ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଚମତ୍କାର, 17 ଥର ବିଦେଶୀ ମାନେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଉପରେ କରିଥିଲେ ଆକ୍ରମଣ ତଥାପି କିଛି ବି ବିଗାଡି ପାରିନଥିଲେ… ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ, ଜଗତର ନାଥ ଜଗନ୍ନାଥ ମହିମା ଅବା କିଏ ନ ଜଣେ, କଳା ଠାକୁର ଅନେକ ସମୟରେ ଅନେକ ଚମତ୍କାର କରି ନିଜର ଅବସ୍ଥିତର ପ୍ରମାଣ ଦେଇଛନ୍ତି | କଳା ଠାକୁର କେତେବେଳେ କେଉଁ ରୂପେ କେଉଁ ଚମତ୍କାର କରିବେ ତାହା କେବଳ ସେହି ଜାଣନ୍ତି | ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଅନେକ ମନ୍ଦିର ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଓଡିଶାର ପୁରୀରେ ଅବସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଟେ | ଏହା କେବଳ ଓଡିଶାରେ ନୁହେଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଏବଂ ଅନେକ ବିଦେଶୀ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପୂଜା କରନ୍ତି ଏବଂ ଅନେକ ଦୂରଦୁରାନ୍ତର ଲୋକେ ଆସି ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରି ନିଜକୁ ଭାଗ୍ୟବାନ ଭାବନ୍ତି | ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ରହିଛି, କେବଳ ଆମ ଦେଶରେ ନୁହଁ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ରହିଛି | କିନ୍ତୁ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ହେଉଛି ପୁରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର, ଏବଂ ଏହା ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ତୀର୍ଥସ୍ଥଳୀ ମଧ୍ୟ |

ଆମ ଭାରତ ଦେଶ ଉପରେ ଅନେକ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି, ଅନେକ ବିଦେଶୀ ଆସି ଆମେ ଦେଶରେ ଶାସନ କରିଛନ୍ତି | ଏଭଳି ଅନେକ ଅନ୍ୟ ଧର୍ମର ଶାସକ ଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ ଆମ ଦେଶର କଳା ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ଦିର ଆଦି କୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ | ଆଜିର ଏହି ପୋଷ୍ଟ ରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ବିଷୟରେ କହିବୁ, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ |

କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ବିଦେଶୀ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା 17 ଥର ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଯିଏ ଏହି ଜଗତର ସୃଷ୍ଟି କର୍ତ୍ତା ତାଙ୍କୁ ଅବା କିଏ ନଷ୍ଟ କରିବ | ବିଶେଷ କରି ମୁସଲମାନ ସୁଲତାନ ଏବଂ ସମ୍ରାଟମାନେ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ନଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ଓଡିଶା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହି ଆକ୍ରମଣକାରୀମାନେ ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ତିନିଟି ମୂର୍ତ୍ତି ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥ, ସୁଭଦ୍ରା ଏବଂ ବଲଭଦ୍ରଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ନଷ୍ଟ କରିପାରିନଥିଲେ କାରଣ ମନ୍ଦିରର ପୁରୋହିତମାନେ ବାରମ୍ବାର ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ଲୁଚାଇ ଦେଉଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ହେବାର ଥିବ ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥ ସ୍ବପ୍ନରେ ଆସି ପୂର୍ବରୁ ସୂଚନା ଦେଇ ଦେଉଥିଲେ | ଏବଂ ପୁରୋହିତମାନେ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଲୁଚାଇ ଦେଉଥିଲେ | ତେବେ 17 ଥର ଆକ୍ରମଣ କେଉଁ କେଉଁ ଶାସକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିଲା ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା |

1ମ ଆକ୍ରମଣ

ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବାର ପ୍ରଥମ ଆକ୍ରମଣ 1340 ମସିହାରେ ବଙ୍ଗଳାର ସୁଲତାନ ଇଲିୟାସ ଶାହାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଓଡ଼ିଶା ଉତ୍କଳ ପ୍ରଦେଶ ଭାବରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଥିଲା। ଉତ୍କଳ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ନରେଶ ନରସିଂହ ଦେବ ତୃତୀୟ ସୁଲତାନ ଇଲିୟାସ ଶାହାଙ୍କ ସହ ଲଢ଼ିଥିଲେ। ବଙ୍ଗଳାର ସୁଲତାନ ଇଲିୟାସ ଶାହା ମନ୍ଦିରରେ ବହୁ ନିରୀହ ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ରାଜା ନରସିଂହ ଦେବ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପ୍ରତିମାଗୁଡ଼ିକୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ, କାରଣ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ତାଙ୍କ ଆଦେଶରେ ଲୁଚାଇ ଦିଆ ଯାଇଥିଲା ।

2ୟ ଆକ୍ରମଣ

1360 ମସିହାରେ ଦିଲ୍ଲୀର ସୁଲତାନ ଫେରେଜ ଶାହ ତୁଗଲକ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ।

