ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିବା ଏହି 7 ବର୍ଷର ଝିଅର Talent ଦେଖିକି ଆପଣଙ୍କ ପାଦ ତଳୁବି ଖସିଯିବ ମାଟି, ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡ଼ିଓ

ବନ୍ଧୁଗଣ, ଭାରତ ଏପରି ଏକ ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରତିଭାର ଅଭାବ ନାହିଁ | ଅନେକ କୁଶଳୀ ଲୋକ କେବଳ ବଡ ସହରରେ ନୁହେଁ, ଏଠାରେ ଥିବା ଗାଁଗୁଡିକରେ ମଧ୍ୟ ରୁହନ୍ତି | କେବଳ ପାର୍ଥକ୍ୟ ହେଉଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତିଭାକୁ ଚିହିଁବାକୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ଏକ ସୁଯୋଗ ପାଆନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କିଛି ପ୍ରତିଭା ସେମାନଙ୍କ ଦାରିଦ୍ର କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପରିସ୍ଥିତି କାରଣରୁ ସେଠାରେ ରହିଯାଇଛନ୍ତି |

କେବଳ ବଡ ନୁହେଁ ଆଜିକାଲି ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସ୍ମାର୍ଟ ଅଟନ୍ତି |ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଟ୍ୟାଲେଣ୍ଟ ଭରି ରହିଛି| ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଝିଅ ସହିତ ପରିଚିତ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହାର ଟ୍ୟାଲେଣ୍ଟ ଦେଖିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ପାଦ ତଳୁ ମାଟି ଖସିଯିବ| ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିଲେ ସେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ବୟସ ପ୍ରାୟ 7 ବର୍ଷ ହୋଇଥିବ | ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆମର ଜ୍ଞାନ ବହୁତ ସୀମିତ ହୋଇଥାଏ | ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ଆମେ କ୍ରୀଡା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ ଉପରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାଉ | କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ସେହି ଝିଅ ସହ ପରିଚିତ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହାଙ୍କ ସ୍ମୃତି ଶକ୍ତି ଏବଂ ସାଧାରଣ ଜ୍ଞାନକୁ କୌଣସି ବଡ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ପରାସ୍ତ କରିପାରିବେ ନାହିଁ |

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଏକ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଏହି ଝିଅଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗରିବ ପରିବାରରୁ ଆସିଛି। ତାଙ୍କ ଘରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଲୋକ ଅଶିକ୍ଷିତ। ସେ ଏକ ସାଧାରଣ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠପଢେ | କିନ୍ତୁ ଏହି ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ତାର ଜ୍ଞାନ ଆହରଣ କରିବା ଏବଂ ନିଜକୁ ଶିକ୍ଷିତ କରିବା ଇଚ୍ଛାକୁ ଅଟକାଇ ପାରୁ ନାହିଁ | ଏହି ଝିଅଟି ପ୍ରତିଭାରେ ଏତେ ସମୃଦ୍ଧ ଯେ ଲାଗେ ବଡ଼ ହେଲେ ସେ ନିଶ୍ଚିତ କଲେକ୍ଟର କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ ବଡ ଅଫିସର ହେବ |

ବାସ୍ତବରେ, ଆଜିକାଲି ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଏକ ଭିଡିଓ ବହୁତ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି | ଏହି ଭିଡିଓ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରୁଥିବା ଜଣେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି | ଏହି ଭିଡିଓରେ, ମାଷ୍ଟର 7 ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଏହି ଝିଅରେ କେତେ ପ୍ରତିଭା ଭରିଛି ତାହା ଜଣାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି | ଏହି ଭିଡିଓରେ ଶିକ୍ଷକ ଝିଅକୁ ଅନେକ ସାଧାରଣ ଜ୍ଞାନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରୁଛନ୍ତି, ଯାହାର ଉତ୍ତର ଏହିଟି ଅତି ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ସଠିକ୍ ଦେଇଦେଉଛି |

ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଏହି ଝିଅଟି ଗୋଟିଏ ନିଶ୍ୱାସରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର 75 ଟି ଜିଲ୍ଲାର ନାମ କହିଦିଏ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଯେତେବେଳେ ଦେଶର ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର ରାଜଧାନୀ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳକୁ ପଚରାଗଲା, ସେ ଏହାର ଉତ୍ତର ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର କହିଦେଲା। ଏହି ଝିଅଟି ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଲିଖିତ ସମସ୍ତ ପୁରାଣର ନାମ ମଧ୍ୟ ଜାଣେ | ତା’ପରେ ଯେତେବେଳେ ଶିକ୍ଷକ ଝିଅକୁ 73 ଏବଂ 43 ପରି ଟେବୁଲର ବହୁଗୁଣ ପଚାରିଲେ,ଝିଅଟି ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ବୋର୍ଡରେ ଲେଖିଦେଲା |

ଏହି ଝିଅକୁ ଦେଖିଲେ ଲାଗୁଛି ସତେ ଯେପରି ମା ସାରସ୍ୱତୀ ତାଙ୍କ ମନରେ ଅଛନ୍ତି | ଭାବନ୍ତୁ, ଏତେ କମ ବୟସରେ, ଏହି ଝିଅଟିର ଏତେ ପ୍ରତିଭା ଅଛି, ଏହି ଝିଅଟି ବଡ ହେଲେ କଣ ନ କରିପାରିବ | ପ୍ରକୃତରେ, ଏହି ଝିଅଟି ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା | ତାକୁ ଦେଖି, ଆମେ ଶିକ୍ଷା ନେବା ଉଚିତ ଯେ ଜୀବନରେ କୌଣସି ବି ପରିସ୍ଥିତି ଥାଉ ନା କାହିଁକି, ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଭିତରକୁ ଶିଖିବାକୁ ଇଛା ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ କିଛି ବି କରିପାରିବେ |

ଭିଡିଓ ଦେଖନ୍ତୁ:

Share Your Views In Comments Below

comments