ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏମିତି ଶିଖାନ୍ତୁ ଭଲ ଛୁଆଁ ଏବଂ ଖରାପ ଛୁଆଁ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ, ଆପଣଙ୍କ ନିରୀହ ପିଲାର କିଏ ବି ଭୁଲ ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ

ଆଜିର ଯୁଗରେ ମହିଳାଙ୍କ ସହିତ ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଅଛନ୍ତି । ଖରାପ ଲୋକମାନେ ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଛାଡନ୍ତି ନାହିଁ | ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ବିଷୟ ହେଉଛି ଯେ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ଯୌନ ଶୋଷଣ କରୁଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ନିଜର ପରିଚୟର ଲୋକ ଅଟନ୍ତି। ଏହା ଆପଣଙ୍କର ସମ୍ପର୍କୀୟ, ପଡ଼ୋଶୀ ଠାରୁ ସ୍କୁଲ ବସ୍ ଡ୍ରାଇଭର, ଶିକ୍ଷକ କିମ୍ବା କେୟାର ଟେକର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଏ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଗୁଡ ଟଚ ଏବଂ ବେଡ ଟଚ (Good Touch and Bad Touch) ବିଷୟରେ କହିବା ଜରୁରୀ |

ପିଲାମାନେ ବହୁତ ନିରୀହ ଏବଂ ଅବୁଝା ଥାନ୍ତି | ଖରାପ ଲୋକମାନେ ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଖେଳ ଖେଳରେ ଭୁଲ ସ୍ଥାନରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଛୁଇଁବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ଅତ୍ୟାଚାରରୁ ଆପଣଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଗୁଡ ଟଚ ଏବଂ ବେଡ ଟଚ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଶିଖାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

ଭଲ ସ୍ପର୍ଶ (Good Touch) – ଯେତେବେଳେ କେହି ଆପଣଙ୍କୁ ଛୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣ ତାଙ୍କ ସ୍ପର୍ଶ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ଏହାକୁ ଗୁଡ୍ ଟଚ୍ କୁହାଯାଏ |

ଖରାପ ସ୍ପର୍ଶ (Bad Touch) – ଯେତେବେଳେ କେହି ଆପଣଙ୍କୁ ଛୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣ ଖରାପ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ଏହା ଖରାପ ଟଚ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଜଣେ ଅଜ୍ଞାତ ବ୍ୟକ୍ତି ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରାଇଭେଟ ପାର୍ଟକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ଖରାପ ଟଚ |

ଏହିପରି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତୁ

ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ଏପରି ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରନ୍ତୁ ଯେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ କଥା ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ସେୟାର କରିବେ | ପିଲାଦିନରୁ ସେମାନଙ୍କର ଏପରି ଅଭ୍ୟାସ କରନ୍ତୁ | ପିଲା ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱାସ ସ୍ତର ଭଲ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ତାଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତୁ ଯେ ଯଦି କେହି ଆପଣଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟ କରେ, ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରାଇଭେଟ ପାର୍ଟକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରେ କିମ୍ବା କିଛି ଭୁଲ୍ କରେ, ତୁରନ୍ତ ପିତାମାତାଙ୍କୁ କୁହନ୍ତୁ |

ପିଲାମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଶାରୀରିକ ଅଙ୍ଗ ବିଷୟରେ ବୁଝାନ୍ତୁ | ତାଙ୍କୁ କୁହନ୍ତୁ ଯେ ଶରୀରରେ କିଛି ଅଙ୍ଗ ଅଛି ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଦେଖାଯାଇପାରିବ, କିନ୍ତୁ କିଛି ପ୍ରାଇଭେଟ ପାର୍ଟ ଅଛି ଯାହାକୁ କେବଳ ଆପଣ ଦେଖିପାରିବେ | କେବଳ ଆପଣଙ୍କର ଏହି ପ୍ରାଇଭେଟ ପାର୍ଟଗୁଡ଼ିକୁ ଛୁଇଁବାର ଅଧିକାର ଅଛି | ଯଦି ଅନ୍ୟ କେହି ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ପର୍ଶ କରନ୍ତି, ବିରୋଧ କରନ୍ତୁ, ମନା କରନ୍ତୁ, ପାଟି କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗନ୍ତୁ |

ଯେତେବେଳେ ପିଲାମାନେ 3-4 ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରକାର ଜ୍ଞାନ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ | ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମନା କରିବା ସେମାନଙ୍କୁ ଶିଖାନ୍ତୁ | ସେମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଭୀକ କରନ୍ତୁ। କୁହନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ କାହାକୁ ଭୟ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ | ଯଦି କେହି ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍ପର୍ଶ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ମନା କରନ୍ତୁ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପିଲାମାନଙ୍କର ଆଚରଣ ଉପରେ ନଜର ରଖନ୍ତୁ | ଯଦି ଆପଣ କିଛି ଭୁଲ୍ ଦେଖୁଛନ୍ତି, ତୁରନ୍ତ ଏହାକୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସମସ୍ୟାର ତଳ ଭାଗକୁ ଯାଆନ୍ତୁ |

Share Your Views In Comments Below

comments