ଖୋଲିବା ସମୟରେ ବାହାରିଥିବା ଶିବ ଲିଙ୍ଗକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଲା ଇଞ୍ଜିନିୟର, ତାପରେ ଯାହା ହେଲା ଆପଣ ଭାବି ବି ପାରିବେ ନାହିଁ….

ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଦେବତାମାନଙ୍କଠାରୁ ଅତି ଦୟାଳୁ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ସେ ତାଙ୍କ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ଟିକିଏ ପ୍ରାର୍ଥନାରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତି | ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ଏହା ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଦେବତା, ଯାହାଙ୍କୁ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଭାବରେ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଯଦିଓ କୌଣସି ଖଣ୍ଡବିଖଣ୍ଡିତ ମୂର୍ତ୍ତି ପୂଜା କରିବା କିମ୍ବା ଏହାକୁ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ରଖିବା ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆମେ ଝାଡଖଣ୍ଡର ମହାଦେବ ଧାମଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବା, ତେବେ ସେଠାରେ ଏକ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଅଛି ଯାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖଣ୍ଡବିଖଣ୍ଡିତ | ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗର ଏକ ବିଶେଷ ମହତ୍ୱ ଅଛି | ଏଠାରେ ଖଣ୍ଡବିଖଣ୍ଡିତ ଶିବଲିଙ୍ଗାର ମୁଖ୍ୟ ଅଂଶ ମନ୍ଦିରର ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ଥିବାବେଳେ ଛୋଟ ଅଂଶ ମନ୍ଦିରଠାରୁ ଦୁଇ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ରତନବୁରୁ ପାହାଡ ଉପରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏଠାରେ ଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଆଦିବାସୀମାନେ ଗତ ଦେଢ ସହ ବର୍ଷ ଧରି ଗାଁ ଦେବୀ ଏବଂ ଖଣ୍ଡବିଖଣ୍ଡିତ ଶିବଲିଙ୍ଗଙ୍କୁ ଏକାଠି ପୂଜା କରୁଛନ୍ତି।

ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗର ଖଣ୍ଡବିଖଣ୍ଡନର ଏକ କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ ଅଛି | ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ସାହସ ଜଣେ ବ୍ରିଟିଶ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହାଫଳରେ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଲୋକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନ କାଳରେ ଯେତେବେଳେ ରେଳ ଲାଇନ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଥିଲା ​​ଏବଂ ଗୋଲକେରାର ବାଡିଲା ଗାଁ ନିକଟରେ ଖନନ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ଖନନ ସମୟରେ ଏକ ଶିବଲିଙ୍ଗ ବାହାରିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ଶ୍ରମିକମାନେ ଖୋଳିବା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ବ୍ରିଟିଶ ଇଞ୍ଜିନିୟର ରବର୍ଟ ହେନେରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏସବୁ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ସେ ଶିବଲିଙ୍ଗକୁ ଏକ ବର୍ଚ୍ଛା ଦ୍ୱାରା ପିଟିଥିଲେ ଯାହା ଶିବଲିଙ୍ଗକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଯେ ବ୍ରିଟିଶ ଇଞ୍ଜିନିୟର ରବର୍ଟ ହେନେରୀ ଇଞ୍ଜିନିୟର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ସମୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ, ରତନବରୁ ପାହାଡ ଉପରେ ଥିବା ଗ୍ରାମ ଦେବୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଶିବଲିଙ୍ଗର ଏକ ଛୋଟ ଅଂଶ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା। ଆଜି ମହାଦେବ ମନ୍ଦିର ଯେଉଁଠାରେ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଖନନ ସମୟରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲେ ସେଠାରେ ସ୍ଥାପିତ ଅଛି |

କୁହାଯାଏ ଯେ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଦେଖାଯିବା ପରେ ସେଠାରେ ଥିବା ରେଳ ଲାଇନ ପାଇଁ ଖନନ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଶ୍ରମିକ ଗ୍ରାମବାସୀ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ଧାର୍ମିକ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ବ୍ରିଟିଶ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ବୈଠକ କରିଥିଲେ। ବ୍ରିଟିଶ ଇଞ୍ଜିନିୟର ରବର୍ଟ ହେନେରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ଇକୋ ଇଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ କମ୍ପାନୀର ମୁଖ୍ୟାଳୟ କୋଲକାତାରେ ପହଞ୍ଚିଛିଥିଲା। ଶେଷରେ ବ୍ରିଟିଶ ସରକାର ଶିବଲିଙ୍ଗ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରେଳ ଲାଇନ ଖନନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ, ଏହାର ଦିଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଦୁଇଟି ବଡ ଟନେଲ୍ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ପଡିଲା |

ରାସ୍ତାରେ ବ୍ରିଟିଶ ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ଗୋଇଲକେରାକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା। ମୃତଦେହକୁ ଏଠାରେ ଥିବା ପଶ୍ଚିମ ରେଳ କ୍ୟାବିନ ନିକଟରେ ଥିବା ସାଇଡିଂରେ ପୋତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କ ସମାଧି ଏଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛି, ଯାହା ଆମକୁ ସେହି ଘଟଣାକୁ ମନେ ପକାଇଥାଏ ଯାହା ଏକ ଶହ ପଚାଶ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପୁରୁଣା ଅଟେ |

Share Your Views In Comments Below

comments