ଡଲାର ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିଲେ। ଏହା ପ୍ରାୟ 30 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା | ଆଇପିଏଲରେ ତାଙ୍କୁ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରାରେ 2 କୋଟି ପାଉଥିଲା। ତାଙ୍କର ବର୍ତ୍ତମାନର ଫର୍ମ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଷ୍ଟେନ୍ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ବୋଲିଂରେ ତୀବ୍ରତା ଅଭାବ ଥିବାବେଳେ ସେ ଅଧିକାଂଶ ଆଇପିଏଲ୍ 2020 ପାଇଁ ବେଞ୍ଚରେ ବସିଥିଲେ।

3) ଇସୁରୁ ଉଦାନା – 40,000 ଡଲାର୍ (କଲମ୍ବୋ କିଙ୍ଗସ୍)

ଆଇସୁ ଉଦାନା ଆଇପିଏଲ୍ 2020 ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଏକମାତ୍ର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ଥିଲା | ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି, ଇସୁରୁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଦଳ ପାଇଁ ଟି -20 ଫର୍ମାଟରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ | ତେଣୁ, ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ, ଯେତେବେଳେ ଲଙ୍କା ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ଘୋଷଣା ହେଲା, ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କର ମୂଲ୍ୟ ଅଧିକ ଥିଲା | ଇସୁରୁ କଲମ୍ବୋ କିଙ୍ଗ୍ସ ପାଇଁ ଖେଳନ୍ତି ଏବଂ ଡେଲ ଷ୍ଟେନଙ୍କ ପରି ସେ ମଧ୍ୟ 40,000 ଡଲାର ରୋଜଗାର କରନ୍ତି | ଆରସିବିରେ ଅଲରାଉଣ୍ଡରଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରାରେ 50 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଉଥିଲା।

Share Your Views In Comments Below

comments