ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରସାଦରେ ଦିଆଯାଏ ସୁନା ରୂପା ମୁଦ୍ରା, ଘରକୁ ନେବା ଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ ହୋଇଯାନ୍ତି ଧନବାନ, କେବେବି ରହେ ନାହିଁ ଅଭାବ…

ଅନେକ ମନ୍ଦିର ଆମ ଦେଶରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏବଂ ସମସ୍ତ ମନ୍ଦିରର ଭିନ୍ନ କାହାଣୀ ଏବଂ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଅଛି | ପ୍ରତିଦିନ ଭକ୍ତମାନେ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରି ଇଶ୍ବରଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନର ଅସୁବିଧା ଦୂର କରିବାକୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି | ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଅର୍ଥର ଅଭାବ ନହେଉ ଏବଂ ସେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଖୁସିରେ ବିତାଉନ୍ତୁ | ଯେହେତୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ, ଧନ ପାଇବା ପାଇଁ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | କୁହାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଜୀଙ୍କର ଅନୁଗ୍ରହ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଉପରେ ଥାଏ, ତେବେ ଟଙ୍କା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନରୁ ଦୂର ହୋଇଯାଏ | ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକ ଦେଶର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଦେବୀଙ୍କ ଏକ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ସୁନା ଓ ରୂପା ମୁଦ୍ରା ନୈବେଦ୍ୟ ରୂପେ ଦିଆଯାଏ | ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଏହି ମନ୍ଦିର ଏହାର ଚରିତ୍ର ପାଇଁ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ପ୍ରସିଦ୍ଧ |

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଉଛୁ, ଏହି ମନ୍ଦିର ହେଉଛି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ରତ୍ଲାମର ମନାକରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ମା ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର | ଧନ ଦେବୀ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜାପାଠ କରାଯାଏ ଏବଂ ଧନର କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ କୁବେର ଦେବ ମଧ୍ୟ ପୂଜା ପାଆନ୍ତି। ଧନତିରସ ଦିନ, ଏହି ମନ୍ଦିର ବ୍ରହ୍ମା ମୁହୂର୍ତା ଉପରେ ଖୋଲା ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ଭୋଇ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖୋଲା ରହିଥାଏ | ଧନତିରସ ଦିନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଏହି ମନ୍ଦିର ସୁନା ଓ ରୂପା ଅଳଙ୍କାରରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ସଜାଯାଏ। ମନ୍ଦିରକୁ ସୁନା ଓ ରୂପାରେ ସଜାଇବା କାମ ଧନ୍ତରସର 8 ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ | ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଏଠାରେ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ପୂଜା କରାଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଏଠାରୁ ପ୍ରସାଦମ ଆକାରରେ ସୁନା, ରୂପା ମୁଦ୍ରା ଏବଂ ଅଳଙ୍କାର ପାଆନ୍ତି, ଯଦି ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଘରକୁ ନେଇଯାଆନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ଅଭାବ ରହି ନଥାଏ |

ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତମାନେ ଅଳଙ୍କାର ଏବଂ ନୋଟ୍ ବଣ୍ଡଲ ଆଣିଥାନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଟୋକେନ୍ କାଟିବେ ଏବଂ ମନ୍ଦିରକୁ ଯିବା ବାଟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ଟୋକନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ନୈବେଦ୍ୟ ଦିଆଯିବ | ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ଅଳଙ୍କାର ଏବଂ ସୁନା ମୁଦ୍ରାକୁ ନେଇ ଧନୀ ହୁଅନ୍ତି ଯାହାକି ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଭାବରେ ମିଳିଥାଏ | ବୋଧହୁଏ ଏପରି କୌଣସି ମନ୍ଦିର ନାହିଁ ଯେଉଁଠାରେ ଭକ୍ତମାନେ ସୁନା ଓ ରୂପା ମୁଦ୍ରା ଅର୍ପଣ କରନ୍ତି | ଏହି ମନ୍ଦିରଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅନନ୍ୟ ଏବଂ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର |

ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଏହି ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ କୁହାଯାଏ ଯେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ସ୍ୱପ୍ନରେ ତତ୍କାଳୀନ ରାଜା ରତ୍ଲାମଙ୍କୁ କହିଥିଲା, ଯାହା ପରେ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ପରମ୍ପରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏବଂ ଏହି ପରମ୍ପରା ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଳନ କରାଯାଏ |

Share Your Views In Comments Below

comments