3ୟ ଆକ୍ରମଣ

ମନ୍ଦିର ଉପରେ ତୃତୀୟ ଆକ୍ରମଣ 1509 ମସିହାରେ ବଙ୍ଗଳାର ସୁଲତାନ ଆଲାଉଦ୍ଦିନ ହୁସେନ୍ ଶାହାଙ୍କ କମାଣ୍ଡର ଇସମାଇଲ ଗାଜିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା। ସେହି ସମୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସୂର୍ଯ୍ୟଭନ୍ସି ପ୍ରତାପ ରୁଦ୍ରଦେବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶାସିତ ହୋଇଥିଲା। ଆକ୍ରମଣର ଖବର ଆସିବା ମାତ୍ରେ ପୁରୋହିତମାନେ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ମନ୍ଦିରଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖିଥିଲେ, ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଚିଲିକା ହ୍ରଦ ଦ୍ୱୀପରେ। ପ୍ରତାପ ରୁଦ୍ରଦେବ ହୁଗଲିରେ ବଙ୍ଗଳାର ସୁଲତାନ ସୈନ୍ୟବାହିନୀକୁ ପରାସ୍ତ କରି ପଳାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲେ।

4ର୍ଥ ଆକ୍ରମଣ

1568 ମସିହାରେ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିଲା। ବ୍ଲାକ୍ ମାଉଣ୍ଟେନ୍ ନାମକ ଜଣେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଏହି ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ଆକ୍ରମଣ ପରେ ପୁଣି ଥରେ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ଚିଲିକା ହ୍ରଦ ଦ୍ୱୀପରେ ଲୁଚାଇ ରଖା ଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ତଥାପି ଆକ୍ରମଣକାରୀମାନେ କିଛି ମନ୍ଦିର ମୂର୍ତ୍ତି ନଷ୍ଟ କରି ନଷ୍ଟ କରିଦେଲେ। ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ସ୍ଥାପତ୍ୟ ବହୁ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ଏହି ବର୍ଷଗୁଡ଼ିକ ଓଡିଶା ଇତିହାସରେ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ଥିଲା | ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ଓଡ଼ିଶା ସିଧାସଳଖ ଇସଲାମିକ ଶାସନ ଅଧୀନରେ ଆସିଲା।

5ମ ଆକ୍ରମଣ

ଏହା ପରେ 1592 ମସିହାରେ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ପଞ୍ଚମ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଓସମାନର ପୁତ୍ର ସୁଲେମାନ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶାର ସୁଲତାନ ଇଶାଙ୍କ ପୁତ୍ର କୁଥୁ ଖାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିଲା । ଲୋକଙ୍କୁ ଅତି ନିର୍ମମ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା, ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ଖରାପ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ମନ୍ଦିର ସମ୍ପତ୍ତି ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିଲା।

6 ତମ ଆକ୍ରମଣ

1601 ମସିହାରେ ବଙ୍ଗଳାର ନବାବ ଇସଲାମ ଖାନଙ୍କ କମାଣ୍ଡର ମିର୍ଜା ଖୁରାମ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଉପରେ ଷଷ୍ଠ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ମନ୍ଦିରର ପୁରୋହିତମାନେ କପିଳେଶ୍ୱର ନିକଟ ଏକ ଗ୍ରାମରେ ଭାର୍ଗବୀ ନଦୀ ଦେଇ ଏକ ଡଙ୍ଗା ମାଧ୍ୟମରେ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ। ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା |

7ମ ଆକ୍ରମଣ

ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ସପ୍ତମ ଆକ୍ରମଣ ଓଡିଶାର ସୁବେଦାର ହୁଶିମ ଖାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଆକ୍ରମଣ ପୂର୍ବରୁ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ଖୁରଦାର ଗୋପାଳ ମନ୍ଦିରରେ ଲୁଚାଇ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସ୍ଥାନ ମନ୍ଦିରଠାରୁ ପ୍ରାୟ 50 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ | ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା। 1608 ମସିହାରେ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା।

8ମ ଆକ୍ରମଣ

ହାସିମ ଖାନଙ୍କ ସୈନ୍ୟବାହିନୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଜଣେ ହିନ୍ଦୁ ଯୋଦ୍ଧା ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଅଷ୍ଟମ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ ମନ୍ଦିରରେ ମୂର୍ତ୍ତି ଥିଲା। ମନ୍ଦିରର ଟଙ୍କା ଲୁଟ ହୋଇ ଏହାକୁ ଏକ ଦୁର୍ଗରେ ପରିଣତ କରାଯାଇଥିଲା।

