ଷ୍ଟେସନରେ ଟ୍ରେନ ଅଟକାଇ କରାଇଲେ ଡେଲିଭେରୀ, ମହିଳା ଦେଲେ ସନ୍ତାନକୁ ଜନ୍ମ, ଆଉ ତାପରେ ଯାହା ହେଲା ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଇଯିବେ

ରେଳବାଇ ଏହାର ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସୁବିଧା ପାଇଁ ସର୍ବଦା ଯତ୍ନ ନିଏ | ଯେହେତୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ, କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ରେଳବାଇ ସମସ୍ତ ଟ୍ରେନକୁ ରଦ୍ଦ କରିଥିଲା କିନ୍ତୁ ପରେ ଟ୍ରେନଗୁଡିକ ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ରେଳବାଇ କରୋନା ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛି | ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି | ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଯଦି କୌଣସି ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସହିତ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ଉପୁଜେ, ତେବେ ରେଳବାଇ ତାଙ୍କ ତରଫରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସହାୟତା ଯୋଗାଇଥାଏ | ସେପଟେ ଏକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ବାସ୍ତବରେ, ପାଟନାରୁ କଲ୍ୟାଣ ଯାଉଥିବା ଜଣେ ମହିଳା ପ୍ରସବ ବେଦନାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ନରସିଂହପୁର ଷ୍ଟେସନରେ ତାଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଷ୍ଟପ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଷ୍ଟେସନରେ ଟ୍ରେନ୍ ଅଟକାଇ ମହିଳାଙ୍କ କରାଯାଇଥିଲା ଡେଲିଭେରୀ

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା କଲ୍ୟାଣରୁ ପାଟନା ଯାଉଥିଲେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଅଞ୍ଜାନି କୁମାରି, 22 ବର୍ଷ, ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ S2 କୋଚର ବର୍ଥ ନମ୍ବର 14-16 ରେ ଡାଉନ ଟ୍ରେନରୁ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ | ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ହଠାତ୍ ଡେଲିଭରି କଷ୍ଟ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା, ଯାହା ପରେ ରେଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଏହା ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଯାଇଥିଲା | ଯେଉଁଥିରେ ନରସିଂହପୁର ଷ୍ଟେସନର ରେଳ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଏ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସୂଚନା ପାଇବା ମାତ୍ରେ, ଏହା ପରେ ଯେତେବେଳେ ଟ୍ରେନ୍ ନରସିଂହପୁର ଷ୍ଟେସନରେ ରାତି 2:23 ରେ ପହଞ୍ଚିଲା, ଡକ୍ଟର ଆର.କୁରେରେ ଉପସ୍ଥିତ ହେଲେ | ଏହି ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ନିଜେ ଟ୍ରେନରେ ସାଧାରଣ ପ୍ରସବ ଦ୍ୱାରା ଏକ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ | ଡାକ୍ତର ମା ଏବଂ ଶିଶୁକୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଔଷଧର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାତ୍ରା ଦେବା ସହିତ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍, ପେନ୍ କିଲର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜରୁରୀ ଔଷଧ, ନବଜାତ ଶିଶୁର ପୋଷାକ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। ଯାତ୍ରାରେ କରୋନାରୁ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ରୋଗୀର ପରିବାରକୁ ଏକ ସାନିଟାଇଜର ବୋତଲ ଏବଂ ମାସ୍କ ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ନିରାପଦ ପ୍ରସବ ପରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ

ମହିଳାଙ୍କ ନିରାପଦ ପ୍ରସବ ପରେ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ଉପସ୍ଥିତ ଡାକ୍ତରମାନେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଯଦି ସେ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କୁ ଜିଲ୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇପାରିବ। ଯେହେତୁ ମହିଳାଙ୍କର ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ପ୍ରସବ ଅଛି, ଉଭୟ ଶିଶୁ ଏବଂ ଶିଶୁର ମା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ କୌଣସି ଜିନିଷର ବିପଦ ନାହିଁ | ଡାକ୍ତର ମହିଳାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହ ଏହି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ସେମାନେ ନିଜେ ଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଟ୍ରେନ୍ 12 ମିନିଟ୍ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଥିଲା | ପରେ ଟ୍ରେନଟି ରାତି 12:35 ରେ ଷ୍ଟେସନରୁ ବିଦାୟ ନେଇଥିଲା |

ଯେତେବେଳେ ମହିଳା ଜଣକ ଟ୍ରେନରେ ପିଲାଟିକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଶିଶୁର ସ୍ୱର ସମଗ୍ର ବଗିରେ ପ୍ରତିଧ୍ୱନିତ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା | ବଗିରେ ସୁଖର ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହେଲା | ଡେଲିଭରି ପରେ 12 ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥିବା ଟ୍ରେନ୍ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଚାଲିଗଲା | ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମା ଏବଂ ଶିଶୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛନ୍ତି। ତେବେ ତୁରନ୍ତ ରେଳବାଇ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ପ୍ରକୃତରେ ପ୍ରଶଂସନୀୟ।

Share Your Views In Comments Below

comments