MahaBharat ଅନୁସାରେ ଏହି 5 ପ୍ରକାରର ଲୋକ ସବୁବେଳେ ରୁହନ୍ତି ଅଭାବରେ, ଘରକୁ କେବେବି ଆସନ୍ତି ନାହିଁ ମା Lakhmi

ଚାଣକ୍ୟ ନୀତ ବିଷୟରେ ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଅନେକ ଥର ଶୁଣିଥିବେ | ଏମିତିଆ ଆଉ ଏକ ନୀତି ଅଛି ଯାହାର ନାମ ବିଦୁର ନୀତି ଅଟେ | ବିଦୁର ମହାଭାରତ ସମୟର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ। ତାଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଷୟ ଉପରେ ଗଭୀର ଏବଂ ସଠିକ୍ ଜ୍ଞାନ ଥିଲା | ଯେତେବେଳେ ବି ସେ ଏକ ବିଷୟ ଉପରେ ନିଜର ମତାମତ ଦେଉଥିଲେ, ସାମ୍ନାରେ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲାଭ ମିଳୁଥିଲା | ସେ କହିଥିବା ପ୍ରତ୍ୟକ କଥା ବହୁତ ଭାବି ଚିନ୍ତି କହୁଥିଲେ |

ଅନେକ ପଣ୍ଡିତ ଏପରିକି ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ମହାଭାରତରେ ପାଣ୍ଡବଙ୍କ ବିଜୟ ବିଦୁରଙ୍କ କୂଟନୀତିର ଏକ ବଡ଼ ଅବଦାନ ଥିଲା। ଏମିତିରେ, ଲୋକମାନେ ଆଜି ବି ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟ ଉପରେ ତାଙ୍କର ମତାମତ ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ସେହି ନୀତି ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେଉଁଥିରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ମାଁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆସନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହି ପ୍ରକାରର ଲୋକମାନେ ସର୍ବଦା ଅର୍ଥ ଅଭାବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି |

ବିଦୁର କୁହନ୍ତି – ଅତ୍ୟାର୍ୟମତିଦାତାରମତିସୁରମତିଭ୍ରତମ୍ |
ପ୍ରଜ୍ଞାଭିମାନିନଂ ଚେଭ ଶ୍ରୀଭର୍ୟାନୋପସର୍ପତି |

ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶ୍ରେଷ୍ଠ
ବିଦୁର ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଥାଆନ୍ତି, ସେ ମାଁ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ନିଜର ଶ୍ରେଷ୍ଠତା ଉପରେ ବହୁତ ଅହଂକାର ଥାଏ | ମାଁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏପରି ଗର୍ବି ଏବଂ ଅହଂକାରୀ ଲୋକଙ୍କୁ ବିଲକୁଲ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ |

ଅତ୍ୟଧିକ ଦାନି
ବିଦୁରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ମାଁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଅତ୍ୟଧିକ ଦାନି ପ୍ରକାରର ଲୋକଙ୍କ ଘରକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଆନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯେ ଅତ୍ୟଧିକ ଦାନ କରିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଦାନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ନିଜ ଘର ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି ନାହିଁ | ଦାନ ପରେ ତାଙ୍କ ଘରେ କିଛି ବାକି ରହିବ କି ନାହିଁ ସେ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି।

ଅତି ସୁରବୀର
ବିଦୁର ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ଅତି ସୁରବୀର ବ୍ୟକ୍ତି ଅର୍ଥାତ ଅତି ସାହସୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିକଟକୁ ମଧ୍ୟ ମାଁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆସନ୍ତି ନାହିଁ | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ନିଜର ସାହସିକତା ଏବଂ ଶକ୍ତି ଉପରେ ବହୁତ ଅହଂକାର ଥାଏ | ସେ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯେ ନିଜ ଶକ୍ତିରେ ସେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ଶାସନ କରିପାରିବେ |

ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ରତ ଏବଂ ନିୟମ ପାଳନ କରିବ ଵାଲା
ବିଦୁର ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ବ୍ରତ ଏବଂ ନିୟମ ପାଳନ କରେ, ସେ ମାଁ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ପାଇ ନଥାଏ। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯେ ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଲୋଭ କିମ୍ବା ଅର୍ଥର ଆବଶ୍ୟକତା ନଥାଏ |

ଜ୍ଞାନର ଅହଂକାର
ନିଜର ବୁଦ୍ଧି ଉପରେ ଅହଂକାର କରିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କ ଘରେ ମଧ୍ୟ ମାଁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଯାଆନ୍ତି ନାହିଁ | ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଏହି କଥାର ଅଭିମାନ ଥାଏ ଯେ ସେ ନିଜ ବୁଦ୍ଧି ଶକ୍ତିରେ ସର୍ବଦା ଧନୀ ରହିବେ |

Share Your Views In Comments Below

comments