ସବୁଦିନ ନିଜ କାନ୍ଧରେ 25 ଲିଟର କ୍ଷୀର ବୋହି ଗାଁ ସାରା ବାଣ୍ଟିଥାଏ ଏହି କୁକୁର, ପୁରା ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ ଆପଣ ବି ସ୍ତବ୍ଦ ରହିଯିବେ….

ମଣିଷ ଏବଂ କୁକୁର ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଘନିଷ୍ଠ ସମ୍ପର୍କ ଯୁଗ ଯୁଗ ଧରି ରହି ଆସିଛି | କୁକୁର ହିଁ ମଣିଷର ଏକ ମାତ୍ର ବିଶ୍ୱସ୍ତ ପ୍ରାଣୀ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା | ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ମଣିଷ ଏବଂ କୁକୁର ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସମ୍ପର୍କ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାହାଣୀ ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଦେଖିଥିବେ | କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ କୁକୁରର କାହାଣୀ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯିଏ କେବଳ ତାଙ୍କ ମାଲିକଙ୍କ ପ୍ରତି ବିଶ୍ୱସ୍ତ ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ତାଙ୍କ ମାଲିକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭାଳି ଥାଏ | ଆଜି, ଯେଉଁ କୁକୁର ବିଷୟରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ପ୍ରକୃତରେ ତାଙ୍କ ମାଲିକଙ୍କ ଦୋକାନରୁ କ୍ଷୀର ଆଣି କାହାରି ସାହାଯ୍ୟ ବିନା ସମଗ୍ର ଗାଁରେ ବାଣ୍ଟିଥାଏ | ଆସନ୍ତୁ ପୁରା ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା |

ଆମେ ଯେଉଁ ବିଶ୍ୱସ୍ତ କୁକୁର କାହାଣୀ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ପ୍ରକୃତରେ ସେ ତାମିଲନାଡୁର ଏକ ଗାଁର କୁକୁର | ମଣି ନାମକ ଏହି ଆଠ ବର୍ଷର କୁକୁର ତାଙ୍କ ମାଲିକଙ୍କ ପ୍ରତି ଏତେ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ କାନ୍ଧରେ 25 ଲିଟର କ୍ଷୀର ବଣ୍ଟନ କରିଥାଏ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଭାବୁଥିବେ ଯେ କୁକୁର ଏହା କିପରି କରିପାରିବ | ତା’ହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବ ଯେ ବାସ୍ତବରେ ଏହି କୁକୁରକୁ ତାଙ୍କ ମାଲିକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତାଲିମ ଦିଆଯାଇଛି | ତାକୁ ଏପରି ଭାବରେ ତାଲିମ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ, ସେ କୌଣସି ମଣିଷ ର ସାହାଯ୍ୟ ବିନା ସହଜରେ ସମଗ୍ର ଗାଁରେ କ୍ଷୀର ବାଣ୍ଟିଥାଏ | ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି କୁକୁରକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି |

ତାମିଲନାଡୁର ଜଣେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଥେଙ୍ଗାୱାଲି ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି କୁକୁରକୁ ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ପାଇଥିଲେ। ଥାଙ୍ଗୱାଲୀ ଏହି କୁକୁରକୁ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଆଣି ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ସେବା କରିଥିଲେ | ଏହା ପରେ କୁକୁରଟି ଭଲ ହୋଇ ଥଙ୍ଗୱାଲି ସହିତ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ରହିଲେ | ଥାଙ୍ଗୱାଲିରେ ପାଞ୍ଚଟି ଗାଈ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଗାଁରେ ଦୁଗ୍ଧ ବିକ୍ରୟ କରି ତାଙ୍କ ଘର ଚଳାନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ ଥାଙ୍ଗୱାଲୀ କ୍ଷୀର ଦେବା ପାଇଁ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଆନ୍ତି ମଣି ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ସହ ଯାଏ ।

ଏହିପରି ଭାବରେ, ପ୍ରତିଦିନ ଥାଙ୍ଗୱାଲି ସହିତ ଦୁଗ୍ଧ ବିକ୍ରୟ କରିବା ଠାରୁ ଘରକୁ ଆସିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି କୁକୁରଟି କାହାକୁ କ୍ଷୀର ବିତରଣ କରିବ ଏବଂ କେଉଁ ରାସ୍ତାକୁ ଯିବ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଥିଲା | ଏହା ପରେ, ଦିନେ ଥାଙ୍ଗୱାଲୀ ଭାବିଲେ ଯେ ମଣିଙ୍କୁ କ୍ଷୀର ଦେବା ପାଇଁ ଗ୍ରାମକୁ ପଠାଯିବ | ଏହା ତାଙ୍କ ସମୟ ବଞ୍ଚାଇବ ଏବଂ ସେ ଅନ୍ୟ କାମ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ | ଏହା ପରେ, ଥାଙ୍ଗୱାଲି ମଣିଙ୍କ ପାଇଁ କାଠରେ ଏକ ଟଣା ଗାଡି ତିଆରି କରି ମଣିର କାନ୍ଧରେ ବାନ୍ଧି 25 ଲିଟର ଦୁଗ୍ଧ ରଖି ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇ ଗାଁକୁ ପଠାଇଲେ |

ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଏହି କୁକୁର ଘର ଘର କରି ସମସ୍ତ ଘରେ କ୍ଷୀର ପହଞ୍ଚିଥିଲା | ଏହା ପରେ ଲୋକମାନେ ମଣିକୁ ବହୁତ ବିଶ୍ୱାସ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଯେଉଁଆଡେ ଯାଏ ଲୋକମାନେ ତାକୁ କ୍ଷୀର ଏବଂ ବିସ୍କୁଟ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତି | ଗାଁର ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ମଣି ପ୍ରତି ବହୁତ ଉତ୍ସାହିତ ଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନେ ଖାଲି ସମୟରେ ମଣି ସହ ଖେଳିବା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେ | ତାପରେ ଥେଙ୍ଗୱାଲୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବରୁ ସେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଝିଅ କ୍ଷୀର ଦେବା ପାଇଁ ଗାଁକୁ ଯାଉଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ମଣି ଆସିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କ କାମ ବହୁତ ସହଜ ହୋଇଯାଇଛି।

Share Your Views In Comments Below

comments