ବଡ ଖବର: ସରକାର ରଦ୍ଦ କରିଦେଲେ 44 ଲକ୍ଷ ରାସନ କାର୍ଡ, କାରଣ ଜାଣିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବି ଲାଗିପାରେ ବଡ଼ ଝଟକା…

ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ମୋଦୀ ସରକାର ପବ୍ଲିକ ଡିସଟ୍ରିବିଉଶନ ସିଷ୍ଟମ (ପିଡିଏସ) ରୁ 43 ଲକ୍ଷ 90 ହଜାର ନକଲି ଏବଂ ବେଆଇନ ରାସନ କାର୍ଡକୁ ବାତିଲ କରିଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପରୁ ଅନେକ ଲୋକ ଲାଭ ପାଇବେ, ଯେତେବେଳେ କି ରାସନ ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକର ଠକେଇ ସରକାରଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ | ମୋଦୀ ସରକାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ (NFSA) ଅନୁଯାୟୀ ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ଏଥି ସହିତ, ଯେଉଁମାନେ ଯୋଗ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସୁବିଧା ବାରଣ କରାଯିବ |

ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇ ଖାଦ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ନକଲି କାର୍ଡ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ 2013 ମସିହା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ବଡ଼ ରେସନ କାର୍ଡ ଠକେଇର ଖୁଲାସା ହୋଇଥିଲା। 2019 ରେ, ଭାରତ ସରକାର ଏହାର ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ନକଲି ରାସନ କାର୍ଡ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା | ଖାଦ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ପାଇଁ ସଂଜ୍ଞା କଭରେଜ୍ ମଧ୍ୟରେ ନୂତନ ହିତାଧିକାରୀ ଯୋଡିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ।

ଏକ ଇକୋନୋମିକ୍ ଟାଇମ୍ସ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରାୟ 81.35 କୋଟି ଲୋକ ସୁବିଧା ପାଇବେ । ଏହା ଦେଶର ଜନସଂଖ୍ୟାର ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ତୃତୀୟାଂଶ | ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାୟ 80 କୋଟି ଲୋକ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ପ୍ରତି ମାସରେ 5 କିଲୋଗ୍ରାମ ମାଗଣା ଶସ୍ୟ ପାଉଛନ୍ତି। ସରକାର ଏହି ଯୋଜନାକୁ ବଢ଼ାଇ ପାରିବେ। ମାର୍ଚ୍ଚ 2020 ରେ କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା।

ଗହମ ପିଛା 2 ଟଙ୍କା, ଚାଉଳ ପିଛା 3 ଟଙ୍କା

ସରକାରୀ ସୁବିଧା ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ଉନ୍ନତ ଜୀବନଯାପନ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ରାସନ କାର୍ଡ ସାହାଯ୍ୟରେ ସରକାରୀ ରାସନ ଦୋକାନରେ କିଲୋଗ୍ରାମ ପାଇଁ 2 /3 ଟଙ୍କା କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ଖାଦ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ପ୍ରତି ମାସରେ ସରକାର 32 ମିଲିୟନ ଟନ୍ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ମାଗଣାରେ ବଣ୍ଟନ କରନ୍ତି |

Share Your Views In Comments Below

comments