ଟ୍ରେନରେ ଦୁଇ ଜଣ ଅପରିଚିତଙ୍କର ହେଲେ ଦେଖା, ଦେଖୁ ଦେଖୁ ଦୁହେଁ ଦୁହିଁଙ୍କର ହେଇଗଲେ ଦିୱାନା, ଆଉ ତା’ପରେ ଟ୍ରେନ ଭିତରେ ହିଁ …

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରେମ,ପ୍ରତିଜ୍ଞା ଓ ପ୍ରେମର ମିଠା ଯନ୍ତ୍ରଣା ରେ ଭରା ଏକ ପ୍ରେମ କାହାଣୀ ଯାଉଛୁ | ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରେମ କରନ୍ତି ସେମାନେ ହିଁ ଏହା କିପରି ହୁଏ ଜାଣିପାରିବେ | ଏହା ହେଉଛି ଅବିନାଶ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର କାହାଣୀ | ଏହା ସେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସେୟାର କରିଥିଲେ |

ଅବିନାଶ କୁହନ୍ତି… ‘ମୁଁ ଗତ ବର୍ଷ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଜୟପୁରକୁ ଏକ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଆସୁଥିଲି | ରେଳରେ ରିଜର୍ଭେସନ୍ ବଗିରେ ବାଥରୁମ ପାଖ ସିଟରେ ଜଣେ ଝିଅ ବସିଥିଲା ଏବଂ ତା’ ମୁହଁ ଦେଖିଲେ ଜଣାପଡୁଥିଲା ଯେ ତାଙ୍କର ମନରେ ଭୟ ରହିଛି | ତାଙ୍କ ମନରେ ଥିବା ଭୟ ହେଉଛି ଯଦି ଟି.ଟି. ଆସି ତାଙ୍କୁ ଧରିଲେ ତାଙ୍କ ସହ କଣ କରିବ | କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ସେ ପଛକୁ ଅପେକ୍ଷା କରି ଟିଟି ଫେରି ଆସିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କଲେ | ବୋଧହୁଏ ସେ ଭାବୁଥିଲେ ଯେ ସେ କିଛି ଟଙ୍କା ଦେଇ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କରିବେ | ତାଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପରେ ଲାଗିଲା ଯେ ଜେନେରାଲ୍ କମ୍ପାର୍ଟମେଣ୍ଟରେ ସେ ଚଢି ପାରିଲେ ନାହିଁ, ତେଣୁ ସେ ଆସି ସେଠାରେ ବସିଛନ୍ତି | ବୋଧହୁଏ ତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ସମୟ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ |

ଜିନିଷ ପତ୍ର କହିଲେ ତାଙ୍କ କୋଳରେ ଛୋଟିଆ ବ୍ୟାଗ ଟିଏ ଥାଏ |ମୁ ଅନେକ ସମୟରୁ ପଛପଟୁ ତାଙ୍କ ଚେହେରା ଦେଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥାଏ | କିନ୍ତୁ ସବୁବେଳେ ବିଫଳ ହେଉଥାଏ | କିଛି ସମୟ ପରେ ସେ ଝରକାରେ ହାତ ରଖି ଶୋଇପଡିଲେ | ଏହାପରେ ମୁ ମଧ୍ୟ ନିଜ ମୋବାଇଲରେ ଫିଲ୍ମ ଦେଖିବାରେ ଲାଗିଲି |ପାଖାପାଖି ଏକ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଟି.ଟି. ଆସି ତାଙ୍କୁ ହଲେଇ ନିଦରୁ ଉଠାଇଲେ |

ଟିଟି ପଚାରିଲେ ‘ତୁମେ କୁଆଡେ ଯିବ ଝିଅ ‘? ସେ କହିଲେ ଯେ ସେ ଦୋୖସା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯିବେ | ଟିଟି ଟିକେଟ ମାଗିବାରୁ ସେ କହିଲେ ଯେ, ଟିକେଟ ନାହିଁ ଅଙ୍କଲ , ମୋର ସାଧାରଣ ବଗିର ଟିକେଟ୍ ଅଛି କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ପାରିଲି ନାହିଁ ତେଣୁ ଏଠାରେ ବସିଥିଲି।ଏହା ପରେ ଟିଟି କହିଲେ ଯେ ଠିକ ଅଛି, କିନ୍ତୁ 300 ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଲାଗିବ ଦିଅ।ସେ ଲଜ୍ଜିତ ହୋଇ କହିଲା ଯେ ଅଙ୍କଲ , ମୋର କେବଳ 100 ଟଙ୍କା ଅଛି | ଟିଟି କହିଲେ ଯେ ଏହା ଭୁଲ, ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଏହାପରେ ଝିଅ ଟି କ୍ଷମା ମାଗିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ନାହିଁ ବୋଲି କହିଲେ | କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେଇଥିବାରୁ ସେ ଘରୁ ତରବର ହୋଇ ବାହାରି ଆସିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଆଣିବାକୁ ଭୁଲି ଯାଇଛନ୍ତି କହି ଝିଅଟି କାନ୍ଦିବାକୁ ଲାଗିଲା | ତା’ପରେ ଟିଟି ତାଙ୍କୁ କ୍ଷମା କଲା ଏବଂ 100 ଟଙ୍କା ନେଇ ତାଙ୍କୁ ଦୋଉସା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେହି ବିଭାଗରେ ବସିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଲେ |

