ବାପାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ 10 KM ଚାଲିକି ଗଲେ ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରୀ, DMଙ୍କୁ କହିଲେ- ମୋ ବାପା…

ଯଦି କୌଣସି ପିଲା ଭୋକିଲା ରହେ, ପିତାମାତା ତାଙ୍କ ଭାଗର ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେଇଦିଅନ୍ତି| କିନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶାର କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ରେ ଏକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେଉଁଠାରେ ଜଣେ ପିତା ନିଜ ଝିଅର ରାସନକୁ ହଡଫ କରିଛନ୍ତି। ଅସୁବିଧାରେ ଝିଅଟି10 କିଲୋମିଟର ଚାଲି ବାପାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପୋଲିସରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି|

ବାସ୍ତବରେ, ଓଡିଶାର କେନ୍ଦ୍ରାପଡାଠାରେ ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିବା ଜଣେ ଝିଅ ସୋମବାର ଡିଏମ୍ ଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ସେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଝିଅଟି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ତାଙ୍କ ବାପା ତାଙ୍କ ରାସନ ଏବଂ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନର ନେଇ ଯାଆନ୍ତି| କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ମିଳିଥିବା ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବାପାଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଏ |

ଏହି ଅଭିଯୋଗକୁ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବା ପାଇଁ ଝିଅଟି ଦଶ କିଲୋମିଟର ପାହାଡ ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ କରି ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇଥିଲା। ଏଠାରେ ଝିଅଟିର ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଡିଏମ ସମରଥ ଭର୍ମା ଏହା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଆଦେଶ ପରେ ସିଧାସଳଖ ରାସନ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ଟଙ୍କା ଝିଅ ପାଖକୁ ଯିବ |

ଡିଏମ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଝିଅର ପିତା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାହା କିଛି ରାସନ ଏବଂ ଟଙ୍କା ନେଇଛନ୍ତି ତାହା ଝିଅକୁ ଫେରାଇ ଦିଆଯାଉ। ବାସ୍ତବରେ ସରକାର ଲକ ଡାଉନ ପରଠାରୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ବନ୍ଦ କରିଥିଲେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାର ପ୍ରତିଦିନ ଆଠ ଟଙ୍କା ପିଲାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରୁଥିଲେ।

ପିଲାମାନଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟ ନଥିବାରୁ, ଏହି ରାଶି ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଯାଏ | ଏଥି ସହିତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ 150 ଗ୍ରାମ ଚାଉଳ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଏ | ଝିଅଟିକୁ ପୋଲିସକୁ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କର ନିଜର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଅଛି। ସେ ବାପାଙ୍କ ସହିତ ରୁହନ୍ତି ନାହିଁ | ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏହି ମାତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ବାପା ପୁନର୍ବାର ବିବାହ କରିଛନ୍ତି।

ଝିଅଟି ତାଙ୍କ ମାମୁଁଙ୍କ ସହିତ ରୁହନ୍ତି | ତାଙ୍କ ପିତା ଚତୁରତାର ସହ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ପାଇଥିବା ରାସନ ଏବଂ ଟଙ୍କାକୁ ରଖି ଦେଉଥିଲେ | ତେଣୁ ସେ ଅଭିଯୋଗ ଲେଖିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ଡିଏମଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପରେ ଝିଅଟିର ମାମଲା ବିଚାର କରାଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

Share Your Views In Comments Below

comments