ମାରିବାର 45 ମିନିଟ ପରେ ପୁଣିଥରେ ଜୀବିତ ହେଇଗଲା ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି, କହିଲା ମରିବା ପରେ ସେ କଣ ସବୁ ଦେଖିଲା, ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଇଯିବେ

ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମଣିଷ ସହିତ କ’ଣ ହୁଏ? ମୃତ୍ୟୁକୁ ଯାଇ ସେଠାରୁ ଫେରିବା ଦ୍ୱାରା କିପରି ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ? ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି | ଆପଣ ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚୟ ଏପରି ଅନେକ ରିପୋର୍ଟ ଶୁଣିଥିବେ ଯେଉଁଠାରେ ବ୍ୟକ୍ତି ମୃତ୍ୟୁ ଲୋକକୁ ଯାଇ ଜୀବନ୍ତ ଫେରି ଆସିଥାଏ | କିନ୍ତୁ କେହି କେବେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସତ୍ୟ କହି ନାହାଁନ୍ତି। ଏହି ଖବର ଉପରେ ସନ୍ଦେହ ଏବଂ ରହସ୍ୟ ହୋଇ ରହିଥାଏ |

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ରକୃତ ଘଟଣା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି 45 ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ମରିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ଜୀବନ୍ତ ଫେରି ଆସିଥିଲେ | ଏହି କାହାଣୀ 45 ବର୍ଷୀୟ ମାଇକେଲ ନାପିନସ୍କିଙ୍କର ଅଟେ | ସେ ନଭେମ୍ବର 7 ରେ ମାଉଣ୍ଟ ରେଏନର୍ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ସ୍ନୋଇଂ କରୁଥିଲେ | ଅତ୍ୟଧିକ ବରଫ ଯୋଗୁଁ ସେ ତାଙ୍କ ସାଥି ଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇଗଲେ।

ପରେ ତାଙ୍କୁ ଖୋଜାଖୋଜି କରାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେ ମିଳି ନଥିଲେ| ତା’ପରେ ନଭେମ୍ବର 8 ରେ, ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳ ତାଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ମୃତ ଅବସ୍ଥାରେ ପାଇଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ହେଲିକପ୍ଟର ଯୋଗେ ଡାକ୍ତରଖାନା ଅଣାଯାଇଥିଲା। ଚେକଅପ୍ ସମୟରେ ଡାକ୍ତର ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ହୃଦୟ କାମ କରୁନାହିଁ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା ।

ପ୍ରାୟ 45 ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ମୃତ ହେବା ପରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଏକ ଟିମ୍ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଏକ୍ସଟ୍ରାକୋରୋରାଲ୍ ମେମ୍ବ୍ରେନ୍ ଅମ୍ଳଜାନ (ECMO) ମିସନରେ ରଖିଥିଲେ | ଏହା ପରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଆଣିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ ଏବଂ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭାବରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଦଶମ ଦିନ, ମାଇକେଲ ଚେତନା ଫେରି ପାଇଲେ |

ମାଇକେଲଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ ଏହି ଚମତ୍କାର ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ | ଜଣେ ମୃତ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କ ଆଖି ଆଗରେ ଜୀବିତ ହେଲେ। ମୃତ୍ୟୁ ପାଟିରୁ ବାହାରିବା ପରେ ମାଇକେଲ ତାଙ୍କ ଅନୁଭୂତି ବାଣ୍ଟିଥିଲେ | ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ‘ଏସବୁ ଖରାପ ସ୍ୱପ୍ନ ଠାରୁ ନୁହେଁ। ଡାକ୍ତରମାନେ ମୋତେ ପୁନର୍ଜୀବିତ କଲେ ଏବଂ ମୋତେ ନୂତନ ଜୀବନ ଦେଲେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଁ ଏହି ଜୀବନକୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ
ଉତ୍ସର୍ଗ କରିବି |

ECMO ହେଉଛି ଏକ ଯନ୍ତ୍ର ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ହୃଦୟରୁ ଫୁସଫୁସ ମେସିନ ବାହାରେ ଶରୀରରୁ ରକ୍ତ ପମ୍ପ କରାଯାଇଥାଏ, ଏହା କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡକୁ ବାହାର କରିଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୁକ୍ତ ରକ୍ତ ଟିସୁକୁ ପଠାଇଥାଏ |

ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ବହୁତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ, ମହଙ୍ଗା ଏବଂ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ | ଏଥିରୁ ରୋଗୀମାନଙ୍କର ବଞ୍ଚିବାର ବହୁତ କମ୍ ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ | ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ COVID-19 ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି | ଏହା ସାଧାରଣତ ନବଜାତ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ କିନ୍ତୁ ବୟସ୍କମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇପାରେ |

Share Your Views In Comments Below

comments