ପ୍ରାଚୀନ ଶିବାଳୟର ମରାମତି ସମୟରେ ସେଠୁ ବାହାରିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଶହ ଶହ ସାପ, ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଭଲସେ ଦେଖିଲେ ତ ନଜର ଆସିଲା ଏମିତି କିଛି… ସମସ୍ତେ ଯୋଡ଼ିଦେଲେ ହାତ

ଆପଣ ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚୟ ଅନେକ ଥର ମନ୍ଦିରରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଅଜବ ଜିନିଷ ସମ୍ପର୍କରେ ଶୁଣିଥିବେ, ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଥାଏ | ନିକଟରେ ଏକ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିଛି ଯାହା ଦେଖି ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି | ବାସ୍ତବରେ, ଘଟଣା ନିଜେ ଏତେ ଅନନ୍ୟ ଯେ ଏହାକୁ ଶୁଣିଥିବା କିମ୍ବା ଦେଖିଥିବା ସମସ୍ତେ ଚକିତ ହୋଇ ଏହି ଚମତ୍କାରକୁ ବୁଝିପାରିନଥିଲେ |

ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଯେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରିୟ ଅଳଙ୍କାର ହେଉଛି ସାପ | ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଲୋକମାନେ ସାପ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଏବଂ ସାପ ସବୁବେଳେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ରହିଥାନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ଏଭଳି ଅନେକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଶିବାଳୟ ଭିତରୁ ସାପ ବାହାରିବା କିମ୍ବା ଶିବଲିଙ୍ଗ ନିକଟରେ ସାପ ବସିଥିବାର ଘଟଣା ଦେଖାଯାଇଛି ।

ଆଜି ଏଠାରେ କୁହାଯାଉଥିବା ଘଟଣା ଶିବାଳୟ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ, କିନ୍ତୁ ଏହି ଘଟଣା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କାରଣ ପାଲଟିଛି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଘଟଣା ବିଷୟରେ |
ବାସ୍ତବରେ, ଏହା ହାଥ୍ରାସ୍ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ଶିବ ମନ୍ଦିରର ନବୀକରଣ ସମୟରେ ଘଟିଥିଲା ​​| ଶିବଲିଙ୍ଗକୁ ଭୂମିରୁ ହଟାଯିବା ମାତ୍ରେ ହଠାତ୍ ଛୋଟ ସାପ ସେଠାରୁ ବାହାରିବା ଆରମ୍ଭ କଲା, ଲୋକମାନେ ପ୍ରଥମେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ, କିନ୍ତୁ ଏହି ସାପଗୁଡ଼ିକ କୌଣସି କ୍ଷତି କରିନଥିଲେ | ଏହା ଦେଖି ଲୋକମାନେ ଏହି ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଏକ ଚମତ୍କାର ରୂପେ ପୂଜା କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ସେଠାରେ ଏକତ୍ରିତ ହେଲେ | ସମସ୍ତେ ଏହି ଚମତ୍କାର ଦେଖି ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ନାଗ ରୂପରେ ଦେଖିଲେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କଲେ | ଏହି ଘଟଣା ଶୁଣି ସୁଦୂର ଗାଁର ଗ୍ରାମବାସୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହି ମନ୍ଦିରଟି ବହୁ ପୁରାତନ ଏବଂ ଜରାଜୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଜଣେ ବେମାରରେ ପୀଡିତ ଯୁବକ ଏଠାରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ସେ ତାଙ୍କୁ ଠିକ୍ କରନ୍ତି ତେବେ ସେ ଏହି ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରିବେ। ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଯୁବକ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଗଲେ ଏବଂ ସେ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ କଲେ | କିନ୍ତୁ ଶ୍ରମିକମାନେ ମନ୍ଦିରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଶିବଲିଙ୍ଗ ନିକଟରେ ମରାମତି ଆରମ୍ଭ କରିବା ମାତ୍ରେ ଶିବଲିଙ୍ଗ ତଳେ ସାପ ବାହାରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ଯାହା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ପାଖକୁ ଟାଣି ନେଇଥିଲା |

ଏହି ଘଟଣା ହାଥ୍ରାସ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଚମତ୍କାରଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ, ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ଏହି ସାପମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ଖାଇବାକୁ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଲା ଏହି ସାପଗୁଡ଼ିକ କୌଣସି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କର କ୍ଷତି କରିନଥିଲେ | ସେମାନେ ଧୀରେ ଧୀରେ ସେହି ସ୍ଥାନରୁ ଦୂରେଇ ଗଲେ |

Share Your Views In Comments Below

comments