ବଡ ଖବର: ସରକାର 9 ମାସ ଯାଏଁ ବନ୍ଧ କରିଦେଲେ ଚାକିରିଆ ମାନଙ୍କର ଏହି ଭତା… ବାହାରେ ଚାକିରୀ କରୁଥିଲେ ନିଶ୍ଚିନ୍ତ ଜାଣି ନିୟନ୍ତୁ

ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସେକ୍ଟର ଅଣ୍ଡରଟେକିଙ୍ଗ୍ (ସିପିଏସ୍ଏସ୍) ଅଧୀନରେ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଭତ୍ତା ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ପବ୍ଲିକ୍ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜେସ୍ ବିଭାଗ (ଡିପିଇ) ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛି। କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଏବଂ ଅସଂଗଠିତ ଇନ୍ସପେକ୍ଟରମାନେ ଏହି ଆଭିମୁଖ୍ୟରେ ଆସିବେ, ଯାହାର ଅତିରିକ୍ତ ପ୍ରିୟତା ଭତ୍ତା (DA) ଜୁନ୍ 30, 2021 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଟକାଇ ଦିଆଯାଇଛି | ଅର୍ଥାତ୍ ଏହା ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଜୁନ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ହେବ |

ଏହି କର୍ମଚାରି ମାନଙ୍କ DA ବନ୍ଦ ହେଲା
DPE ଅନୁଯାୟୀ, CPSE 2017, 2007, 1997, 1992 ଏବଂ 1987 IDA ଦରମା ସଂଶୋଧନ କୋଭିଡ -19 ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସଙ୍କଟ ପରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରିୟ ଭତ୍ତା କିସ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିବ ନାହିଁ। ଏହାର ଦେୟ ଅକ୍ଟୋବର 1, 2020 ଠାରୁ ହେବ |

ଜୁଲାଇ ରୁ ମିଳିବ ଦରମା
ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା ସହିତ ଜାନୁଆରୀ 1, 2021 ଏବଂ ଏପ୍ରିଲ 1, 2021 ରୁ ବକେୟା DA ର ଅତିରିକ୍ତ କିସ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ନାହିଁ | DPE ସର୍କୁଲାରରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନର ହାରରେ ଜୁଲାଇ ଦେୟ ଜାରି ରହିବ ।

DA ର ହାର
ଡିପିଏ କହିଛି ଯେ ଜୁଲାଇ 1 ରୁ ଯେତେବେଳେ ଡିଏ ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ, ସେତେବେଳେ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ। 1 ଅକ୍ଟୋବର 2020, 1 ଜାନୁୟାରୀ 2021 ଏବଂ 1 ଏପ୍ରିଲ 2021 ରୁ ପ୍ରଭାବିତ, DA ହାର ପରେ ପୁଣିଥରେ ଦିଆଯିବ |

କୌଣସି ବକେୟା ନାହିଁ
DPE ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ 1 ଅକ୍ଟୋବର 2020 ରୁ 30 ଜୁନ୍ 2021 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ବକେୟା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ନାହିଁ। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରିୟତା ଭତ୍ତା (ସିଡିଏ) ବେତନ ସ୍କେଲ ସହିତ CPSE କର୍ମଚାରୀଙ୍କ DA ହାର ବନ୍ଦ ହୋଇସାରିଛି |

ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଜୁଲାଇ 2021 ସୁଦ୍ଧା ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରିୟତା ଭତ୍ତା (ଡିଏ) ଫ୍ରିଜ୍ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀଙ୍କ ସହିତ Dearness ରିଲିଫ୍‌କୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ନଭେମ୍ବର ୨ରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

Share Your Views In Comments Below

comments