ଏତେ ଚାକର ଥିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ନିଜେ ନିଜ ଘର ସଫା କରିଥାନ୍ତି ଅମ୍ବାନିଙ୍କ ପିଲା ମାନେ, ନିଜେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ କହିଲେ ଏହାର କାରଣ…

ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ କେବଳ ଧନୀ ଏବଂ ସଫଳ ଶିଳ୍ପପତି ନୁହଁନ୍ତି, ବରଂ ଜଣେ ଉତ୍ତମ ପରିବାର ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି। ହଁ, ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ନୀତା ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପାରିବାରିକ ଜୀବନରେ ଜଣେ ଯୋଗ୍ୟ ସ୍ୱାମୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଜଣେ ଉପଯୁକ୍ତ ପିତା ଅଟନ୍ତି | ମୁକେଶ ଏବଂ ନୀତାଙ୍କର ତିନୋଟି ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ତିନି ପିଲା ଉଭୟଙ୍କୁ ଜଣେ ଯୋଗ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି କରିବା ପାଇଁ ସେ ସମସ୍ତ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି| କୁହାଯାଏ ଯେ ନୀତା ଅମ୍ବାନୀ ତାଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କଠୋର, ଏଥି ସହିତ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଉଚିତ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି, ଯାହା ଶୁଣି ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ |

ମୁକେଶ-ନୀତା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶୃଙ୍ଖଳାର ସଠିକ୍ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ

ଯଦିଓ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ, କିନ୍ତୁ ସେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସ୍କୁଲ ପଠାଇ ବଡ଼ ଗାଡ଼ିରେ ପଠାଇ ନାହାଁନ୍ତି ବରଂ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପରି ସାଧାରଣ ପରିବହନରେ ପଠାଉ ଥିଲେ। ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପିଲାମାନେ କେବେ ବି ନିଜ ବଡ଼ ଭାବିବେ ନାହିଁ ଏବଂ ପିଲାମାନେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଘଟୁଥିବା ସୁବିଧା ଏବଂ ଅସୁବିଧା ସହିତ ସାଧାରଣ ଲୋକର ଜୀବନକୁ ଅତି ନିକଟରୁ ବୁଝି ପାରିବେ |

କୁହାଯାଏ ଯେ ମୁକେଶ ଏବଂ ନୀତା ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ କେବେବି ସାନ୍ତ୍ୱନା ଦେଇନାହାଁନ୍ତି, ଯଦିଓ ସେବକ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦରମା ସତ୍ତ୍ୱେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ତିନି ପିଲାଙ୍କୁ ନିଜ ନିଜ କୋଠରୀ ସଫା କରାନ୍ତି | ଥରେ ନୀତା ଅମ୍ବାନୀ ତାଙ୍କର ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ତିନି ସନ୍ତାନ ଆକାଶ, ଅନନ୍ତ ଏବଂ ଇଶା ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଉଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏତେ କମ୍ ଅର୍ଥ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯେ ସେମାନଙ୍କ ସହପାଠୀମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ପରିହାସ କରୁଥିଲେ |

ନୀତା କୁହନ୍ତି, ‘ପିଲାମାନେ ଡାଉନ ଟୁ ଆର୍ଥ ରୁହନ୍ତୁ’

ମୁକେଶ ଏବଂ ନୀତା ଅମ୍ବାନୀ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ଲୋକଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ବୁଝିବା ଏବଂ ନିଜ କାମ କରିବା ଶିଖାଇଛନ୍ତି। ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ସର୍ବଦା ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ନୈତିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଏବଂ ଅର୍ଥକୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ଏବଂ ଅନାବଶ୍ୟକ ଭାବରେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ନକରିବାକୁ ଶିଖାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି | ଏହି କାରଣରୁ ମୁକେଶ ଏବଂ ନୀତା ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପକେଟ ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ମାତ୍ର 5 ଟଙ୍କା ଦେଉଥିଲେ।

ନୀତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିନେ ଅନନ୍ତଙ୍କ ହାତରେ ଏତେ କମ୍ ପକେଟ ମନି ଥିଲା ଯେ ତାଙ୍କର ଜଣେ ବନ୍ଧୁ କହିଥିଲେ, ତୁମେ ଅମ୍ବାନୀ କିମ୍ବା ଭିକାରୀ | ନୀତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଅନନ୍ତ ଆମ ସହିତ ଏହି ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଏହାକୁ ବୁଝାଇବାକୁ ଆମର କୌଣସି ଯୁକ୍ତି ନଥିଲା | ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସନ୍ତାନ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆକାଶ, ଅନନ୍ତ ଏବଂ ଇଶା ସର୍ବଦା ଡାଉନ ଟୁ ଆର୍ଥ ରୁହନ୍ତି ।

ନୀତା ଅମ୍ବାନୀ ନିଜେ ମୁମ୍ବାଇର ଏକ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାରରୁ ଆସି ଏକ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ପରିବାରରେ ବଢ଼ିଛନ୍ତି। ନୀତା ତାଙ୍କ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ପାଇନଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ସ୍କୁଲ ଏବଂ କଲେଜ ଦିନରେ ସେ ସ୍ଥାନୀୟ ଟ୍ରେନ୍ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇର ବସ୍ ରେ ଯାଉଥିଲେ। ନୀତା ଅମ୍ବାନୀ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ହେବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଭାଗ୍ୟ ଏପରି ହୋଇଗଲା ଯେ ସେ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପତ୍ନୀ ହେଲେ | କୁହାଯାଏ ଯେ ବିବାହ ପରେ ନୀତା ନିଜ ତିନି ସନ୍ତାନର ହୋମୱାର୍କ ନିଜେ କରୁଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପ୍ରୟାସ ସର୍ବଦା ଥିଲା ଯେ ପିଲାମାନେ ଧନରେ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ନ ହୁଅନ୍ତୁ।

Share Your Views In Comments Below

comments