ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ନାହିଁ ବାପାଙ୍କ ହାତ, ମା’ର ଚାକିରୀ ବି ଚାଲିଗଲା, ଏବେ ଭଉଣୀ ମାନଙ୍କୁ ପଢ଼େଇବା ପାଇଁ ଏମିତି କାମ କରୁଛନ୍ତି ଏହି 14 ବର୍ଷର ବାଳକ, ଜାଣିଲେ ଆଖିରେ ଲୁହ ଆସିଯିବ

କୁହାଯାଏ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଦାୟିତ୍ୱ କାନ୍ଧରେ ପଡ଼େ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ ଭାବରେ ବଢ଼ିଥାଏ | ସାଧାରଣତଃ ଯେତେବେଳେ ପୁଅ ଘରେ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ସେତେବେଳେ ସେ ବଡ଼ ହୋଇଯାଏ | ତଥାପି ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ 14 ବର୍ଷର ବାଳକ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯିଏ ତାଙ୍କ ପଢିବା ଲେଖିବା ବୟସରେ ଘର ଚଳାଉଛନ୍ତି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବାଳକ ମଧ୍ୟ ହାର ମାନିନଥିଲା ଏବଂ ଚା ବିକ୍ରି କରି ଘର ଚଳାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା।

ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ପ୍ରେରଣାଦାୟକ କାହାଣୀ ମୁମ୍ବାଇର 14 ବର୍ଷୀୟ ସୁଭାନର | ସୁଭାନଙ୍କ ମା ସ୍କୁଲ ବସରେ ଅଟେନଟେଡ ଭାବରେ କାମ କରୁଥିଲେ। ତେବେ ଲକ ଡାଉନ ପାଇଁ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ ମା ବେକାର ହୋଇଯାଇଥିଲେ। 12 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସୁଭାନଙ୍କ ପିତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଘର ଖର୍ଚ୍ଚର ଦାୟିତ୍ୱ ତାଙ୍କ ମାଆଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ଥିଲା | କରୋନା ଯୁଗରେ ଚାକିରି ନଥିବା ହେତୁ ମା ମଧ୍ୟ ଘରେ ବସିଥିଲେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପୁଅ ଘରର ଖର୍ଚ୍ଚ ଉଠାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଚା ବିକ୍ରି କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲା |

ସୁଭାନଙ୍କ ଏହି କାହାଣୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବହୁତ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଲୋକମାନେ ପୁଅର ସାହସକୁ ନମସ୍କାର କରୁଛନ୍ତି | ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ANI ମଧ୍ୟ ସୁଭାନଙ୍କ କାହାଣୀକୁ କଭର୍ କରିଛି | ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ’14 ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ସୁଭାନ୍ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଚା ‘ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି। କୋଭିଡ -19 ମହାମାରୀରେ ତାଙ୍କ ମା ଚାକିରି ହରାଇଲେ। ସେ ଏକ ସ୍କୁଲ ରେ ଅଟେନଟେଡ ଭାବରେ କାମ କରୁଥିଲେ |

ସୁଭାନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ମୋ ବାପାଙ୍କ 12 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି | ମୋ ଭଉଣୀ ଏକ ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ସହିତ ଅଧ୍ୟୟନ କରନ୍ତି | ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ପରେ ମୁଁ ମୋର ପାଠ ପଢା ଜାରି ରଖିବି। ‘


ସୁଭାନ ମୁମ୍ବାଇର ଭେଣ୍ଡି ବଜାରରେ ଏକ ଚା ଦୋକାନ ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଏଠାରେ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଚା ଯୋଗାନ୍ତି | ଏହି କାମ କରି ସେ ଦିନକୁ ପ୍ରାୟ 300 ରୁ 400 ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି | ମାଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଦେବା ପରେ ସେ ନିଜ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଯାହା ବାକି ଅଛି ତାହା ସଞ୍ଚୟ କରନ୍ତି |

ସୁଭାନଙ୍କ କାହାଣୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ଅଟେ | ସେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବହୁତ ପ୍ରଶଂସା ପାଉଛନ୍ତି |ସୁଭାନଙ୍କ ଏହି କାହାଣୀ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଲାଗିଲା ?

Share Your Views In Comments Below

comments