ମାତ୍ର 5000 ଟଙ୍କାରେ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ୍ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ନେଇ ରୋଜଗାର କରନ୍ତୁ ମୋଟା ପଇସା, ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ପ୍ରକ୍ରିୟା…

ଯଦି ଆପଣ ସ୍ୱଳ୍ପ ବିନିଯୋଗରେ ଏକ ଭଲ ରୋଜଗାରର ସୁଯୋଗ ଖୋଜୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଡାକଘର ସହିତ ତୁମେ ମାସରେ ଭଲ ରୋଜଗାର କରିପାରିବ | ଡାକ ଅଫିସ୍ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ନେଇ ଆପଣଙ୍କର ଡାକ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିବ | ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ 5000 ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ |

ଡାକଘର ସବୁଆଡେ ପହଞ୍ଚିବ
ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ 1.55 ଲକ୍ଷ ଡାକଘର ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ଡାକଘର ସବୁଆଡେ ପହଞ୍ଚି ପାରି ନାହିଁ। ଡାକଘର ସବୁଆଡେ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ପ୍ରଦାନ କରେ | ବିଭାଗ ଏହାର ନେଟୱାର୍କକୁ ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର କରୁଛି, ଯାହାକୁ ଆପଣ ଉପଯୋଗ କରିପାରିବେ | ଯଦି ଆପଣ ଏକ ଭଲ କାମ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଡାକଘର ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯାଇପାରିବ |

ଦୁଇ ପ୍ରକାର ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଅଛି
ଡାକଘର ଦୁଇ ପ୍ରକାର ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ପ୍ରଦାନ କରେ | ପ୍ରଥମ ଆଉଟଲେଟ୍ ହେଉଛି ଏକ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଉଛି ଏକ ଡାକ ଏଜେଣ୍ଟ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ | ଆପଣ ଏହି ଦୁଇଟି ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ମଧ୍ୟରୁ ଯେକୌଣସିଟି ନେଇପାରିବେ | ଦେଶରେ ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଡାକଘର ଖୋଲିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି, କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ଡାକଘର ଖୋଲାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ, ତେଣୁ ସେଠାରେ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଆଉଟଲେଟ୍ ଖୋଲାଯାଇଛି |ଏଥିସହ, ସହରାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଡାକ ଷ୍ଟାମ୍ପ ଏବଂ ଷ୍ଟେସନାରୀ ବିତରଣ କରୁଥିବା ଏଜେଣ୍ଟମାନେ ଘର ଦ୍ୱାରରେ | ଏହା ଡାକ ଏଜେଣ୍ଟ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା |

ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ନେବା ପାଇଁ ସର୍ତ୍ତ
ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ନେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବୟସ 18 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେବା ଜରୁରୀ | ଯେକୌଣସି ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ଏକ ଡାକଘର ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ନେଇପାରିବେ | ଜଣେ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ନେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଏକ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଅଷ୍ଟମ ପାସ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପାଇବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏକ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ହେଲେ ପ୍ରଥମେ ଫର୍ମ ଦାଖଲ ଏବଂ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଚୟନ ପରେ ଇଣ୍ଡିଆ ପୋଷ୍ଟ ସହିତ ଏକ ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିବାକୁ ପଡିବ |

5000 ଟଙ୍କା ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା ଜମା ଦେବାକୁ ପଡିବ
ଯଦି ଆପଣ ଡାକଘର ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ 5000 ଟଙ୍କା ସୁରକ୍ଷା ଜମା ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଏକ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ପାଇବା ପରେ ତୁମ କାମ ଅନୁଯାୟୀ ତୁମକୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କମିଶନ ଦିଆଯାଏ | ଏହା ମାସକୁ ହଜାରେ ଟଙ୍କା ହୋଇପାରେ |

ଏକ ଡାକ ଏଜେଣ୍ଟ ହୋଇ ଆପଣ ଦ୍ୱାରରୁ ଦ୍ୱାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚି ପାରିବେ
ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଷ୍ଟାମ୍ପ, ସ୍ପିଡ୍ ପୋଷ୍ଟ, ପ୍ରବନ୍ଧ, ଷ୍ଟେସନାରୀ, ମନି ଅର୍ଡର ଭଳି ଡାକଘର ସୁବିଧା ବୁକିଂ ପାଇଁ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବାକୁ ପଡିବ | ଡାକ ଏଜେଣ୍ଟ ହୋଇ ଏହି ସୁବିଧା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଘର ଘରକୁ ପଠାଯାଇପାରିବ |

ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବାକୁ
ଆପଣଙ୍କୁ ଡାକଘର ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଆପଣ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଏହି ଅଫିସିଆଲ୍ ଲିଙ୍କ୍ (www. indiapost .gov .in/VAS/DOP_PDFFiles/Franchise.pdf) ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିପାରିବେ | ଏଠାରୁ ଆପଣ ଫର୍ମ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରି ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ | ଯେଉଁମାନେ ମନୋନୀତ ହେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଡାକ ବିଭାଗ ସହିତ ଏକ ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିବାକୁ ପଡିବ | କେବଳ ସେତେବେଳେ ସେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ।

Share Your Views In Comments Below

comments