IAS ଇଣ୍ଟରଭିଉରେ ପଚରାଗଲା, ଏମିତି କେଉଁ ପକ୍ଷୀ ଅଛି ଯିଏ କେବଳ ବର୍ଷାରେ ହିଁ ପାଣି ପି ଥାଏ? ଯୁବତୀ ଦେଲେ ଏମିତି ଉତ୍ତର…

ମଣିଷ ମାନେ ମଣିଷ ହେବାର କାରଣ ସେମାନେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଇତ୍ୟାଦି କରନ୍ତି ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ସନ୍ଧାନ କରନ୍ତି ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିନିଷର ଉତ୍ତର ଜାଣନ୍ତି | ଯେପରି ଆମେ ଜାଣୁ କିନ୍ତୁ ବହୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଲେଖିବାରେ ବହୁତ ଭଲ କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ମୁହାଁମୁହିଁ କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଏ, ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କର ପାଟି ଖୋଲିନଥାଏ | ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ, ଆମେ ଏପରି କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଆଣିଛୁ, ଯାହାର ଉତ୍ତର ଆପଣ ହୁଏତ ଆପଣ ଜାଣି ନଥିବେ |

ପ୍ରଥମ ପ୍ରଶ୍ନ ଯେଉଁଥିରେ, କେଉଁ ଦେଶର ନାମରେ ସର୍ବାଧିକ 918 କିଲୋଗ୍ରାମ ଖିଚିଡି ତିଆରି କରିବାର ରେକର୍ଡ ଅଛି ? ବର୍ତ୍ତମାନ ତୁମେ ଏହା ବିଷୟରେ କ’ଣ ଭାବୁଛ? ଉତ୍ତରଟି ତୁମ ସାମ୍ନାରେ ଅଛି | ଉତ୍ତର ହେଉଛି ଭାରତ କାରଣ ଖିଚିଡି ଭାରତରେ ଅଧିକ ଖିଆଯାଏ |

ବର୍ତ୍ତମାନ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରଶ୍ନକୁ ଆସନ୍ତୁ ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ପଡିବ କେଉଁ ପକ୍ଷୀ କେବଳ ବର୍ଷା ସମୟରେ ହିଁ ପାଣି ପିଇଥାଏ ? ଉତ୍ତର ହେଉଛି ଚାତକ ପକ୍ଷୀ | ଏହି ପକ୍ଷୀ କେବଳ ବର୍ଷାରେ ପାଣି ପିଅନ୍ତି | ଆମେ ଏହାକୁ ଯୋକବିନ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜାଣୁ | ଏହାକୁ ଜଳଭଣ୍ଡାରରେ ରଖିଲେ ମଧ୍ୟ ପାଣି ପିଏ ନାହିଁ |

ଆସନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରଶ୍ନ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା .. ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଅନ୍ୟ କାହାର ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ଅଛି, ତେବେ ତାଙ୍କ ସହିତ କ’ଣ ହୋଇପାରେ? ତେଣୁ ଏହାର ଉତ୍ତର କିଛି ନୁହେଁ କାରଣ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ଅନୁଯାୟୀ ବିବାହ କାହା ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ଜରୁରୀ ନୁହେଁ କିମ୍ବା ବିବାହ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ବନ୍ଦ ହୁଏ ନାହିଁ । ଅତିରିକ୍ତ ବୈବାହିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଛାଡପତ୍ରର ଆଧାର ହୋଇପାରେ | ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ, ଏପରି କରିବା ପାଇଁ 5 ବର୍ଷର ଦଣ୍ଡର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିଲା |

IAS ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଏପରି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ପଚରାଯାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ସେଗୁଡିକର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଯଦି ତୁମେ ଏଗୁଡିକର ଉତ୍ତର ଠିକ ଭାବରେ ଦିଅ ତେବେ ତୁମେ ପାସ ହୋଇଯିବ |

Share Your Views In Comments Below

comments