ଟିଟି ଚାଲିଯିବା ମାତ୍ରେ ସେ ଲୁହ ପୋଛି ଏପଟେ ଚାହିଁ ଦେଖିଲେ ଯେ ତାଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପରେ କେହି ହସୁ ନାହାଁନ୍ତି ତ,। ଏବଂ ତା’ପରେ 2-4 ମିନିଟ୍ ପରେ ସେ କାହାକୁ ଫୋନ କରି କହିଲେ ଯେ, ମୋ ପାଖରେ ଆଉ ଟଙ୍କା ବାକି ନାହିଁ | ରେୱାଡି ଷ୍ଟେସନରେ କିଛି ଯୁଗାଡ କରି ମୋତେ ପଠାନ୍ତୁ, ନଚେତ୍ ମୁଁ ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିବି ନାହିଁ | ମୋ ମନରେ କିଛି ଅଦ୍ଭୁତ ଭାବନା ଥିଲା କାହିଁକି କେଜାଣି | ତାଙ୍କ ସରଳତା ଦେଖି ମୁଁ ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହେବାକୁ ଲାଗୁଥିଲି |

ଇଚ୍ଛା ହଉଥିଲା କି ତାଙ୍କୁ ପଇସା ଦେଇଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଚୁପ ହେବାକୁ କୁହନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଜଣେ ଅପରିଚିତ ଝିଅ ପାଇଁ ଏହିପରି ଭାବିବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ | କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ଦେଖିଲା ପରେ ମୋତେ ଲାଗୁଥିଲା ଯେ, ବୋଧହୁଏ ସେ ସକାଳୁ କିଛି ଖିଆପିଆ କରିନାହାନ୍ତି ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ନାହିଁ | କିଛି ସମୟ ପରେ ମୁଁ ଭାବିଲି ଯେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ପରୋକ୍ଷ ଉପାୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବି | ଯାହା ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କ ସହ ମୁଁ ସୁଯୋଗ ନେଉଛି କିମ୍ବା ଫ୍ଲର୍ଟିଂ କରୁଛି ବୋଲି ସେ ଅନୁଭବ କରିପାରିବେ ନାହିଁ | ତା’ପରେ ମୁଁ ଏକ କାଗଜରେ ଏକ ନୋଟ୍ ଲେଖିଲି ଯେ, “ମୁଁ ତୁମକୁ ବହୁତ ସମୟରୁ ଦେଖୁଥିଲି, ମୁଁ ଜାଣେ ଯେ ଏହିପରି ଜଣେ ଅପରିଚିତ ପୁଅ ପାଖରୁ ଚିଠି ପଠାଇଲେ ତୁମେ ଭୁଲ୍ ବୁଝିବ |

କିନ୍ତୁ ତୁମେ ଏହିପରି ବିବ୍ରତ ହେଉଥିବାରୁ ମୁଁ ଅଶାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରିବାକୁ ଲାଗିଲି | ତେଣୁ ମୁଁ 500 ଟଙ୍କା ଦେଉଛି, ତୁମେ କୌଣସି ଅନୁଗ୍ରହ ଅନୁଭବ କରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ମୁଁ ମୋର ଠିକଣା ମଧ୍ୟ ଲେଖୁଛି | ଯଦି ଏହା ତୁମକୁ ଭଲ ଲାଗେ , ତୁମେ ମୋ ଠିକଣାରେ ଟଙ୍କା ପଠାଇ ପାରିବ | ବାସ୍ତବରେ, ମୁଁ ଏହା ଫେରସ୍ତ ଚାହେଁ ନାହିଁ, ଯଦି କେହି ସାହାଯ୍ୟ ମାଗେ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଲେ ବୁଝିବ ଯେ ତୁମେ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରିଛ | ଇତି ଜଣେ ଅପରିଚିତ ସହଯାତ୍ରୀ |

