ସାବଧାନ: ଚୀନରେ ଜୋରଦାର ବ୍ୟାପୁଛି କରୋନା ଭାଇରସ ପରି ଆଉ ଏକ ନୁଆ ରୋଗ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ…

ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ ଦେଶରେ ଆଉ ଏକ ଜୀବାଣୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହି ଦେଶର ଅନେକ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ରୁସେଲୋସିସ୍ ଜୀବାଣୁ ଦ୍ୱାରା ବିସ୍ତାର ହୁଏ ଏବଂ ଲୋକମାନେ ଖୁବ ଶିଗ୍ର ଏଥିରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି । ଚାଇନାର ସରକାରୀ ଖବରକାଗଜ ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବ୍ରୁସେଲୋସିସ୍ ଜୀବାଣୁରେ ପ୍ରାୟ 3,245 ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଚୀନ୍‌ର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଗାନସୁ ପ୍ରଦେଶର ଲାନଜୋ ସହରରେ ବ୍ୟାପିଛି।

21 ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଟେଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି

ବ୍ରୁସେଲୋସିସ୍ ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ସୋମବାର ମୋଟ 21 ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିରୁ 3 ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହି ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏଥି ସହିତ ଚୀନ୍ ସରକାର ଏହି ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କଡା ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି ଏବଂ 11 ଟି ସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ମାଗଣା ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଖାନା ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଛି।

ଏହି ସଂକ୍ରମଣ କିପରି ବିସ୍ତାର ହୁଏ?

ବ୍ରୁସେଲୋସିସ୍ ଜୀବାଣୁ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଏକ ରୋଗ। ଯାହା ସାଧାରଣତ ଗାଇ, ମେଣ୍ଢା, ଘୁଷୁରି ଏବଂ କୁକୁରକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଥାଏ | ମଣିଷମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଜୀବାଣୁରୁ ବିପଦରେ ଅଛନ୍ତି। ଯଦି ଜଣେ ମଣିଷ ସଂକ୍ରମିତ ପଶୁ ସହିତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସେ | ତେବେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ସଂକ୍ରମଣରେ ଆସନ୍ତି |

କ୍ଷୀର ଏବଂ ପନିର କରୁଛି ରୋଗ ବିସ୍ତାର

ଏହି ରୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ଏକ ବିବୃତ୍ତି ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ପଶୁ ବିନା ପେଷ୍ଟୁରାଇଜଡ୍ କ୍ଷୀର କିମ୍ବା ପନିର ନେଇ ଏହି ସଂକ୍ରମଣରେ ଆସୁଛନ୍ତି | ତଥାପି, ସଂକ୍ରମଣର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଜଣକୁ ବ୍ୟାପିବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍ | ଏହି ରୋଗ ପୂର୍ବରୁ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ବିଶ୍ୱରର ଅନେକ ଦେଶରେ ଏହା ଦେଖାଯାଇଥିଲା | ଏହି ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇପାରିବ ଯାହା ଏକ-ଦେଢ଼ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲେ |

ଏହିପରି ଚାଇନାରେ ବ୍ୟାପିଗଲା ଏହି ସଂକ୍ରମଣ

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁଲାଇ କିମ୍ବା ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଚାଇନାର ଏକ କାରଖାନାରେ ଲିକ୍ ହୋଇଥିଲା। ଏହି କାରଖାନାରେ, ବ୍ରୁସେଲୋସିସ୍ ଜୀବାଣୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ବ୍ରୁସିଲା ଟିକା ଉତ୍ପାଦନରେ ମିଆଦ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଡିଜେନ୍ଫେକ୍ଟାଣ୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ଏରୋସୋଲ ବାୟୁରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି | ଯାହା ପରେ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ବାୟୁ ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ବ୍ୟାପିବା ଆରମ୍ଭ କଲା |

ଏହାର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ?

ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ଜ୍ୱର, ଝାଳ, ଥକାପଣ, ଭୋକ ହ୍ରାସ, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ଓଜନ ହ୍ରାସ ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଳି ଅନେକ ଲକ୍ଷଣ ଅଛି | ଔଷଧ ଖାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏଥି ମଧ୍ୟେରୁ କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଉଛି, ତେବେ ବୁଝିଯାଅ ଯେ ଆପଣ ଏହିରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି |

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଚୀନ୍‌ରୁ ବିସ୍ତାର ହୋଇଥିଲା। ଦୁନିଆ ଏହାର କବଳରେ ଆସିଛି। କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଯୋଗୁଁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଅନେକ ଲୋକ ଏହି ଭୂତାଣୁରେ ପୀଡ଼ିତ ଅଛନ୍ତି | ଏହି ଭାଇରସର କୌଣସି ଔଷଧ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଜାରକୁ ଆସିନାହିଁ।

Share Your Views In Comments Below

comments