ଏହି ମହିଳାଙ୍କର ପାଖରେ ଖାଇବା ପାଇଁ ନ ଥିଲା ରୁଟି, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସର ଚଢ଼ାଉ ହେଲା ତ ବାହାରିଲେ ଏତେ କୋଟି ଟଙ୍କାର ମାଲିକାଣୀ

ମାନବର ଭାଗ୍ୟରେ କେତେବେଳେ କଣ ଲେଖା ହୋଇଛି କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ | ଭାଗ୍ୟ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଓଲଟି ପାରେ ଏବଂ ଜଣେ ଭିକାରୀକୁ ଜଣେ ରାଜା ଏବଂ ଜଣେ ରାଜା ଭିକାରୀ କରିପାରେ | କିନ୍ତୁ ଯଦି ଭାଗ୍ୟ ଖରାପ ହୁଏ, ତେବେ ସବୁକିଛି ଥିବା ସତ୍ୱେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଖରେ କିଛି ନଥାଏ | ନିକଟରେ ଏଭଳି ଏକ ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଯେଉଁଠାରେ ସଞ୍ଜୁ ଦେବୀ ନାମକ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଭାଗ୍ୟ ଏତେ ଖେଳ କରିଥିଲା ​​ଯେ ସବୁକିଛି ଥିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଦାରିଦ୍ର ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି | ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ସଞ୍ଜୁ ଦେବୀ ଦୁଇ ପିଲାଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ପାଇଁ ଶ୍ରମିକ ଭାବରେ କାମ କରିବା ସହିତ ପଶୁ ପାଳି ଏକ ଘର ଚଳାଉଥିଲେ।

ଅସୁବିଧାରେ ଚଳୁଥିବା ସଞ୍ଜୁ ଦେବୀ ଆଜି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି, ତଥାପି ପରିବାର ଚଳାଇବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଦିନରାତି କାମ କରିବାକୁ ପଡୁଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଭାବୁଥିବେ କାହିଁକି? ନିକଟରେ ସଞ୍ଜୁ ଦେବୀଙ୍କ ଘରେ ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସ ରେଡ କରିଥିଲା | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଜଣାପଡିଥିଲା ​​ଯେ ସେ ଅତି କମରେ 100 କୋଟିର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି | ସଞ୍ଜୁ ଦେବୀଙ୍କ ନାମରେ ଆୟକର 64 ବିଗା ଜମି ପାଇଛି | ସଞ୍ଜୁ ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ମହିଳା। ସେ ନିଜେ ମଧ୍ୟ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି ଯେ କେବେ ଏବଂ କେଉଁଠୁ ଏହି ସବୁ ଆସିଲା | କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଦେଖନ୍ତୁ ଖୁସି ଆସିଲା କିନ୍ତୁ କିଛି ମୁହୂର୍ତ ପାଇଁ, ଏତେ ସବୁ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ସେ ଗରିବ କାରଣ ଏହି ଜମିକୁ ଆୟକର ବିଭାଗ ବର୍ତ୍ତମାନ କବ୍ଜା କରିଛି।

ବାସ୍ତବରେ ଆୟକର ବିଭାଗ ଜୟପୁର-ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜପଥରେ ଥିବା ଦାଣ୍ଡ ଗ୍ରାମରେ ପଡିଥିବା ଜମି ଉପରେ ବେନାମୀ ସମ୍ପତ୍ତି ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛି। ଆୟକର ବିଭାଗ ଏହି ସମସ୍ତ ଜମି ଅଧିକାର କରିଛି। ଏହି ଜମିଗୁଡିକର ମାଲିକ ହେଉଛନ୍ତି ସଞ୍ଜୁ ଦେବୀ ମୀନା, ଯିଏ କି ମାଲିକ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆୟକର ବିଭାଗ ଏହି ଜମିକୁ ନିଜ ଅଧୀନରେ ନେଇଛି। ଏହି ମାମଲାର ଅନୁସନ୍ଧାନ ବେଳେ ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି ଯେ ସଞ୍ଜୁ ଦେବୀଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ଶ୍ୱଶୁର ମୁମ୍ବାଇରେ କାମ କରୁଥିଲେ ଏବଂ 2006 ମସିହାରେ ସେ ତାଙ୍କୁ ଏକ କାଗଜରେ ଆଙ୍ଗୁଳି ଛାପ ନିଆହୋଇଥିଲା ।

ସଞ୍ଜୁ ଦେବୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଯିବାର 12 ବର୍ଷ ବିତିଯାଇଛି ଏବଂ ସେ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି ତାଙ୍କ ନାମରେ କେତେ ଜମି ଅଛି କିମ୍ବା କେଉଁଠାରେ ଅଛି। ସଞ୍ଜୁଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କ ଘରେ ପ୍ରାୟ ପାଞ୍ଚ ହଜାର ଟଙ୍କା ମିଳୁଥିଲା, ଯେଉଁଥିରୁ ଅଢେଇ ହଜାର ତାଙ୍କ ନଣନ୍ଦ ରଖୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବହୁ ବର୍ଷ ପରେ, କେହି ଟଙ୍କା ଦେଉନଥିଲେ କିମ୍ବା ସମ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ତାଙ୍କର କୌଣସି ସୂଚନା ନାହିଁ | ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜପଥରେ ଥିବା ବଡ ଶିଳ୍ପପତିମାନେ ଜାଲିଆତି କରି ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଜମି ମାଲିକାନା କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଆୟକର ବିଭାଗ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି। ଯେଉଁଠାରେ କେବଳ ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ଆଦିବାସୀ ଜମି କିଣି ପାରିବେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯେତେବେଳେ ଆୟକର ଲୋକମାନେ ଜମି ମାଲିକମାନଙ୍କୁ ଖୋଜିଲେ, ସେତେବେଳେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଏହି ଜମିଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ସଞ୍ଜୁ ଦେବୀ ମୀନାଙ୍କ ନାମରେ ଅଛି। ସଞ୍ଜୁ ରାଜସ୍ଥାନର ସିକର ଜିଲ୍ଲାର ନିମ୍ ପୋଲିସ୍ ଷ୍ଟେସନ ତହସିଲର ଦୀପାୱାସ ଗ୍ରାମରେ ରୁହନ୍ତି, ଯିଏ ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି।

Share Your Views In Comments Below

comments