ସେହବାଗଙ୍କୁ ପଚରାଗଲା Brian Laraଙ୍କ 400 ରନ ରେକର୍ଡ କିଏ ଭାଙ୍ଗି ପାରିବ? ସେହବାଗ କହିଲେ କେବଳ ଏହି ଦୁଇ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ପାରିବେ…

କରୋନା ଯୁଗରେ, ୟୁପିରେ ଆଇପିଏଲ୍ 2020 ଖେଳାଯାଉଛି | ଏଥର ଆଇପିଏଲ୍ ସାରା ଦେଶରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି, ଏଥର ଅନେକ ଖେଳାଳି ନୂଆ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ, ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ମୁଲତାନରେ ଟ୍ରିପଲ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିବା ଭେଟେରାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ବିରେନ୍ଦର ସେହୱାଗ ତାଙ୍କ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସୋ “ଭେରୁ ମିଟିଂ” ରେ ବ୍ରାଏନ ଲାରାଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ବିରେନ୍ଦର ସେହୱାଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ବ୍ରାଏନ ଲାରା ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିପାରନ୍ତି। ବ୍ରିଆନ୍ ଲାରା ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ର ଏକ ଇନିଂସରେ 400 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ, ଯାହା ଦୁନିଆର କୌଣସି ଖେଳାଳି କରିପାରିବେ ନାହିଁ | କେଉଁ ଦୁଇ ଖେଳାଳି ବ୍ରିଏନ୍ ଲାରାଙ୍କ ଏହି ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ପାରିବେ ବୋଲି ବିରେନ୍ଦର ସେହୱାଗ କହିଛନ୍ତି।

ପୂର୍ବତନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ବିରେନ୍ଦର ସେହୱାଗ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ସହ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ଏହି ଦୁଇ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଏହି ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି। ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନମାନଙ୍କ ନାମ ହେଉଛନ୍ତି ଭାରତର ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଡେଭିଡ ୱାର୍ଣ୍ଣର। ବିରେନ୍ଦର ସେହୱାଗ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଏହି ଦୁଇଜଣ ଖେଳାଳି ଯିଏ ଏହି ମହାନ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବାରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିବେ।

ବିରେନ୍ଦର ସେହୱାଗ କ’ଣ କହିଛନ୍ତି ଜାଣନ୍ତୁ

ନିକଟରେ ବିରେନ୍ଦର ସେହୱାଗ ତାଙ୍କ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସୋରେ ବ୍ରାଏନ୍ ଲାରାଙ୍କ ରେକର୍ଡ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିବାବେଳେ ଲାରାଙ୍କ ରେକର୍ଡ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ, “ଯଦି କେହି ଲାରାର ଏହି ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ପାରିବେ? ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଡେଭିଡ ୱାର୍ନର ଏବଂ ରୋହିତ ଶର୍ମା। ଯଦି ତାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କର ପାଖରେ ଦେଢ଼ ଦିନ ଅଛି ତେବେ ସେ ଏହି ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ପାରିବେ। ”

ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ଡେଭିଡ ୱାର୍ନରଙ୍କ ରେକର୍ଡ

ଯଦି ଆମେ ଏହି ଆକଳନକୁ ଦେଖିବା, ତେବେ ଭାରତ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କର ଭଲ ପରୀକ୍ଷା ରେକର୍ଡ ନାହିଁ। ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଟେଷ୍ଟରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ଇନିଂସରେ ସର୍ବାଧିକ 212 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ODI ଦୃଷ୍ଟିରୁ ରୋହିତ ଶର୍ମା ତିନିଥର ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ବିରେନ୍ଦର ସେହୱାଗ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ନାମ ତାଙ୍କ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସୋରେ ନେଇଛନ୍ତି। ଯଦି ଆମେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଡେଭିଡ ୱାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ଆକଳନକୁ ଦେଖିବା, ୱାର୍ଣ୍ଣର ଗତ ବର୍ଷ ଆଡିଲେଡ ଟେଷ୍ଟରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଅପରାଜିତ 335 ଖେଳିଥିଲେ।

ଲାରାଙ୍କ ରେକର୍ଡ ନିଜେ କାହିଁକି ଭାଙ୍ଗି ପାରିଲେ ନାହିଁ ବୋଲି ବିରେନ୍ଦର ସେହୱାଗ କହିଛନ୍ତି

ବ୍ରାଏନ୍ ଲାରାଙ୍କ ରେକର୍ଡକୁ ସୂଚୀତ କରୁଥିବାବେଳେ ବିରେନ୍ଦର ସେହୱାଗ ନିଜେ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଲାରାଙ୍କ ରେକର୍ଡ କାହିଁକି ଭାଙ୍ଗି ପାରିଲେ ନାହିଁ? ବିରେନ୍ଦର ସେହୱାଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୋଧହୁଏ ତାଙ୍କ ଭାଗ୍ୟରେ ଲାରାଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବା ନଥିଲା କାରଣ ସେ ସର୍ବଦା ତରବରିଆ ଥିଲେ, ଏହି କାରଣରୁ ସେ ଏହି ରେକର୍ଡ କେବେ ବି ଭାଙ୍ଗି ପାରିଲେ ନାହିଁ। ଟେଷ୍ଟରେ ବିରେନ୍ଦର ସେହୱାଗ ଦୁଇଟି ତ୍ରିଗୁଣ ଶତକ ହାସଲ କରି ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ 309 ରନ୍ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ 319 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ବ୍ରାଏନ୍ ଲାରାଙ୍କ ପରେ ଇନିଂସରେ ମାଥ୍ୟୁ ହେଡେନ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋର ଥିବା ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଅଟନ୍ତି। ଜିମ୍ବାୱେ ବିପକ୍ଷରେ 380 ସ୍କୋର କରି ଇନିଂସରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବାରେ ସେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଖେଳାଳି ଥିଲେ।

Share Your Views In Comments Below

comments