ପାକିସ୍ତାନରେ ଥିବା କିଛି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର…. ଯାହାଙ୍କ ଚମତ୍କାର ଦେଖିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନର ଲୋକ ବି ମୁଣ୍ଡ ନୁଆଁଇ ଦେଇଛନ୍ତି ….

ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଥିବେ ଆମ ହିନ୍ଦୁ ସଭ୍ୟତା ବହୁ ପୁରାତନ ସଭ୍ୟତା ଅଟେ | କେବଳ ଭାରତ ନୁହେଁ ଅନେକ ବିଦେଶୀ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ | ଯେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତ ଅଂଶ ଥିଲା ସେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଅନେକ ଐତିହାସିକ ମନ୍ଦିର ଥିଲା | ଦିନେ ପାକିସ୍ତାନର ଭୂମି ଆର୍ଯ୍ୟ ମାନଙ୍କ ଭୂମି ଥିଲା, ସିନ୍ଧୁ ନଦୀର ପ୍ରାୟ ଅଧିକାଂଶ ଅଂଶ ପାକିସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ | ସିନ୍ଧୁ ନଦୀ ଏବଂ ଗଙ୍ଗା ନଦୀ କୂଳରେ ହିଁ ଭାରତୀୟ ସଭ୍ୟତାର ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ଏବଂ ବିକଶିତ ହେଲା | ବିଭାଜନ ପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନରେ ଅନେକ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ଥିଲା କିନ୍ତୁ ବିଭାଜନ ସମୟରେ ଅନେକ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିରକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଆ ଗଲା | କିନ୍ତୁ କିଛି ମନ୍ଦିର ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନରେ ଅଛି | ବିଭାଜନ ସମୟରେ ଅନେକ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ଲୋକେ ପାକିସ୍ତାନରେ ରହିଗଲେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ହିନ୍ଦୁ ପାକିସ୍ତାନରେ ଅଛନ୍ତି | ଯେଉଁମାନେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଅବସ୍ଥିତ ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକରେ ପୂଜା କରନ୍ତି | ଆଜିର ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନରେ ଅବସ୍ଥିତ କିଛି ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ କହିବୁ |

ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର , ସିଆଲକୋଟ

ସିଆଲକୋଟ୍ ପ୍ୟାରିସ୍ ରୋଡ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ମନ୍ଦିର ଶୱାଲା ତେଜା ସିଂ ମନ୍ଦିର ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା| ପଞ୍ଜାବ ପ୍ରୋଭିଜନାଲ ଟ୍ୟାକ୍ସରୁ 2,000,000 ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନରେ ଏହି ମନ୍ଦିର 2017 ର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ନବୀକରଣ କରାଯାଇଥିଲା | ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ଅନ୍ୟତମ ରୂପ ଭଗବାନ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା କରାଯାଏ ।

ହିଙ୍ଗଲାଜ ମାତା ମନ୍ଦିର, ବାଲୁଚିସ୍ତାନ

ହିଙ୍ଗଲାଜ ମାତା ଦେବୀ ମନ୍ଦିର ନାନି ମନ୍ଦିର ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ବାଲୁଚିସ୍ତାନର ଲାସବେଲା ଜିଲ୍ଲାର ମାକ୍ରାନ ଉପକୂଳରେ ଥିବା ହିଙ୍ଗଲାଜରେ ଏକ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିରର ଏହା ମଧ୍ୟଭାଗ ଅଟେ | ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ଶକ୍ତି ଧର୍ମରେ ଥିବା 51 ଶକ୍ତି ପୀଠ ମଧ୍ୟରୁ ଏହା ଅନ୍ୟତମ। ଏହା ପାକିସ୍ତାନର ଦୁଇଟି ଶକ୍ତି ପୀଠ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ, ଅନ୍ୟଟି ହେଉଛି ଶିବହାରକାୟ। ଗତ ତିନି ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଏହି ମନ୍ଦିର ଲୋକପ୍ରିୟତା ହାସଲ କରୁଛି | ଏହି ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହା ଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରଭୁ ରାମ ରାବଣକୁ ହତ୍ୟା କରିବାର ପାପର ପ୍ରାୟଶ୍ଚିତ ପାଇଁ ଏଠାରେ କିଛି ସମୟ ଅତିବାହିତ କରିଥିଲେ।

ଶ୍ରୀ ବରୁଣ ଦେବ ମନ୍ଦିର, ମନୋରା

ମନୋରା କ୍ୟାଣ୍ଟର ଉପକଣ୍ଠରେ ଅବସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀ ବରୁଣ ଦେବ ମନ୍ଦିର160 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପୁରୁଣା ଏବଂ ହିନ୍ଦୁ ସ୍ଥାପତ୍ୟର ଏକ ସୁନ୍ଦର ଅଂଶ। ବରୁଣଙ୍କୁ ସମର୍ପିତ ଏହି ମନ୍ଦିରର ଅବସ୍ଥା ଭଲ ନାହିଁ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଖରାପ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣକୁ ଦାୟୀ କରାଯାଇପାରେ। ମନ୍ଦିର ବର୍ତ୍ତମାନ ପୂଜା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଏହାର ସୁନ୍ଦର ସ୍ଥାପତ୍ୟ ଏବଂ ସୁନ୍ଦର କାରିଗରୀ ପାଇଁ ଆପଣ ଏହାକୁ ପରିଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ |

କଟାସ୍ ରାଜ ମନ୍ଦିର, ଚକୱାଲ୍

ପଞ୍ଜାବର ଚକୱାଲ ଜିଲ୍ଲାରରେ କଟାସ ରାଜ ମନ୍ଦିର ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ମନ୍ଦିରଟି ମହାଭାରତ ପୂର୍ବ ସମୟ ଅଟେ | ଏହି ମନ୍ଦିର ସହିତ ଅନେକ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଏବଂ କାହାଣୀ ସଂଲଗ୍ନ ହୋଇଛି | କେହି କେହି କୁହନ୍ତି ଯେ ପାଣ୍ଡବମାନେ ସେମାନଙ୍କର ନିର୍ବାସନ ସମୟ ଏଠାରେ ଅତିବାହିତ କରିଥିଲେ। କେହି କେହି କୁହନ୍ତି ଯେ ମନ୍ଦିର ଚାରିପାଖରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ପବିତ୍ର ପୁଷ୍କରିଣୀ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଲୁହରେ ତିଆରି ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଦାବିଗୁଡିକର ସତ୍ୟତା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଏହା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ |

ପଞ୍ଚମୁଖୀ ହନୁମାନ ମନ୍ଦିର

ପାକିସ୍ତାନର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ମନ୍ଦିର ପଞ୍ଚମୁଖୀ ହନୁମାନ ମନ୍ଦିର ଅଧିକାଂଶ ମନ୍ଦିରଠାରୁ ଭିନ୍ନ କାରଣ ଏଥିରେ ହନୁମାନଙ୍କ ଏକ ମାନବ ନିର୍ମିତ ମୂର୍ତ୍ତି ରହିଛି। ଏହି ପ୍ରାକୃତିକ ମୂର୍ତ୍ତି ମିଳିଥିବା ସ୍ଥାନରେ ମନ୍ଦିର ଅବସ୍ଥିତ। ଏହି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଦେବତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ପାଞ୍ଚ ରୂପକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରେ | ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଅଲ-ବାରୁନିଙ୍କ କିତାବ-ଉଲ-ହିନ୍ଦରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ସେମାନଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହେବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରି ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଇଥାନ୍ତି| ସମସ୍ତ ଜାତି, ଧର୍ମ ଏବଂ ବର୍ଣ୍ଣର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଭ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି | କରାଚି ପରିଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ଅଧିକାଂଶ ହିନ୍ଦୁ ଭକ୍ତ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ମଧ୍ୟ ଯାତ୍ରା କରନ୍ତି |

କାଲ୍କା ଦେବୀ ଗୁମ୍ଫା

ପାକିସ୍ତାନର ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନ ହେଉଛି ଏହି ସ୍ଥାନଟି | ଏହାକୁ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ କାରଣ ହିନ୍ଦୁ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ ଦେବୀ କାଳୀ ହିଙ୍ଗଲାଜ ଯିବା ବାଟରେ ଏଠାରେ ଅଟକି ଯାଇଥିଲେ। ଏହି ଗୁମ୍ଫା ପରିଦର୍ଶନ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଜାତି, ଧର୍ମ ଲୋକମାନ ଆସନ୍ତି | ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାରରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ପରିଦର୍ଶକ ଆସନ୍ତି| ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବରେ ଗୁମ୍ଫା ସର୍ବାଧିକ ଭକ୍ତ ଆସନ୍ତି |

ନାଭାଲ ମନ୍ଦିର

ପାକିସ୍ତାନରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ମନ୍ଦିର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବା ମନ୍ଦିର ହେଉଛି ନାଭାଲ ମନ୍ଦିର |ଏହା କରାଚିର ଅନ୍ୟତମ ସମ୍ମାନିତ ମନ୍ଦିର। ଏହି ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ମାତ୍ରେ ହୃଦୟ ସଫା ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ମନୁଷ୍ୟ ଭିତରେ ଥିବା ନକାରାତ୍ମକ ମନୋଭାବ ନାଶ ହୋଇଯାଏ | ଏହି ମନ୍ଦିର ଭୂମିହୀନମାନଙ୍କର ଆଶ୍ରୟ ଅଟେ | ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ସନ୍ତୋଷୀ ମାତା, କାଳୀ, ହନୁମାନ, ଗୁରୁ ନାନକ, ବିଷ୍ଣୁ, ଶିବ, ଗଣେଶ ଏବଂ ରାମଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ରହିଛି। ପର୍ବପର୍ବାଣିରେ ମନ୍ଦିରକୁ ସଜା ଯାଏ | ଦୀପାବଳି ପର୍ବ ସମୟରେ ଏହା ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଦେଖାଯାଏ |

ଗୋର ଖଟ୍ରି ଏବଂ ଗୋରଖନାଥ ମନ୍ଦିର

ଗୋରଖନାଥ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ ମୋଗଲ ସମ୍ରାଟ ବାବୁରଙ୍କ ସ୍ମୃତି ବାବୁର୍ନମରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି | ମନ୍ଦିର ଚତୁର୍ପାଶ୍ୱର ଗଠନ ଏକ ଅସାଧାରଣ ଗଠନ ତେଣୁ ଏହାକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବା କଷ୍ଟକର | ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କୁଶଲ ବାଗ କୁହାଯାଏ | ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଭକ୍ତମାନେ ଏଠାକୁ ଆସନ୍ତି,ଏବଂ ଭଜନ କୀର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି ଏବଂ ହିନ୍ଦୁ ପବିତ୍ର ପୁସ୍ତକଗୁଡ଼ିକର ପଦଗୁଡ଼ିକ ପାଠ କରିବା ସମୟରେ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଭକ୍ତ ଯୋଗ ଦେଇଥାନ୍ତି |

Share Your Views In Comments Below

comments