ସବୁବର୍ଷ ଅମାବାସ୍ୟା ରାତିରେ ସାପ ଏହି ଲୋକର ଘରକୁ ଆସିକି ନେଉଛି ପ୍ରତିଶୋଧ, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 72 ଥର କାମୁଡି ସାରିଛି ତଥାପି

ବଲିଉଡରେ ଏଭଳି ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ସାପ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାର ଦେଖା ଯାଇଛି। ଆହୁରି ଅନେକ ଟିଭି ସିରିଏଲ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ସର୍ପ ମନୁଷ୍ୟର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଏହା ଏକ ଅନସ୍କ୍ରିନ ଜିନିଷ ହୋଇଗଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ସାପମାନେ ପ୍ରକୃତ ଜୀବନରେ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଉଛନ୍ତି କି? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଏହି ବିଷୟ ପରି ଏକ ଅନନ୍ୟ କାହାଣୀ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ |

ବାସ୍ତବରେ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଚିତ୍ତୋର ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁମାରା ଗୁଣ୍ଟା ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିବା 45 ବର୍ଷୀୟ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍ ସାପ କାମୁଡ଼ିବା ଦ୍ୱାରା ଗଭୀର ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ଗତ 32 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କୁ 72 ଥର ସାପ କାମୁଡ଼ିଛି| ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସାପମାନେ ତାଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଏପରି କିଛି କରିନାହାଁନ୍ତି ଯାହା ସାପର କୌଣସି କ୍ଷତି ଘଟାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ତଥାପି ଏହି ସାପଗୁଡ଼ିକ ବିନା ଅର୍ଥରେ ତାଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଉଛନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ ସେ 5 ମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିଲେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସାପ ତାଙ୍କୁ କାମୁଡିଥିଲା। ଏହା ପରେ ସେ ବର୍ଷକୁ ଦୁଇଥର ସାପ ଦ୍ୱାରା ଆଘାତ ପାଉଥିଲେ।

ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅମାବାସ୍ୟାରେ ଏକ ସାପ ତାଙ୍କ ଘର ଦ୍ୱାରକୁ ଆସିଥାଏ। ଗତ 32 ବର୍ଷ ଧରି ଏହା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଘଟୁଛି | ଏହି ଅଜବ ଘଟଣା ଦ୍ୱାରା ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖିତ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି | ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଏହି ସାପଗୁଡ଼ିକ ତାଙ୍କଠାରୁ କାହିଁକି ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଉଛନ୍ତି |

ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମଙ୍କ ହୃଦୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାପର ଭୟରେ ଏତେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି ଯେ ସେ କାମକୁ ଯିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଡରନ୍ତି| ସେ ଜଣେ କୃଷକ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଚାଷଜମିକୁ ଯିବବାକୁ ପଡିଥାଏ| କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଏହି ଅସାଧାରଣ ପରିସ୍ଥିତିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ସେ କେବଳ ଦିନରାତି ଭଗବାନଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛନ୍ତି | ସାପ କାମୁଡ଼ିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରାୟ 50 ହଜାର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ। ଜଣେ କୃଷକ ହୋଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏତେ ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ |

ଏହି ଘଟଣା ବିଷୟରେ ସାପ ଧରିଥିବା ରଘୁ ରାମ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାପର ପ୍ରତିଶୋଧର କୌଣସି ଅର୍ଥ ନାହିଁ। ସାପ ଭିତରେ କୌଣସି ସ୍ମୃତି ନଥାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଚେହେରାକୁ ମଧ୍ୟ ମନେ ରଖିପାରନ୍ତି ନାହିଁ | ସାପର ପ୍ରତିଶୋଧ ଏକ ପୁରାଣ ଧାରଣା ଅଟେ | କୌଣସି ଜିନିଷକୁ ଚିହ୍ନିବା ଏବଂ ମନେରଖିବା ପାଇଁ ସାପମାନଙ୍କର କୌଣସି ବନ୍ଧନ, ବୁଦ୍ଧି କିମ୍ବା ସ୍ମୃତି ନଥାଏ | ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍ ସହିତ ଯାହା ଘଟୁଛି ତାହା କେବଳ ଏକ ସଂଯୋଗ ଅଟେ |

Share Your Views In Comments Below

comments