ମହାରାଷ୍ଟ୍ର: ଭବନ୍ଦୀରେ ଘର ଭୁଶୁଡିବାରୁ 43ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ହେଲା ମୃତ୍ୟୁ, ରାଗିଗଲେ କଙ୍ଗନା ଓ ମାଗିଲେ ଉଦ୍ଧବଙ୍କୁ ଜବାବ… କହିଲେ ଏବେ …

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଭବନ୍ଦୀରେ ଭୁଶୁଡିଥିବା ତିନି ମହଲା କୋଠାରା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା 40 କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 25 ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି | ଏଠାରେ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି। 21 ସେପ୍ଟେମ୍ବର ସୋମବାର ଦିନ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି | ଏହି ବିଲ୍ଡିଂରେ ପ୍ରାୟ 40 ଟି ଫ୍ଲାଟ ଥିଲା ଏବଂ ଏଠାରେ 150 ଜଣ ଲୋକ ରହୁଥିଲେ। ସୋମବାର ସକାଳ 3.40 ରେ କୋଠାଟି ହଠାତ୍ ଭୁଶୁଡି ପଡିଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଲା, ଏହି ବିଲ୍ଡିଂରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଶୋଇଥିଲେ |

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏହି କୋଠାର ଧ୍ୱଂସାବଶେଷରୁ ଆଉ 7 ଜଣଙ୍କ ମୃତଦେହ ବାହାର କରାଯାଇଛି। ବୁଧବାର ଦିନ ହୋଇଥିବା ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା 39 ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଯାହା ଆଜି 41 ଅଟେ | ଏଥିସହିତ ଅନେକ ଲୋକ ପୋତି ହୋଇଯାଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି। ତେବେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ବିଳମ୍ବିତ ହୋଇଛି।

ଅଧିକାରୀମାଙ୍କୁ କରିଲେ ନିଲମ୍ବିତ

କୋଠା ଭୁଶୁଡ଼ିବା ପରେ ଦୁଇଜଣ ଅଧିକାରୀମାଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଛି। ବିଲଡିଂ ମାଲିକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଏକ ତଦନ୍ତ କମିଟି ମଧ୍ୟ ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ଯେଉଁଥିରେ ସହାୟକ ନଗର ଯୋଜନାକାରୀ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି | ଏହି ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ନଗର ଯୋଜନାକାରୀ ସଂଗଠନର ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗରେ 2019 ଏବଂ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ ବିଲଡିଂ ଲୋକଙ୍କୁ ନୋଟିସ୍ ପଠାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଫ୍ଲାଟକୁ କେହି ଖାଲି କରିନଥିଲେ। କାରଣ ଏଠାରେ ଲୋକଙ୍କୁ କମ୍ ଭଡା ଦେବାକୁ ପଡୁଥିଲା |

ଭବନ୍ଦୀ ଡେପୁଟି କମିଶନର ରାଜକୁମାର ସିନ୍ଦେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଠାଟି ଭୁଶୁଡ଼ିବା ପରେ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଅଭିଯୋଗରେ ବିଲଡିଂ ମାଲିକ ସୟଦ ଅହମ୍ମଦ ଜିଲାନୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏଫଆଇଆର ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି।

କଙ୍ଗନା ଉଠାଇଲେ ଠାକୁର ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଭବନ୍ଦୀରେ ଭୁଶୁଡିଥିବା ଏହି କୋଠାକୁ ନେଇ ଅଭିନେତ୍ରୀ କଙ୍ଗନା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। କଙ୍ଗନା ଏକ ଟୁଇଟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ, ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ #mybmc ଯେତେବେଳେ ମୋ ଘର ବେଆଇନ ଭାବେ ଭାଙ୍ଗୁଥିଲ ସେତେବେଳେ ସେତିକି ଧ୍ୟାନ ଏହି ବିଲଡିଂ ପ୍ରତି ଦେଇଥାନ୍ତ | ତେବେ ଆଜି ପ୍ରାୟ ପଚାଶ ଜଣ ଲୋକ ବଞ୍ଚିଥାନ୍ତେ, ପାକିସ୍ତାନର ପୁଲୱାମାରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଯୁବକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇନଥିଲା, ଆପଣଙ୍କର ଅବହେଳା ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ନିରୀହ ଲୋକ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି, ମୁମ୍ବାଇ ସହିତ କ’ଣ ହେବ ଭଗବାନ ଜାଣନ୍ତି।


ବାସ୍ତବରେ ଏହି କୋଠାଟି ବହୁତ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଥିଲା | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନେ ଏହି କୋଠାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିନଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ କୋଠାଟି ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିନଥିଲେ ଏବଂ କୋଠା ଭୁଶୁଡି ପଡିଥିଲା ​​ସେତେବେଳେ ବିଏମସି ଚୁପ୍ ରହିଥିଲା। ବିଏମସି ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଅବହେଳାକୁ ନେଇ କଙ୍ଗନା ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି। କାରଣ ବିଏମସି କଙ୍ଗନାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଭାଙ୍ଗିବାରେ କୌଣସି ବିଳମ୍ବ ଦେଖାଇ ନଥିଲା ଏବଂ ମାତ୍ର 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କଙ୍ଗନାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଭାଙ୍ଗିଥିଲା |

Share Your Views In Comments Below

comments