ସବୁଠୁ ବଡ ଖବର ଏବେ 18 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଆଉ କରାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ଝିଅର ବିବାହ, ସରକାର ବଦଳାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ସର୍ବନିମ୍ନ ବିବାହର ବୟସ… ଏବେ ଏତେ ବୟସ ନ ହେଲେ

ଭାରତ ସରକାର ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଦେଶରେ ଝିଅମାନଙ୍କର ସର୍ବନିମ୍ନ ବିବାହ ବୟସ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ, ବାଳିକାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ବିବାହ ବୟସ 18, ଯାହାକୁ ସରକାର ବଢ଼ାଇ ପାରନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଅନେକ ଥର ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ କୃଷି ସଂଗଠନ (FAO) କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୋଦୀ ଦେଶର ଝିଅମାନଙ୍କର ସର୍ବନିମ୍ନ ବିବାହ ବୟସ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆଗାମୀ ସମୟରେ ଝିଅମାନଙ୍କର ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ ଗଠନ କରାଯାଇଛି

ବାଳିକାମାନଙ୍କର ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ସରକାର ଜୁନ୍ 4 ରେ ଜୟା ଜେଟଲୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ଗଠନ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏହି ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟାସ୍କଫୋର୍ସର ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ସରକାର ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ। ସୂଚନାନୁସାରେ, ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏହାର ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ଏବଂ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଏହି ରିପୋର୍ଟ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାଖଲ ହେବ। ଯାହା ପରେ ସରକାର ଏହି ରିପୋର୍ଟକୁ ଆଧାର କରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ।

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିଗରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି

ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାବେଳେ ଅନେକ ଦିଗକୁ ବିଚାରକୁ ନିଆଯାଇଛି | ସୂଚନାନୁସାରେ, ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ଦ୍ୱାରା ଏହି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଶ୍ରେଣୀ ଏବଂ ଧର୍ମରେ ଏହି ନିୟମଗୁଡ଼ିକ ସମାନ ଭାବରେ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଏଥିସହ ଯୌନ ହିଂସା ଆଇନର ସେହି ଅଂଶକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଏକ ଅଫର ଆସିଛି। ଯାହା ଅଧୀନରେ, ଯଦି ସ୍ୱାମୀଙ୍କର 18 ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଝିଅ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ଅଛି, ତେବେ ସେ ବଳାତ୍କାର ବର୍ଗରେ ନାହାଁନ୍ତି |

କଣ ପାଇଁ ହେଉଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ

ଝିଅମାନଙ୍କର ବିବାହ ବୟସ ବଢ଼ାଇବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦେଶରେ ମାତୃ ମୃତ୍ୟୁହାର ହ୍ରାସ କରିବ ଏବଂ ଝିଅମାନଙ୍କର ପୁଷ୍ଟିକର ସ୍ଥିତିକୁ ମଧ୍ୟ ସୁଦୃ କରିବ। ଏହି ସଂସ୍କାରରୁ କୌଣସି ଶ୍ରେଣୀକୁ ବାଦ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ | ପ୍ରକୃତରେ ଦେଶରେ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଝିଅମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସ 18 ବର୍ଷ, କିନ୍ତୁ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏହି ପରିସର ବାହାରେ।

ଅପରାଧ ବର୍ଗରେ ରଖାଯିବ

ନୂତନ ନିୟମ ମାଧ୍ୟମରେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଗ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଧର୍ମ ପାଇଁ ଝିଅମାନଙ୍କର ବିବାହର ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ | ବିବାହର ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସର ଉଲ୍ଲଂଘନ ମଧ୍ୟ ଅପରାଧ ବର୍ଗରେ ଆସିବ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଲିଥିବା ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶରେ ଅତି କମରେ ବିବାହ କରିବା ବେଆଇନ। କିନ୍ତୁ ଏହା ବେଆଇନ କିମ୍ବା ଅପରାଧ ବର୍ଗରେ ନାହିଁ |

ବୟସ 21 ବର୍ଷରେ କରାଯାଇପାରେ ଆୟୁ

ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ଦ୍ୱାରା ଝିଅମାନଙ୍କର ବିବାହର ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସ 21 ବର୍ଷ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ୟୁନିସେଫ୍ ଆକଳନ କରେ ଯେ ଭାରତରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ 15 ଲକ୍ଷ ଝିଅ ବିବାହ କରନ୍ତି | ଏଥି ସହିତ, ଏହା ବାଲ୍ୟ ବିବାହକୁ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ ପ୍ରଶ୍ନ

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ଝିଅ ଓ ପୁଅମାନଙ୍କ ବୟସର ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଦେଶରେ ଏକ ପୁଅ ଏବଂ ଝିଅର ବିବାହର ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସରେ କାହିଁକି ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି ବୋଲି ପଚାରିଥିଲେ। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶରେ ଝିଅମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ବିବାହ ବୟସ 18 ବର୍ଷ ଅଟେ। ଯେତେବେଳେ କି ପୁଅମାନଙ୍କ ପାଇଁ 21 ବର୍ଷ |

Share Your Views In Comments Below

comments