ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି SBI ଆକାଉଣ୍ଟ ତେବେ ଏହି ଖବର ନିଶ୍ଚୟ ପଢନ୍ତୁ, ଖୁସିରେ ନାଚି ଉଠିବେ ଆପଣ…

ଯଦି ଆମେ ଗତ ସମୟକୁ ଦେଖିବା ତେବେ, ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ଭଲ କିଛି ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିନଥିଲା| ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଖରାପ ଖବର ଅଛି ଯାହା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଥିଲା | ଏହି କାରଣରୁ, ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏଫ୍ଡି ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାରୁ ବହୁ ପରିମାଣରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଅନେକ ଲୋକ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବହୁ କ୍ଷତି ସହିଛନ୍ତି| କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା କମ୍ ଅଛି, ଏସବିଆଇ ଏକ ଖୁସି ଭରପୂର ଖବର ରହିଛି।

ବର୍ତ୍ତମାନର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ ପବ୍ଲିକ୍ ସେକ୍ଟର ବ୍ୟାଙ୍କ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏହାର ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ସୀମା ହ୍ରାସ କରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ସୀମା 3000 ଟଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ଏବଂ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଏହି ସୀମା ମାତ୍ର 1000 ଟଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଭାର ଟିକେ ହ୍ରାସ କରିବ।

ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ସୀମା ହେଉଛି ଖାତା ଖୋଲିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ରଖିବାକୁ ପଡୁଥିବା ମୂଲ୍ୟ| ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ହାରାହାରି ବାଲାନ୍ସ ରଖନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଏକ ପେନାଲ୍ଟି ଚାର୍ଜ ଆଦାୟ କରାଯାଏ ଯାହା ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସର୍ବନିମ୍ନ ସନ୍ତୁଳନ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏକ ଭଲ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି କହିପାରିବା ତୁଳନାରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଚାର୍ଜ କିମ୍ବା ଜରିମାନା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି |

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ ଯଦି ଏସବିଆଇ ଏହା କରିଛି, ତେବେ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଏହା କରିବେ କାରଣ ସେଠାରେ ଅନେକ ଘରୋଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ମାସିକ ହାରାହାରି ବାଲାନ୍ସ 10 ରୁ 15 ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ପ୍ରତି ମାସରେ ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ|

Share Your Views In Comments Below

comments