ତା’ପରେ ଏକ ଚା’ ବାଲାକୁ ଚିଠି ଏବଂ 500 ଟଙ୍କା ଦେଇ କହିଲି , ଏହି ଚିଠି ଏବଂ ଟଙ୍କା ସେ ଝିଅ କୁ ଦେଇଦିଅ ଆଉ ତାଙ୍କୁ ମୋ ନାମ କହିବନି ଆଉ କିଏ ଦେଲା ତାହା ସେ ଯେମିତି ଜାଣିନପାରନ୍ତି | ସେ ଚିଠି ଏବଂ ଟଙ୍କା ପାଇବା ମାତ୍ରେ ସେ ପ୍ରାୟ 3-4 ଥର ଏପଟେ ସେପଟେ ଦେଖି କିଏ ତାଙ୍କୁ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲେ | କିନ୍ତୁ ଚିଠି ପଠାଇବା ପରେ ମୁଁ ପୁଣି ଫୋନରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରହିଲି | କିଛି ସମୟ ପରେ ମୁଁ ତାଙ୍କ ଆଡକୁ ଚାହିଁ ଦେଖିଲି ଯେ, ସେ ଖୁସି ଥିଲେ, ସେ ଟିକିଏ ଆରାମ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ | ତାଙ୍କ ମୁହଁର ହସ ଏବଂ ଆଖିରେ ଥିବା ଚମକ ଦେଖି ଲାଗୁଥିଲା ଯେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପରେ ସେ ଏହି ଅଜ୍ଞାତ ସାହାଯ୍ୟ ହେତୁ ଖୁସିଥିଲେ |

ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ଚୋରି ଚୋରି ଦେଖୁଥିଲି | ତା’ପରେ ଦୋୖସା ପହଞ୍ଚିବାରୁ ସେ ଓଲ୍ହାଇ ଗଲେ | ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଫାଟକ ଆଡକୁ ଗଲି ଏବଂ ଦେଖିଲି ଯେ ତାଙ୍କ ଆସନରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଚିଠି ଅଛି | ମୁଁ ସେହି ଚିଠିକୁ ଉଠାଇ ଦେଖିଲି ଯେ, ସେଥିରେ ‘ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ, ମୋର ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବହୁତ ବହୁତ ଧନ୍ୟବାଦ’ ବୋଲି ଲେଖା ହୋଇଥିଲା |

ମୁଁ ତୁମ ଅନୁଗ୍ରହକୁ ଆଜୀବନ ଭୁଲି ପାରିବି ନାହିଁ | ମୋ ବାପାଙ୍କ ଆଜି ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି, ଘରେ ମୋ ବ୍ୟତୀତ ଆଉ କେହି ନାହାଁନ୍ତି | ତେଣୁ ମୁଁ ଶୀଘ୍ର ଘରକୁ ଯାଉଛି | ତାଙ୍କର ଅସୁସ୍ଥତା ହେତୁ ସେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି, ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ସମୟ ଘରେ ରଖାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ | ଆଜି ଆପଣଙ୍କ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ମୁଁ ଶବଦାହକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ମୋ ବାପାଙ୍କୁ ଦେଖି ପାରିବି | ଆପଣ ହୁଏତ ଭୁଲି ପାରନ୍ତି ଯେ କାହାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ମୁଁ କଦାପି ଭୁଲିବି ନାହିଁ ଯେ ଜଣେ ଅପରିଚିତ ବ୍ୟକ୍ତି ମୋ ପାଇଁ ବହୁତ କିଛି କରିଛନ୍ତି | ମୁଁ ତୁମର ଟଙ୍କା ଯଥାଶୀଘ୍ର ଫେରାଇ ଦେବି |

ମୁଁ ପ୍ରକୃତରେ ଭୁଲି ଯାଇଥିଲି କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗତ ସପ୍ତାହରେ, ପୁରା ଏକ ବର୍ଷ ପରେ, ତାଙ୍କ ଚିଠି ଆସିଲା | ଏଥିରେ ଲେଖାଯାଇଥିଲା ଯେ ମୁଁ ତୁମର ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି, କିନ୍ତୁ ଚିଠି ମାଧ୍ୟମରେ ନୁହେଁ ବରଂ ସାକ୍ଷାତ କରିକି | ନିମ୍ନରେ ସାକ୍ଷାତସ୍ଥଳର ଠିକଣା ଲେଖିଥିଲେ ଏବଂ ଶେଷରେ ଲେଖାଯାଇଥିଲା, ତୁମର ଅପରିଚିତ ସହଯାତ୍ରୀ | ତା’ପରେ ଉଭୟ ସାକ୍ଷାତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଉଭୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଅଟନ୍ତି |

Share Your Views In Comments Below

comments