ଗୋଟେ ମିନିଟରେ ଦେଢ କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି ଅମ୍ବାନୀ, ଚାକରମାନଙ୍କୁ ଦିୟନ୍ତି ଏତେ ମୋଟା ଦରମା… ଜାଣିଲେ କହିବେ ମତେ ରଖ…

ରିଲାଏନ୍ସ ମୁଖ୍ୟ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ କେବଳ ଭାରତ ଏବଂ ଏସିଆରେ ନୁହେଁ ବରଂ ସେ ବିଶ୍ୱର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ଆଜି ଅମ୍ବାନୀ ଧନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦୁନିଆରେ ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି| ସେ ଅପାର ଧନର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ରୋଜଗାର ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଆଗ୍ରହ ଥାଏ |

ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନଶ ଶୈଳୀ ହେତୁ ଦେଶ ତଥା ବିଦେଶର ସମ୍ଭ୍ରାନ୍ତମାନେ ଲାଇମଲାଇଟରେ ରହିଛନ୍ତି। ଅନେକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ମାତ୍ର ଏକ ମିନିଟରେ 1.5 କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ଯେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଲକ୍ ଡାଉନ ମଧ୍ୟରେ ବମ୍ପର ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ସେ ଏକ ଘଣ୍ଟାରେ 90 କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଛନ୍ତି।

ଏହା ଜାଣିବା ପରେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଚକିତ ହୋଇଥିବେ | କିନ୍ତୁ ଏହି କଥାଟି ସତ, ବୋଧହୁଏ ଏଥିପାଇଁ ଅମ୍ବାନୀ ଦୁନିଆର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଧନୀ ଲୋକଙ୍କ ତାଲିକାରେ ଅଛନ୍ତି। ତଥାପି, ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି ଯେ ଘରେ କାମ କରୁଥିବା ସେବକମାନଙ୍କ ମାସିକ ଦରମା 2 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅଟେ। ଚାକିରି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ଚାକରମାନଙ୍କ ଦରମା କମ୍ ହୋଇପାରେ |

ରିଲାଏନ୍ସ ମୁଖ୍ୟ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ମୁମ୍ବାଇର 27 ମହଲା ଘରେ ରୁହନ୍ତି। ଏହି ଘରର ନାମ ଆଣ୍ଟିଲିଆ | 2010 ମସିହାରେ ଏହା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲା | ଏଥିରେ ସୁଖ ସୁବିଧାର ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ରହିଛି |

ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଏହି ଘରର ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଏହା 6 ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ବିଶିଷ୍ଟ, ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଘର କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ମହଙ୍ଗା ଘର ମଧ୍ୟ ଅଟେ। ଏହି ଘରେ 600 ସେବକ ଅଛନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ କାମ ପାଇଁ ଘରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସେବକ ଅଛନ୍ତି |

ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ 600 ସେବକଙ୍କ ଭିତରେ ଡ୍ରାଇଭର, ବଗିଚା, ରୋଷେୟା ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | କୁହାଯାଏ ଯେ ଅମ୍ବାନୀ ତାଙ୍କ ସେବକମାନଙ୍କୁ ବେତନ ହିସାବରେ ମାସକୁ 2 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦିଅନ୍ତି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ବେତନରେ ଚାକରମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷା ଭତ୍ତା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ବୀମା ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ଅନେକ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଘରେ କାମ କରୁଥିବା କିଛି ସେବକଙ୍କ ପିଲାମାନେ ଆମେରିକା, ଇଂଲଣ୍ଡ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଭଳି ଦେଶରେ ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି। ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଚାକରମାନେ 2 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦରମା ପାଆନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଶିକ୍ଷା ଦେଇପାରିବେ |

Share Your Views In Comments Below

comments