ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ମୃତ କହି ଦ୍ଵିତୀୟ ବିବାହ କରିଦେଲେ ସ୍ତ୍ରୀ, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ 5 ବର୍ଷ ପରେ ଗାଁକୁ ଫେରିଲେ ସ୍ୱାମୀ, ତାପରେ ଯାହା ହେଲା… ଜାଣିଲେ ମୁଣ୍ଡ ପିଟିଦେବେ

5 ବର୍ଷ ଧରି ପାକିସ୍ତାନୀ ଲାହୋର ଜେଲରେ ଥିବା ଅନୀଲ ସାକେତ, ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସେ ନିଜ ଜନ୍ମଭୂମିରେ ଭାରତକୁ ଫେରିଥିଲେ | ଅନିଲ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ରେୱା ଜିଲ୍ଲାର ଅଟନ୍ତି | ବୁଦ୍ଧସେନ ସାକେତଙ୍କ 20 ବର୍ଷର ପୁଅ ଅନିଲ ସାକେତ 2015 ମସିହା ଜାନୁଆରୀ ମାସରୁ ନିଖୋଜ ଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ତାଙ୍କୁ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ସନ୍ଧାନ ମିଳିନଥିଲା ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଖାଗନହାଇ ଗାଁର ଅନିଲଙ୍କ ସହ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଉଦ୍ୟମରେ ଭାରତୀୟ ମୋଟ 320 ଜଣ ବନ୍ଦୀଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନରୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି | ଅନିଲଙ୍କୁ 13 ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପରଦିନ ସେ ବାଘା ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। 16 ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ସେଠାରୁ ଏକ ବସ୍ ଯୋଗେ ତାକୁ ଅନ୍ୟ ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କ ସହ ଗ୍ୱାଲିଅରକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେଠାରୁ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କ ସହ ଶୁକ୍ରବାର ରେୱା ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।

ଏହା ନିଜେ ରେୱା ପୋଲିସ୍ ଅଧୀକ୍ଷକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି। ଗତ ବର୍ଷ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଚିଠିରେ ଅନିଲ ସାକେତଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନର ଲାହୋର ଜେଲରେ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେ ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଭାରତକୁ ଫେରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ସରକାର ପାକିସ୍ତାନର ବିଭିନ୍ନ ଜେଲରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତାଲିକା ପାକିସ୍ତାନ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଭାରତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଅନିଲ ମଧ୍ୟ ସେହି ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲେ । ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା ପାଇଁ ଆମକୁ କୁହନ୍ତୁ ଯେ ରାଜ୍ୟ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ନୟାଗଡ଼ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନକୁ ଏକ ଚିଠି ପଠାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେହି ଚିଠିରେ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ଲାହୋର ଜେଲରେ ବନ୍ଦୀ ଥିବା ଅନିଲ ସାକେତଙ୍କ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା, ଯାହା ପରେ ନିଖୋଜ ଯୁବକ ଅନିଲ ସାକେଟ ଲାହୋର ଜେଲରେ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ଜଣା ପଡିଥିଲା ।

ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, ରେୱା ଜିଲ୍ଲାରୁ ସେ କିପରି ଦେଶର ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରି ପାକିସ୍ଥାନ ପହଞ୍ଚି ଥିଲେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ସୂଚନା ମିଳିନାହିଁ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ତାଙ୍କର ମାନସିକ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ଥିଲା ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଦେଶର ସୀମା ପାର ହୋଇ ପାକିସ୍ତାନରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ନିଜେ ପାକିସ୍ତାନ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଥିଲା। ଦୁଃଖର କଥା, ପତ୍ନୀ ତିନି ବର୍ଷ ଧରି ତାଙ୍କୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ଆଉ ଫେରି ନଥିଲେ | ଯାହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ମୃତ ବୋଲି ଭାବି ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ତାଙ୍କ ମାଆ ଘରକୁ ଯାଇଥିଲେ | ସେଠାରେ ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ ତାଙ୍କୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ କରିଥିଲେ ।

Share Your Views In Comments Below

comments