ମୋ ସିଟରେ ବସ ମୁଁ ପୁରାଦିନ ଗାଡି ଚଳାଇବି, ଶେଷଦିନ ଡ୍ରାଇଭରକୁ ଏମିତି ଉପହାର ଦେଲେ DM ସାର…

ବନ୍ଧୁଗଣ, ଜଣେ ଡ୍ରାଇଭର କେବେ ମଧ୍ୟ କଳ୍ପନା କରିପାରିବ କି ତାଙ୍କ ମାଲିକ ଦିନସାରା ଡ୍ରାଇଭ୍ କରିବେ ଏବଂ ସେ ମାଲିକଙ୍କ ଭଳି ପଛରେ ବସିବେ | କୌଣସି ଡ୍ରାଇଭର ଏହାକୁ କଳ୍ପନା କରିବା କଷ୍ଟକର | କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଦିଗମ୍ବରଙ୍କ ପାଖକୁ ଏପରି ଏକ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଆସିଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ | ସେ କେବେ ଭାବି ନଥିଲେ ଯେ ଡିଏମ୍ ନିଜେ ତାଙ୍କୁ ଏତେ ବଡ ସମ୍ମାନ ଦେବେ। ସେହି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ, ଡିଗମ୍ବରଙ୍କ ଆଖି ଲୁହରେ ଭରିଗଲା ଏବଂ ସେ ଭାବନାରେ ଅତିଷ୍ଠ ହୋଇଗଲେ |

ଡିଏମଙ୍କ ଗାଡି ଚଳାଉଥିବା ଦିଗମ୍ବର କଳ୍ପନା ମଧ୍ୟ କରିନଥିଲେ ଯେ ଅବସର ନେବାବେଳେ ଡିଏମ୍ ତାଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭର ହୋଇଯିବେ ଏବଂ ଦିଗମ୍ବର ଏକ ଦିନିଆ ସାର୍ ହେବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଆକୋଲାଠାରେ ଏକ ଅନନ୍ୟ ଘଟଣା ବିଷୟରେ କହୁଛୁ | ଏଠାରେ ଡିଗମ୍ବର ଠାକ ଡିଏମ ଶ୍ରୀ କାନ୍ତଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭର ଅଟନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ଦିନ ଡିଗମ୍ବର ଅବସର ନେବାକୁ ଯାଉଥିଲେ, ଡିଏମ୍ ନିଜେ ତାଙ୍କୁ ନେବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।

ମୁଁ ସ୍ଟେରିଙ୍ଗ ସମ୍ଭାଳି ନେବି, ତୁମେ ପଛରେ ବସ

ଡିଏମ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ତାଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭର ଦିଗମ୍ବରଙ୍କୁ କହିଲେ, ଆଜି ଆପଣ ମୋ କାରର ସ୍ଟେରିଙ୍ଗ ସମ୍ଭାଳିବେ ନାହିଁ। ଆଜି ତୁମେ ମୋ ଆସନରେ ବସିବ, ମୁଁ ଗାଡି ଚଳାଇବି | ମୁଁ ତୁମ ଅବସର ସମୟରେ ଗାଡି ଚଳାଇବି । ” ଯେତେବେଳେ ଡିଏମ୍ ସାହବ ଏହା କହିଥିଲେ, ଡିଗମ୍ବରଙ୍କ ଖୁସି ଏବଂ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ନଥିଲା | ଦିଗମ୍ବର ମନା ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଡିଏମ୍ ତାଙ୍କ କଥା ଶୁଣିଲେ ନାହିଁ। ଏବଂ ତାଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭର ଦିଗମ୍ବରଙ୍କୁ କାରରେ ବସାଇ ନିଜେ ଚଳାଇ ସେ ତାଙ୍କୁ ଘରୁ ଅଫିସକୁ ଆଣିଥିଲେ |

ସଜାଯାଇଥିବା କାର ସହିତ ଦିଗମ୍ବରଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚଥିଲେ ଡ଼ିଏମ

ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ସରକାରୀ ଡ୍ରାଇଭର ଅବସର ପରେ ଏପରି ବିଦାୟ ପାଇ ନଥିବ | ଡିଏମ୍ ତାଙ୍କ କାରକୁ ଫୁଲରେ ସଜାଇ ତାଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭର ଦିଗମ୍ବରଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଡିଏମ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଆସିବାର ଦେଖି ଡିଗମ୍ବର ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଖୁସି ହୋଇଥିଲେ। ଡିଏମ୍ କହିଛନ୍ତି, ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତୁମେ ଅନେକ କଲେକ୍ଟରଙ୍କ ସେବା କରିଛ, ଆଜି ତୁମର ଚାକିରିର ଶେଷ ଦିନ ଏବଂ ମୁଁ ଏହି ଅବସରରେ ତୁମର ଡ୍ରାଇଭର ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛି | ଡ୍ରାଇଭର ଦିଗମ୍ବର ହାତ ଯୋଡି ଡିଏମ ସାହେବଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କର ଏତେ ସାମର୍ଥ୍ୟ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଡିଏମ୍ ତାଙ୍କ କଥା ଶୁଣିଲେ ନାହିଁ, ଏବଂ ଦିଗମ୍ବରଙ୍କୁ ତାଙ୍କ କଥା ମାନିବାକୁ ପଡିଲା।

ଏହା ଦେଖି ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ

ଯେତେବେଳେ ଡିଏମ୍ ର ଏହି ସଜାଯାଇଥିବା କାର କଲେକ୍ଟରେଟ୍ ଅଫିସରେ ପହଞ୍ଚିଲେ, ସମସ୍ତେ ଏହା ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ | ଏବଂ ଏହି କାରରେ, ଯେତେବେଳେ ଡ୍ରାଇଭର ସିଟ୍ ଉପରେ ଡିଏମ୍, ଶ୍ରୀ କନ୍ଥ ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ | ଡିଏମ୍ ସମସ୍ତଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ, “ଆଜି ଆମର ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ଶେଷ ଦିନ। ସେ ଅବସର ନେଉଛନ୍ତି। ତେଣୁ ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ସର୍ଵପ୍ରାଇଜ କରିବାକୁ ଭାବିଲି, ତେଣୁ ଆଜି ମୁଁ ତାଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭର ହୋଇଗଲି ଏବଂ ସେ ମୋର ବସ୍। ”

35 ବର୍ଷର ଚାକିରିରେ 18 ଜଣ କଲେକ୍ଟରଙ୍କ ପାଇଁ କାର ଚଳାଇଛନ୍ତି

ଡିଏମ ଶ୍ରୀ କାନ୍ତଙ୍କଠାରୁ ଏପରି ସ୍ନେହ ଏବଂ ସମ୍ମାନ ପାଇବା ପରେ ଦିଗମ୍ବର ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ସରକାରୀ ଡ୍ରାଇଭର ଭାବରେ ସେ 35 ବର୍ଷ ଧରି କାମ କରିଛନ୍ତି। 18 ଟି କଲେକ୍ଟରଙ୍କ ପାଇଁ ଗାଡି ଚଲାଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଶ୍ରୀ କାନ୍ତ ସାରଙ୍କ ପରି ସ୍ନେହ ଏବଂ ସମ୍ମାନ କେବେ ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି |

Share Your Views In Comments Below

comments