9ମ ଆକ୍ରମଣ

ମନ୍ଦିର ଉପରେ ନବମ ଆକ୍ରମଣ ରାଜା ଟଡ ରାମଙ୍କ ପୁଅ ରାଜା କଲ୍ୟାଣ ମାଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା, ଯିଏ କି 1111 ମସିହାରେ ମୋଗଲ ସମ୍ରାଟ ଆକବରଙ୍କ ନବରାତ୍ରନରେ ଜଡିତ ଥିଲେ। ଏଥର ମଧ୍ୟ ପୁରୋହିତମାନେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ଦ୍ୱୀପରେ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ।

10ମ ଆକ୍ରମଣ

ଦଶମ ଆକ୍ରମଣ କଲ୍ୟାଣ ମାଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା, ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ମନ୍ଦିର ଲୁଣ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

11 ତମ ଆକ୍ରମଣ

ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଏକାଦଶ ଆକ୍ରମଣ 1617 ମସିହାରେ ଜାହାଙ୍ଗୀର କମାଣ୍ଡର ମୁକରାମ ଖାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା। ସେତେବେଳେ ମନ୍ଦିରର ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ଗୋବାପଦର ନାମକ ଏକ ସ୍ଥାନରେ ଲୁଚାଇ ରଖାଯାଇଥିଲା |

12ତମ ଆକ୍ରମଣ

ଦ୍ୱାଦଶ ତମ ଆକ୍ରମଣ 1621 ମସିହାରେ ଓଡିଶାର ମୋଗଲ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ମିର୍ଜା ଅହମ୍ମଦ ବେଗଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା। ଥରେ ମୋଗଲ ସମ୍ରାଟ ଶାହ ଜାହାନ ଓଡିଶା ଗସ୍ତ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ପୁରୋହିତମାନେ ମୂର୍ତ୍ତି ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ।

13 ତମ ଆକ୍ରମଣ

1641 ମସିହାରେ, 13 ତାରିଖ ଦିନ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିଲା।ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଓଡିଶାର ମୋଗଲ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ମିର୍ଜା ମକ୍କି କରିଥିଲେ।

14 ତମ ଆକ୍ରମଣ

ମନ୍ଦିର ଉପରେ 14 ତମ ଆକ୍ରମଣ ପୁନର୍ବାର ମିର୍ଜା ମକ୍କି କରିଥିଲେ।

15 ତମ ଆକ୍ରମଣ

ମନ୍ଦିର ଉପରେ 15 ତମ ଆକ୍ରମଣ ଆମୀର ଫତେହ ଖାନ କରିଥିଲେ। ସେ ମନ୍ଦିର ଅଳଙ୍କାର ହୀରା, ମୋତି ଏବଂ ସୁନା ଲୁଟି ନେଇଥିଲେ।

16 ତମ ଆକ୍ରମଣ

1692 ମସିହାରେ ମୋଗଲ ସମ୍ରାଟ ଔରଙ୍ଗଜେବଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ମନ୍ଦିର ଉପରେ 16 ତମ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା। ଔରଙ୍ଗଜେବ ମନ୍ଦିରକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଓଡିଶାର ନବାବ ଇକ୍ରାମ ଖାନ ଥିଲେ, ଯିଏ ମୋଗଲମାନଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିଲେ। ଏକରାମ ଖାନ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ସୁନା ଏବଂ ମୁକୁଟ ଲୁଟ୍ କରିଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ବିମାଳା ମନ୍ଦିରରେ ଲୁଚେଇ ରଖାଯାଇଥିଲା।

17 ତମ ଆକ୍ରମଣ

1799 ମସିହାରେ ମହମ୍ମଦ ତାକି ଖାନ୍ ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଶେଷ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା |1727 ରୁ 1734 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାକି ଖାନ୍ ଓଡିଶାର ସବ୍-ପାର୍ସଲ୍ ଥିଲେ। ଏଥର ପ୍ରତିମାଗୁଡ଼ିକୁ ଲୁଚାଇ ରଖାଯାଇଥିଲା ଏବଂ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା | କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିମା ରଖାଯାଇଥିଲା।

ଦିଲ୍ଲୀରେ ମୋଗଲ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ଦୁର୍ବଳତା ଏବଂ ମରାଠାମାନଙ୍କର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ପରେ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ସଙ୍କଟ ଶେଷ ହୋଇ ଧୀରେ ଧୀରେ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ଗୌରବ ଫୁଣି ଫେରିବାକୁ ଲାଗିଲା ।ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକର ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବା ହେତୁ ଆକ୍ରମଣକାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଯୋଜନାରେ କଦାପି ସଫଳ ହୋଇପାରିନଥିଲେ। ପୁରୀର ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସର୍ବଦା ସଂଘର୍ଷ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ଏତେ ଥର ଆକ୍ରମଣ ସତ୍ୱେ ମନ୍ଦିରର ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବା କୌଣସି ଚମତ୍କାର ଠାରୁ କମ ନୁହେଁ।

Share Your Views In Comments Below

comments