11 ଜଣ ସାଙ୍ଗ ମିଶି ଆରମ୍ଭ କରିଲେ ନୁଆ ଅଭିଯାନ, ମାତ୍ର 10 ଟଙ୍କାରେ ଖୁଆଉଛନ୍ତି ପେଟପୁରା ଖାଦ୍ୟ…

ରାଜସ୍ଥାନର ଶ୍ରୀଗଙ୍ଗାନଗର ସହରରେ 11 ଜଣ ବନ୍ଧୁ ମିଶି ଦୈନିକ ପ୍ରାୟ ଏକ ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରନ୍ତି | ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ସେମାନେ କେବଳ 10 ଟଙ୍କାରେ ପେଟପୁରା ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇଦିଅନ୍ତି | କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଏହି ଅନନ୍ୟ ରସୋଇର ନାମ ହେଉଛି ‘ମା ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା ରସୋଇଘର ‘ | 11 ଜଣଙ୍କର ଏହି ଦଳରେ ବ୍ୟବସାୟୀ, ଦୋକାନୀ, ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଫଟୋଗ୍ରାଫର ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି |

ଏଥିମଧ୍ୟରେ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାର କମ୍ପାଉଣ୍ଡର ମହେଶ ଗୋୟଲ, ଡାଲି ମିଲ ର ମାଲିକ ରାମାବତାର ଲୀଲା, ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟ ରାଜକୁମାର ସରାଭାଗି, କପଡା ବ୍ୟବସାୟୀ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ଅଗ୍ରୱାଲ, ଶାଢ଼ୀ ବିକ୍ରେତା ଅନିଲ ସାରୋଗୀ, ବ୍ୟବସାୟୀ ରାହୁଲ ଛାବ୍ରା, କପଡା ବ୍ୟବସାୟୀ ପୱନ ସିଙ୍ଗଲ, ଫଟୋଗ୍ରାଫର ବିନୋଦ ଭରମା, ବ୍ୟବସାୟୀ ଭୁପ ସହାରନ, କର୍ମଚାରୀ ଦୀପକ ବନସାଲ ଏବଂ ଚା ବିକ୍ରେତା ଶମ୍ଭୁ ସିଙ୍ଗଲ୍ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି |

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଶ୍ରୀଗଙ୍ଗାନଗରର ଏକ ସଂସ୍ଥା ‘ଜୟକୋ ଲଙ୍ଗର ସେବା ସମିତିର ଗଠନ ପ୍ରାୟ 35 ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ସାଲାସାର ଧାମରେ ​​ପହଞ୍ଚିଥିବା ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଲଙ୍ଗର ଲଗାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ପରେ ସେମାନେ ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମଧ୍ୟ ଲଙ୍ଗର ଲଗାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ କିଛି ବର୍ଷ ପରେ ଶ୍ରୀଗଙ୍ଗାନଗର ର ଜିଲ୍ଳା ରାଜକୀୟ ଚିକିତ୍ସାଲୟ ପରିସରରେ ଏହି ସଂସ୍ଥାର ବେନର ତଳେ 17 ଅକ୍ଟୋବର 2012 ରେ ‘ମା ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା ରସୋଇଘର’ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା |

ଏହି ରସୋଇଘର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଏହି ରସୋଇଘର ର ସ୍ଥାପନ କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ, ଶ୍ରୀଗଙ୍ଗାନଗର ଜିଲ୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆସନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ ଏହି 11 ଜଣ ଲୋକ ଗରିବ, ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କଲେ, ତେବେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କଲେ ଏବଂ ଆଲୋଚନା ପରେ ‘ମା ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା ରୋଷେଇଘର’ ର ସ୍ଥାପନା ହେଲା କିନ୍ତୁ ପ୍ରଶ୍ନ ଥିଲା ଯେ ଏଥି ପାଇଁ ଟଙ୍କା କେଉଁଠାରୁ ଆସିବ |

ଏହା ଉପରେ ସଚିବ ରାମାବତାର ଲୀଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ଆମେ ସହରର ଲୋକଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ଉତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସହଯୋଗ ମାଗିଥିଲୁ। ଲୋକମାନେ ଖୁସିରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଗଲେ | କିଛି ଲୋକ 50 ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଅନେକ ଲୋକ ମାସକୁ 3000 ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ। ଆଠ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ, କେବଳ 10 ଟଙ୍କାର ସାଙ୍କେତିକ ଶୁଳ୍କ ସହିତ ପେଟପୁରା ଶୁଦ୍ଧ ଏବଂ ଭଲ ଖାଦ୍ୟ ଦେବାର ଯେଉଁ ଉତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲୁ, ତାହା ଲଗାତାର ଭାବରେ ଚାଲିଛି | ପ୍ରତିଦିନ ଏକ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ରସୋଇଘରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଛନ୍ତି। ”

ସହରରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ‘ମା ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା ରସୋଇଘର’ କୁ ଟଙ୍କା ଦିଅନ୍ତି, ଏବଂ କେହି ଡାଲି ଏବଂ ଗହମ ପହଞ୍ଚାଇ ଦିଅନ୍ତି | କେହି କେହି ମସଲା, ଚା ପତ୍ର, ଚିନି ଦିଅନ୍ତି, ଏବଂ 500 ଜଣ ଲୋକେ 200 ଟଙ୍କାରୁ ନେଇ 5000 ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତର ମାସିକ ଅବଦାନ ରସୋଇଘରର ସଂଚାଳନ ପାଇଁ ଦେଉଛନ୍ତି |

ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଏହି ଦଳ ଲକଡାଉନରେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସକ୍ରିୟ ଥିଲା, ଏହି ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିବାବେଳେ ରାମାବତାର ଲୀଲା କୁହନ୍ତି, ‘ଲକଡାଉନରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ରୋଗୀଙ୍କ ଆଗମନ ପ୍ରାୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଆମେ ରସୋଇ ଘର ବନ୍ଦ କରିନଥିଲୁ। ଆମେ ଖାଦ୍ୟ ରାନ୍ଧିବା ଏବଂ ରାସ୍ତାରେ ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ପରିବହନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲୁ | ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଆମେ 200 ପ୍ୟାକେଟ୍ ଖାଦ୍ୟ ବଣ୍ଟନ କରୁଥିଲୁ, ଏହି ସଂଖ୍ୟା କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ 5000 ପ୍ୟାକେଟ୍ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା | ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ଆମେ ପ୍ରାୟ 5 ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେଇଛୁ। ”

Share Your Views In Comments Below

comments