ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ନାଁ ରେ ଖୋଲନ୍ତୁ ଏହି ଆକାଉଣ୍ଟ, ଆଉ ପ୍ରତି ମାସରେ ପାଆନ୍ତୁ 44,793 ଟଙ୍କା… ଆଜିହିଁ ଉଠାନ୍ତୁ ଲାଭ… ସମସ୍ତେ କରିପାରିବେ

ଏହା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିର ଏକ ସମୟ | ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଘରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ କିଛି କରିବା ଜାରି ରଖନ୍ତୁ, ଏହି କାରଣରୁ ଆଜିର ଅଧିକାଂଶ ପୁରୁଷ ବିବାହ ପାଇଁ ଜବ କରୁଥିବା ସାଥୀ ଖୋଜନ୍ତି |ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପତ୍ନୀ ଜଣେ ଗୃହିଣୀ ଏବଂ ଯଦି ସେ ସ୍ୱାଧୀନ ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସରକାରଙ୍କର ଏକ ଯୋଜନା ଅଛି ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ଟଙ୍କା ପତ୍ନୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଆସିବ।

ବାସ୍ତବରେ, ଆପଣ ଜାତୀୟ ପେନ୍ସନ୍ ସ୍କିମ୍ (NPS) ରେ ବିନିଯୋଗ କରି ନିଜ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିପାରିବେ| ଏହି ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ, ଆପଣ ନିୟମିତ ଆୟର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିପାରିବେ|

ପତ୍ନୀଙ୍କ ନାମରେ ଏପରି ଖାତା ଖୋଲନ୍ତୁ

ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ୱାଧୀନ କରିବା ପାଇଁ, ଆପଣ ତାଙ୍କ ନାମରେ ଏକ NPS ଖାତା ଖୋଲିପାରିବେ | 60 ବର୍ଷ ବୟସ ପୂରଣ ହେବା ପରେ NPS ଆକାଉଣ୍ଟ ଆପଣଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଏକଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେବ | ଏଥିସହ ସେ ପ୍ରତି ମାସରେ ପେନ୍ସନ୍ ଭାବରେ ନିୟମିତ ଆୟ ମଧ୍ୟ ପାଇବେ | ଏକ NPS ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ସହିତ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିର କରିପାରିବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ପତ୍ନୀ ପ୍ରତି ମାସରେ କେତେ ପେନ୍ସନ୍ ପାଇବେ | ଏହା ସହିତ, ଆପଣଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ 60 ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ସେ କାହା ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବେ ନାହିଁ |

NPS ଆକାଉଣ୍ଟ 60 ବର୍ଷ ବୟସରେ ପରିପକ୍ୱ ହେବ

ଆପଣ ନିଜ ସୁବିଧା ଅନୁଯାୟୀ NPS ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପ୍ରତି ମାସ କିମ୍ବା ବାର୍ଷିକ ଟଙ୍କା ଜମା କରିପାରିବେ | ଆପଣ 1000 ଟଙ୍କା ଠାରୁ ପତ୍ନୀଙ୍କ ନାମରେ ଏକ NPS ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିପାରିବେ | 60 ବର୍ଷ ବୟସରେ, NPS ଖାତା ପରିପକ୍ଵ ହୁଏ | ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣ ପତ୍ନୀଙ୍କ ବୟସ 65 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ NPS ଆକାଉଣ୍ଟ ଚଳାନ୍ତୁ |

ମାସକୁ ମିଳିବ 45 ହଜାର ଟଙ୍କା

ସରଳ ଭାଷାରେ ବୁଝନ୍ତୁ, ଯେପରି ପତ୍ନୀ 30 ବର୍ଷ ବୟସ ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ ତାଙ୍କର NPS ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପ୍ରତିମାସରେ 5000 ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେ ବାର୍ଷିକ 10% ରିଟର୍ନ ପାଆନ୍ତି | ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ପତ୍ନୀ 60 ବର୍ଷ ବୟସରେ ତାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ମୋଟ 1.12 କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇବେ। ପତ୍ନୀ ଏଥିରୁ ପ୍ରାୟ 45 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପାଇବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ପ୍ରତିମାସରେ ପ୍ରାୟ 45,000 ଟଙ୍କା ପେନ୍ସନ୍ ପାଇବେ। ସେ ଆଜୀବନ ପାଇଁ ଏହି ପେନ୍ସନ୍ ପାଇବାକୁ ଜାରି ରଖିବେ ଏବଂ ଆପଣ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ପରିବାର ଏକ ଭଲ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇବେ |

Share Your Views In Comments Below

comments