ପାନ ଦୋକାନ କରି ପୁଅକୁ ପଢ଼ାଇଲେ ପାଠ ଆଉ ପୁଅ ହେଲା IAS, ତାପରେ ବାପା ମା ଙ୍କ ପାଇଁ କରିଲା ଏପରି କାମ… ଜାଣିଲେ କହିବେ ବାଃ ବାଃରେ

ଆଜି, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଖବର କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଜଣଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବା ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରେ | ଜଣେ ପାନ୍ ନିଜ ପୁଅକୁ IAS ଅଧିକାରୀ କରି ନିଜର ସଫଳତାର କାହାଣୀ ଲେଖିଛନ୍ତି | ଲକ୍ଷ୍ନୌ ର ଗଣେଶଗଞ୍ଜ ଅଞ୍ଚଳର ଶିବ କୁମାର ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ପୁଅ ଇଶ୍ୱର କୁମାର ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ହୋଇ ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ନାମକୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିଛନ୍ତି। ଇଶ୍ୱର କୁମାରଙ୍କ ପିତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗରିବ, ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲକ୍ଷ୍ନୌ ର ଏକ ଛୋଟ ଘରେ ରୁହନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଇଶ୍ୱର କୁମାର ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ନାମ ଏବଂ ସେ ରହୁଥିବା ଅଂଚଳର ଟେକ ରଖିଛନ୍ତି |

ବାପା ଏକ ପାନ ଦୋକାନ ଚଲାନ୍ତି

ଇଶ୍ୱର କୁମାରଙ୍କ ପିତା ଏକ ଛୋଟ ପାନ ଦୋକାନ ଚଳାନ୍ତି, ଯାହା ସମଗ୍ର ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରିଥାଏ | ଏହି ଦୋକାନର ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଖରାପ | ଶିବ କୁମାରଙ୍କର ଦୁଇ ଝିଅ ଏବଂ ଦୁଇ ପୁଅ ଅଛନ୍ତି, ବଡ ପୁଅ ଇଶ୍ୱର ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ସିଭିଲ ସର୍ଭିସରେ ସେ 187 ତମ ମାନ୍ୟତା ପାଇଛନ୍ତି | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆଖପାଖର ଲୋକ ଏବଂ ସମଗ୍ର ପରିବାର ତରଫରୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଉଛନ୍ତି |

ନାନୀ ଘରେ ଅଧ୍ୟୟନ କଲେ

ଇଶ୍ୱର କୁମାରଙ୍କ ପିତା ଶିବ କୁମାରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଜେଜେମା’ଙ୍କ ଘରେ ରହୁଥିଲେ ଏବଂ କେବଳ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ। ଆରମ୍ଭରୁ ଅଧ୍ୟୟନରେ ବହୁତ ବୁଦ୍ଧିମାନ ହୋଇ ସେ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପରୀକ୍ଷାରେ 18 ତମ ମାନ୍ୟତା ପାଇଲେ | ସେ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ରେ ରହି ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ।ଇଶ୍ୱରଙ୍କ ପିତା ନିଜେ ଏକ ଛୋଟ ପାନ ଦୋକାନରୁ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବଢାଇ ସମଗ୍ର ପରିବାରର ଯତ୍ନ ନେଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପିତା ତାଙ୍କୁ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା ଋଣ ମଧ୍ୟ ନେଇଥିଲେ। ଇଶ୍ୱର କୁମାରଙ୍କ ମା କୁସୁମ ଦେବୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ହୋଇଥିଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ମା ରୋଷେଇ ଛାଡି ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଇ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ଗାଜିଆବାଦରେ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ

ଇଶ୍ୱରଙ୍କ ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ରୁ ଗାଜିଆବାଦକୁ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପାଇଁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ସେ SAILରେ ଚାକିରି ପାଇଲେ | କାମ କରିବା ପରେ ସେମାନେ ବିବାହ କରିବେ ବୋଲି ପରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଭଉଣୀ ଅନୁରାଧା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଆରମ୍ଭରୁ ବହୁତ ଲାଜକୁଳିଆ ଥିଲେ | ସେ ପଢିବା ସହ କ୍ରିକେଟ୍, ଫୁଟବଲ୍, ହକି, ଟେବୁଲ୍ ଟେନିସ୍ ଖେଳିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ସେ ବହୁତ ଦିନରୁ ନିଜର ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି |

ଜଣେ ଇଞ୍ଜିନିୟର ହେବା ପରେ, ମୁଁ IAS ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଲି:

ଈଶ୍ୱର ସ୍ଥିର କଲେ ଯେ ତାଙ୍କୁ IAS ଅଧିକାରୀ ହେବାକୁ ପଡିବ, ତେଣୁ ସେ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଶେଷ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଅଧ୍ୟୟନ ଜାରି ରଖିଥିଲେ | ତା’ପରେ, ତାଙ୍କର ଚତୁର୍ଥ ପ୍ରୟାସରେ, ସେ ଶେଷରେ ଜଣେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ହେଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ନାମ ଏବଂ ପିତାମାତାଙ୍କ ନାମକୁ ଉଜ୍ଜଳ କଲେ | ଇଶ୍ୱର କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ନିଜ ଚାକିରି ସହିତ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିଲେ।ସେ ପ୍ରତିଦିନ 4 ରୁ 5 ଘଣ୍ଟା ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିଲେ | ଏଥି ସହିତ, ସେ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ୍ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ | ସେ ଛୁଟିଦିନରେ 8 ରୁ 9 ଘଣ୍ଟା ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିଲେ | ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପାଇଁ ସେ କୌଣସି ପ୍ରକାର କୋଚିଂରେ ଯୋଗ ଦେଇନଥିଲେ।

Share Your Views In Comments Below

comments