ମଣ୍ଡପରେ ବରକୁ ଛାଡିକି ଚାକିରୀର କାଉନସେଲିଂରେ ପହଞ୍ଚିଲେ କନିଆ, ସରକାରୀ ଶିକ୍ଷକ ହୋଇ ହେଲେ ଖୁସି ଖୁସି ବିଦା…

ଗୋଣ୍ଡାର ରାମନଗରର ବାରବାଙ୍କି ନିବାସୀ ପ୍ରଜ୍ଞା ତିୱାରୀ ମେହେନ୍ଦି ଲଗା ତାଙ୍କ ହାତରେ ଚାକିରି ପାଇଁ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରୁଥିବା ଏବଂ ଦଲିଲଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବାର ଦେଖାଯାଇଥିଲେ। ପ୍ରଜ୍ଞାଙ୍କ କେଶ ଫୁଲରେ ସୁସଜ୍ଜିତ ହୋଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ପ୍ରଜ୍ଞା ତାଙ୍କ ଚାକିରେ ସାକ୍ଷାତକାର ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିଲେ |

ପ୍ରଜ୍ଞା ବୁଧବାର ଦିନ ବିବାହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଅପରାହ୍ନ 5 ଟା ପରେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ନାମରେ ସିନ୍ଦୂର ଲଗାଇଥିଲେ | ଏହା ପରେ ପ୍ରଜ୍ଞା ମଣ୍ଡପରୁ ପଳାଇ ଯାଇ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ କାଉନସେଲିଙ୍ଗ ପାଇଁ ଗୋଣ୍ଡା BAS କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଚାଲିଗଲେ|

ବିବାହ ମଣ୍ଡପ ଛାଡି ସରକାରୀ ଚାକିରି ପାଇଁ କାଉନସେଲିଂ କରିବାକୁ ଯାଇଥିବା ପ୍ରଜ୍ଞା ତିୱାରୀ ଭିତରେ ଏକ ବଡ଼ ଭାବନା ଦେଖାଇଥିଲେ। ସରକାରୀ ଚାକିରି ପାଇଁ କାଉନସେଲିଂ ତାରିଖ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା। ତେଣୁ ପ୍ରଜ୍ଞାଙ୍କର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଉପାୟ ନଥିଲା | ତା’ପରେ ଅନେକ ବିବାହ ରୀତିନୀତି ମଝିରେ ଛାଡି ପ୍ରଜ୍ଞା ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ|

ସରକାରୀ ଚାକିରିର କାଉନସେଲିଂ ପାଇଁ ପ୍ରଜ୍ଞା ଧାଡ଼ିରେ ଠିଆ ହୋଇ ସମସ୍ତ ଡକୁମେଣ୍ଟ ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲେ | ପ୍ରଜ୍ଞାଙ୍କ ମୁହଁରେ ଦ୍ୱିଗୁଣ ସୁଖ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଥିଲା, ପ୍ରଥମ ହେଉଛି ବିବାହ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ସରକାରୀ ଚାକିରି | ପ୍ରଜ୍ଞା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିବାହ ଅପେକ୍ଷା ଚାକିରି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ଅଟେ। ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରଜ୍ଞା ନିଜ ବରକୁ ବିବାହ ମଣ୍ଡପରେ ଏକୁଟିଆ ଛାଡି କାଉନସେଲିଂ ପାଇଁ ଦୌଡିଥିଲେ ଏବଂ ଅନେକ ରୀତିନୀତି ମଝିରେ ଭବିଷ୍ୟତ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ମଣ୍ଡପରେ ଏକୁଟିଆ ଛାଡିଥିଲେ|

ପ୍ରଜ୍ଞା ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ସ୍ୱାମୀ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁଡ଼ ଲକ ଭାବରେ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ତାଙ୍କୁ ଏହି ଚାକିରି ପାଇଁ ଏକ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିଲା ​​| ଶେଷରେ ସେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଚାକିରି ପାଇଲେ | ପ୍ରଜ୍ଞା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତେ ସମାଜରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ଏକ ପୃଥକ ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଉଚିତ୍। ପ୍ରଜ୍ଞା ତାଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନର ଶ୍ରେୟ ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଦେଇଛନ୍ତି | ମୌଳିକ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଜ୍ଞାଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଜ୍ଞା ମୌଳିକ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଗୋଣ୍ଡାରେ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ଭାବରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ଭଲ ଭାବରେ କରୁଛନ୍ତି |

Share Your Views In Comments Below

comments