ସବୁଠୁ ଭଲ ଖବର: ଏହି ଦିନ ବଜାରକୁ ଆସିବ ସ୍ୱଦେଶୀ ଟିକା, Bharat Biotech କରିଲେ ତାରିଖର ଘୋଷଣା, ଜାଣନ୍ତୁ କେବେ ମିଳିବ ଆପଣଙ୍କୁ

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତରେ 78 ଲକ୍ଷ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ଏହି ସମୟରେ ଏକ ଭଲ ଖବର ଆସୁଛି | ଏହି ଖବର ଟିକା ସହିତ ଜଡିତ | ପ୍ରକୃତରେ, ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ର କୋଭାକ୍ସିନ୍ ନିକଟରେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଥିଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଦାବି କରିଛି ଯେ ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ ହେବା ପରେ ଜୁନ୍ 2021 ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ। ତେବେ କମ୍ପାନୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଯଦି ସରକାର ଏହାର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନୁମୋଦନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ବଜାରକୁ ମଧ୍ୟ ଆସିପାରେ।

12 ରୁ 14 ଟି ରାଜ୍ୟରେ 20 ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ

କମ୍ପାନୀର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସାଇ ପ୍ରସାଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ 12-14 ରାଜ୍ୟରୁ 20,000 ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଟିକା ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ କମ୍ପାନୀ ଯୋଜନା କରୁଛି। ଯଦି ଅନୁମୋଦନଗୁଡିକ ଠିକ୍ ସମୟରେ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ, 2021 ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପରୀକ୍ଷା ଫଳାଫଳ ଦେବ | ଅର୍ଥାତ୍ ଏପ୍ରିଲ୍ ମେ ସୁଦ୍ଧା ଟୀକାକରଣର କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣର ଫଳାଫଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ।

60% ଫଳପ୍ରଦ

ଆଇସିଏମଆର ଏବଂ ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଭାଇରୋଲୋଜି ଭରତ ବାୟୋଟେକ୍ ସହିତ ଏହି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ନିକଟରେ DCGI ରୁ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣରୁ ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରିଛି | ସାଇ ପ୍ରସାଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କରୋନା ଟିକା ର ପ୍ରଭାବର ମାନ 60% ଅଟେ। WHO ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଅନେକ ପାରାମିଟରରେ ଟୀକାକରଣର ଗୁଣ ଅତିକମରେ 50 ପ୍ରତିଶତ ହେବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ପରେ ଅନୁମୋଦିତ ହେବ |

ଗୋଟିଏ ମାସରେ 150 କୋଟି ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ

ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି | ଏହାର ଫଳାଫଳ ମଧ୍ୟ ଆସିଛି | ଏଥି ସହିତ, ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ଫଳାଫଳ ନଭେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଆସିବ | ଭାରତର ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଡକ୍ଟର କେ.କେ ଶ୍ରୀନଥ ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଧିକାଂଶ ଟିକା ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା ଫଳାଫଳ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ। କମ୍ପାନୀ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରାୟ 15 ନିୟୁତ ଡୋଜର ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଛନ୍ତି | ତେବେ କମ୍ପାନୀ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ସ୍ଥିର କରିପାରି ନାହିଁ। ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ 6 ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ 150 କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ |

Share Your Views In Comments Below

comments