ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ମାମଲାରେ ହେଲା NIAର ଏଣ୍ଟ୍ରି, ସରକାର ଦେଲେ ଡ୍ରଗ୍ ମାମଲାର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଅନୁମତି… ଏବେ ସବୁ ଯିବେ ଜେଲ …

ଜାତୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏଜେନ୍ସି କିମ୍ବା ଏନଆଇଏ ମଧ୍ୟ ଅଭିନେତା ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତ ମାମଲାର ତଦନ୍ତରେ ଜଡିତ ହୋଇପାରନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ, ଡ୍ରଗ୍ସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ମାମଲାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାର ଅଧିକାର ଜାତୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏଜେନ୍ସିକୁ ଦିଆଯାଇଛି। ଯାହା ପରେ ଜାତୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏଜେନ୍ସି ମଧ୍ୟ ଏହି ମାମଲାରେ ଏକ ଏଣ୍ଟ୍ରି ନେଇପାରେ | କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାତୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏଜେନ୍ସିର ଅନୁମୋଦନକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରି ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ଜଡିତ ଏନ୍ଆଇଏ ଅନୁସନ୍ଧାନର ଏହା ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହୋଇପାରେ। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବ୍ୟୁରୋ, ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ଡାଇରେକ୍ଟୋରେଟ ଏବଂ ନାର୍କୋଟିକ୍ସ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବ୍ୟୁରୋ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମାମଲାର ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଯଦି ଏନଆଇଏ ଏହି ମାମଲାରେ ଜଡିତ ହୁଏ, ତେବେ 4 ଟି ଏଜେନ୍ସି ଏହି ମାମଲାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବେ।

ବାସ୍ତବରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ଆତଙ୍କବାଦ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ମାମଲା NIA ଦ୍ୱାରା ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ଡ୍ରଗ୍ ମାମଲାର ତଦନ୍ତକୁ ଏନଆଇଏ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି। ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏନଆଇଏରେ ଇନ୍ସପେକ୍ଟରଙ୍କ ପଦବୀ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ପରେ ସେକ୍ସନ୍ 53 ନାର୍କୋଟିକ୍ସ ଡ୍ରଗ୍ ଏବଂ ସାଇକୋଟ୍ରୋପିକ୍ ପଦାର୍ଥ ଆଇନ, 1985 ଅନୁଯାୟୀ। ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଏବଂ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ସମ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତି। ଏହି ବିଭାଗ ସରକାରଙ୍କୁ ଏହି ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଅପରାଧର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନର କ୍ଷମତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ।

2008 ରେ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା

2008 ମୁମ୍ବାଇ ଆକ୍ରମଣ ପରେ NIA ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା | ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହି ଏଜେନ୍ସି ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା। ଗତ ବର୍ଷ ଏନଆଇଏ ଆକ୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇଥିଲା। ଯାହା ଅଧୀନରେ ମାନବ ଚାଲାଣ, ନକଲି ନୋଟ୍ ଏବଂ ସାଇବର ଆତଙ୍କବାଦ ସହ ଜଡିତ ମାମଲାର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଏହି ଏଜେନ୍ସିକୁ କ୍ଷମତା ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ନାମ ଗୋପନ ରଖିବା ସର୍ତ୍ତରେ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାରେ ଚାଲିଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନର ପରିସରକୁ ବିସ୍ତାର କରିପାରିବ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, 14 ଜୁନ୍ ରେ ଅଭିନେତା ସୁଶାନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା | ଯାହା ପରେ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ଏହି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଏହି ମାମଲାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ବ୍ୟତୀତ ବିହାର ପୋଲିସ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ ଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ସୁଶାନ୍ତ ମାମଲାର ଏଫଆଇଆର ଆଧାରରେ ବିହାର ସରକାର ସିବିଆଇର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଏହି ମାମଲା ସିବିଆଇକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ସିବିଆଇ ପୂର୍ବରୁ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଟଙ୍କା ମାମଲାରେ ଇଡି ଦ୍ୱାରା ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଥିଲା। ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମୟରେ, ଇଡି ହାତରେ ଡ୍ରଗ୍ସ ସହ ଜଡିତ ପ୍ରମାଣ ଲାଗିଥିଲା। ଯାହା ପରେ ଏନସିବି ଏହି ମାମଲାରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା। ଏଥି ସହିତ, ଡ୍ରଗ୍ ମାମଲାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାର ଅଧିକାର ପାଇବା ପରେ, ଏହି ଏଜେନ୍ସି ମଧ୍ୟ ଏହି ମାମଲାର ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଜଡିତ ହୋଇପାରିବ।

Share Your Views In Comments Below

comments